Yeni Visio ile Daha Verimli Olmanın 10 Yolu

İşte Yeni Visio ile yepyeni bir diyagram deneyimi yaşamak için 10 ipucu:

Eğer henüz Visio Preview’e sahip değilseniz, önizleme sürümünü edinme talimatlarını İngilizce olarak burada bulabilir, Visio’yu deneyimlemeye hemen abşlayabilirsiniz.

1. Sayfa Kopyalama

Bir sayfayı kopyalayabilme, Visio’da görmek istenen özelliklerden biriydi ve artık yeni Visio ile mümkün! “Sayfa kopyalama”, diğer Office uygulamalarında olduğu gibi sadece şekilleri değil, sayfa özelliklerini de sayfadan sayfaya kopyalamayı sağlıyor.

“Sayfa kopyalama” için kopyalamak istediğiniz sayfaya önce sağ sonra “Kopya oluştur”(Duplicate) seçeneğine tıklayın. Sayfanın bir kopyası oluşturulacak ve orijinal sayfanın yanına yerleşecektir.

“Sayfa Kopyalama” için ayrıca “Ekle” (Insert) sekmesinden “Yeni Sayfa” (New Page) açılır menüsüne girip “Bu Sayfayı Kopyala” (Duplicate This Page) tıklanabilir.

2. Şekil Değiştir

Yeni Visio, “Şekil Değiştir” özelliği ile seçtiğiniz bir şekli ya da çizimdeki bir grup şekli, başka bir şekil tipi ile değiştirebiliyorsunuz. Oluşan bu yeni şekil, orijinallerin pozisyonunu, bağlantılarını, biçimlerini, metin şekillerini ve/veya verilerini de koruyor.

Diyelim ki aşağıdaki gibi bir akış çizelgesi oluşturdunuz:

Ancak bir adım için, mesela“Make a decision” adımı, yanlış bir şekil kullandığınızı fark ettiniz. “Şekil Değiştir” özelliğini kullanarak bir tıkla bir Süreç şeklini bir Karar şekline değiştirebilirsiniz. Sadece değiştirmek istediğiniz şekle sağ tıklayın, çıkan menüden “Şekil Değiştir” simgesine tıklayın ve galeriden yeni bir şekil seçin. Farenizi galerideki şekillerin üzerine getirdiğinizde, yapılacak değişikliğin canlı bir önizlemesi görüntülenir, böylece tıklamadan önce ne istediğinize karar verebilirsiniz.

 

3. Dinamik Kılavuz ile Şekil Boyutlarını Eşleştirme

Artık Dinamik Izgarayı kullanarak, bir şeklin boyutlarını başka bir şekille aynı boyuta hızlı ve kolay bir şekilde getirebilirsiniz. Bir şeklin boyutlarını değiştirdiğinizde (şekli seçin, sonra beyaz renkli yeniden boyutlandırma tutamaçlarına tıklayıp sürükleyin), geçerli görünümünüzdeki şekiller arasındaki eşleşen boyutlar, yeşil çizgi segmentli yardımcı grafikler olarak görünecekler.

Bir ekseni yeniden boyutlandırdığınızda (örneğin sadece şeklin genişliğini değiştirdiğinizde), sadece aynı eksenle eşleşen boyutlar görünürken iki eksende yeniden boyutlandırma yaptığınızda, hem genişlik hem de yükseklikle eşleşen boyutlar görüntüleniyor. Ayrıca tüm şekillerin alt kısımlarında eşit genişliği gösteren kılavuzlar, sağ tarafında ise eşit yüksekliği gösteren kılavuzlar bulunuyor.

4. Alt+Sürükle, Yaslama özelliğini Askıya Alır

Bir şeklin pozisyonunu daha hassas kontrol etmek istediğiniz oldu mu? İşte size yanıtı: bir şekli taşırken, döndürürken veya yeniden boyutlandırırken Alt tuşunu basılı tutarsanız, tüm yaslama biçimleri askıya alınır ve eğer “Yaslama Görsel Yardımlarını Görüntüle” bölümündeki tüm kutucukların işaretleri kaldırırsanız şeklin pozisyonu üzerinde daha hassas bir kontrole sahip olursunuz.

Alt+sürükle, 1 boyutlu ve 2 boyutlu şekillerle birlikte çoklu şekil seçimleri için de geçerlidir. Aynı durum bağlayıcılar için de geçerli olmakla birlikte, şekiller yine de tutkal hedeflerine yaslanacaktır.

Alt+sürükle aynı zamanda, sürükleme işlemleri için Ctrl ve Shift değiştirici tuşları ile birlikte çalışır. Örneğin:

  • “Taşıma” için
    • Alt+Shift+Sürükle ile bir yönde birleşimsiz hareket
    • Alt+Ctrl+Sürükle ile birleşimsiz kopyalama yapabilirsiniz.
  • Yeniden boyutlandırma için
    • Alt+Shift+Sürükle yan tutamaç ile birleşmesiz “merkezden boyutlandır”ma yapabilir,
    • Alt+Shift+Sürükle köşe tutamaç ile birleşmesiz “iki boyutta yeniden boyutlandır”ma yapabilirsiniz.
mstr

5. Geliştirilmiş “Daha Fazla Şekil” şablon gözatma menüsü

Yeni Visio eklenen iki yeni geliştirme ile “Daha Fazla Şekil” menüsünden şablonlara ve şekillere göz atmanızı çok daha kolaylaştırıyor. Nasıl mı?

Araştırma için Aç

“Daha Fazla Şekil” gözatma menüsü artık bir şablon açtıktan sonra da açık kalıyor. Yeni Visio’da açmış olduğunuz şablonların yanında bir kutucuk fark edeceksiniz. Bu kutucuklar bir şablonu tek bir tıklama ile hızlı bir şekilde açıp kapamanızı sağlar. Hangi şablona ihtiyaç duyduğunuzu bilmediğinizde veya daha fazla deneme yapmak istediğinizde çok fazla şablon açmadan istediğiniz kadar deneme yaparak karar verebileceksiniz.

6. Şekillerin Yapıştırılması

Bir şekli kopyalayıp, diyagramınızın başka bir bölümüne yapıştırırsanız, Visio artık şekli geçerli görünümünüzün ortasına yapıştırıyor.

7. “Geliştirilmiş Dinamik Tutkal”la Şekilleri Kolayca Bağlayın!

Visio kullananların iyi bildiği gibi Dinamik Tutkal, daha iyi bir görünüm ve daha az bakım gerektiren diyagramlar yaratıyor. Yeni Visio, bir yandan statik tutkal vuruş bölgelerinin öncelik almasına izin vermeye devam ederken, vuruş bölgesini şeklin sınırlayıcı kutusunun %100’üne çıkartarak bu özelliğin daha kolay keşfedilebilmesini sağlıyor.

Bu değişiklik ile artık bir şekle bir bağlayıcı sürüklerken eskisi kadar hassas davranmanız gerekmiyor.

8. Otomatik Bağlama İpuçları: Uyku/Uyanık Modu

Artık “Şekil Ekleme” de daha kolay çünkü Otomatik Bağlama Okları, hızlıca şekil eklemenizi veya bağlamanızı sağlayacak ve daha tepkisel çalışır bir hal aldı.

Otomatik Bağlama Okları kullanım sırasında hızlı bir şekilde ortaya çıkıp bir süre kullanılmadıklarında uyku moduna geçer, yolunuza çıkmazlar. Siz de fare imlecini diyagramdan hiç kaldırmadan bağlanmış bir diyagram oluşturabilirsiniz.

9. Daha Hızlı Dinamik Kılavuzlar

Dinamik kılavuzlar artık hemen beliriyor. Böylece şekilleri diğer şekillerle çok daha hızlı konumlandırabilirsiniz. Bunun için bir şekli başka bir şeklin yanına sürükleyin, yeşil çizgilerin belirdiğini göreceksiniz. 🙂

10. Dinamik kılavuz: Hizalama çizgisine yeniden boyutlandırma

Artık bir şekli yeniden boyutlandırdığınızda, diğer şekillerin eşleşen kenarları size, dinamik kılavuz aracılığıyla bir çizgi segmenti yardımcı grafiği olarak gösterilir. Bu, aynı boyutta iki şekil oluşturmanızı çok daha kolaylaştırır.

Alt kenarı yeniden boyutlandırırken orta kılavuzun belirdiğini üstteki resimde ve alt kılavuzun belirmesini alttaki resimde görebilirsiniz.

Özet

Küçük değişikliklerin büyük farklar yaratabilecği inancıyla oluşturduğum bu geliştirmeler listesinin, Visio’nun kullanıcı ara yüzünde yapılan tüm değişikleri içermese de önemli gelişmeler hakkında bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olmasını umuyorum.

Hiç Visio’da diyagramlar hazırlarken kendi ipuçlarınızı oluşturduğunuz oldu mu? Yorum kısmına sizin ipuçlarınızı bekliyorum.