Türkiye Sunucu Sanallaştırma Pazarının Yeni Lideri Hyper-V

Sizlerle çok güzel bir haberi paylaşmak istiyorum.. Tüm dünyada sanallaştırma pazar paylarını ölçen IDC, 2012 yılının Q2 sanallaştırma Pazar paylarını geçen hafta içinde açıkladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, dünyada 11 ülkede Hyper-V; en yakın rakibini geçerek x86 sunucu sanallaştırma pazarında liderliğe elde etti. Evet, Türkiye’de x86 sunucu sanallaştırma pazarının lideri artık Hyper-V! 🙂

Bu çok önemli bir gelişme ve bir dönüşüm noktası…

Tüm dünyada ve Türkiye’de sanallaştırma alanında önemli bir dönüşüm yaşanıyor. Kurumlar sanallaştırmanın sunduğu verimlilik, çeviklik ve esneklik avantajlarından yararlanmak için sanallaştırmayı hızla benimsiyor ve her geçen gün daha da kritik iş yüklerini sanallaştırıyor. Büyük ölçekteki kurumlar, sanallaştırmadan Özel Bulut yapılarına doğru geçerken, KOBİ’ler ise sanallaştırmadan elde ettikleri verimlilik avantajlarıyla altyapı maliyetlerini düşürüyor. Ama hem sanallaştırma hem de özel bulut geçişinde önemli bir konu toplam sahip olma maliyeti. Kurumlar için donanım maliyetlerini düşürürken sanallaştırma maliyetlerinin artmaması önemli bir kriter.

Microsoft Özel Bulut çözümleri fiziksel işlemci başına lisanslanıyor. Bu sayede müşterilerimiz, Bulut Bilişimin ölçeklendirme yararlarını tutarlı ve öngörülebilir bir şekilde sınırsız sanallaştırma ve düşük maliyetle elde edebiliyor. Yaklaşımımız sınırsız sanallaştırma hakları ve Windows Server ve System Center için önemli derecede basitleştirilmiş lisans yöntemiyle size büyük ölçekte yarar sunmaya odaklı.

Analizlerimiz sektördeki diğer ürünlerdeki sanal makine başına veya RAM kısıtlamalı alternatif lisanslama politikalarının 1 ila 3 yıllık bir dönem içerisinde eş değerdeki bir Microsoft Özel Bulutu çözümünden beş ila on altı kat daha masraflı olabileceğini gösteriyor.

Windows Server 2012 Hyper-V ve System Center 2012 ile Microsoft teknik olarak rakiplerinden üstün bir ürün sunarken, aynı zamanda lisanslama avantajını koruyor ve bu da sanallaştırma alanında sektörde önemli bir değişime yol açıyor. Farklı platformları bırakıp Hyper-V’yi kullanmaya başlayan müşterilerimizin bazılarına bir evvelki yazımda detaylıca anlatmıştım. Aralarında çok büyük ölçekte bir çok kurum rakip platformlardan Hyper-V‘ye ciddi bir dönüşüm içinde, aynı şekilde KOBİ’ler de büyük oranda Hyper-V’yi tercih ediyor. Bu da hem Türkiye’de hem de dünyada Hyper-V’nin hızla Pazar payı kazanmasına yol açıyor.

IDC’nin açıkladığı IDC 2012Q2 Virtualization Tracker raporuna gore x86+EPIC Virtualization Host sonuçlarında Hyper-V; %41.9 Pazar payına yükseldi ve en yakın rakibini %3.2 Pazar payı ile geçerek Türkiye’de Pazar liderliğini sağladı.

Türkiye, dünyada Hyper-V’nin liderliğe yükseldiği 11 ülkeden biri…

Pazara sürülen yeni sunuculardaki sanallaştırma oranlarına bakıldığında ise Hyper-V %44.7 Pazar payı ile yine lider ve burada en yakın rakibi ile arasındaki fark %10.6’nın üzerinde. Bu da her geçen ay Hyper-V’nin Pazar liderliğinin artarak devam edeceğini gösteriyor.

Evet, 2012 yılı itibarıyla Türkiye’de sunucu sanallaştırma platformlarında lider değişti ve yeni lider Hyper-V. Windows Server 2012 Hyper-V ve System Center 2012 ile sunduğu hem teknik hem de lisanslama avantajlarıyla hem her ölçekteki müşterimizden hem de iş ortaklarımızdan çok yoğun bir talep görüyoruz ve Hyper-V’nin Pazar liderliğini yakın dönemde ciddi bir şekilde perçinleyeceğine inanıyoruz.

Eğer hala denemediyseniz sizleri hemen Windows Server 2012 Hyper-V’yi denemeye davet ediyoruz.

Windows Server 2012’yi buradan indirebilir, Windows Server 2012 hakkında daha fazla bilgiye windows-server-launch.com adresinden ulaşabilir veya Windows Server 2012 Hyper-V’nin teknik kıyaslamasına buradan erişebilirsiniz.