Yeni AKS (yönetilen Kubernetes) ve Azure Container Registry iyileştirmeleri

Bugün size, yeni yönetilen Kubernetes hizmetimiz olan AKS’yi (Azure Container Service) gururla duyuruyoruz.

Müşterilerin, ACS olarak bilinen ve son altı ayda %300 büyüyen Azure Container Service üzerindeki mevcut Kubernetes desteğimizi severek kullandıklarını gördük. Şimdi, AKS’nin önizlemesiyle Kubernetes ortamlarınızı yönetmenizi ve çalıştırmanızı, taşınabilirlikten ödün vermeden daha da kolaylaştırıyoruz. Bu yeni hizmet, Azure tarafında barındırılan bir denetim düzlemi, otomatik yükseltmeler, kendi kendini onarma, kolay ölçekleme ve hem geliştiriciler hem cluster operatörleri için daha basit bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. AKS ile müşteriler, karmaşıklık ve ek operasyon yükü olmadan açık kaynak Kubernetes’in avantajlarına sahip oluyorlar.

Aşağıdaki demo’da yeni bir AKS cluster’ı sağlamanın, cluster’ı Kubernetes 1.7.7’den 1.8.1’e yükseltmenin ve cluster’ı 3 node’dan 10 node’a ölçeklemenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Başlamanıza yardımcı olmak için AKS ücretsiz. Yalnızca işinize değer katan sanal makineler için ödeme yapacaksınız. Altyapı yönetimi için saat başı ücret alan diğer bulut sağlayıcılardan farklı olarak, AKS ile Kubernetes cluster’ınızın yönetimi için hiçbir zaman bir şey ödemeyeceksiniz. Sonuçta, bulutta yalnızca tükettiğinizin karşılığını ödemeniz gerekir. AKS’nin neden sizin için doğru seçim olduğunu göreceğiniz bir video izleyin ve bugün AKS’yi ücretsiz deneyin.

Azure Container Service, multiple container orchestrators için destekle birlikte 2015’ten beri kullanılıyor; bu yeni özellikler ve yeni fiyatlandırma ise kapsayıcı düzenleme için açık kaynak standardı olarak gelişen Kubernetes’e odaklanıyor. Benzersiz topluluk ilişkisi ve taşınabilirliği ile Kubernetes, standart olarak benimsenecek ideal bir düzenleyici. Bu, Microsoft için şaşırtıcı değil. Kubernetes’in geliştiricilerinden olan Brendan Burns, şimdi Azure’un kapsayıcı çalışmalarını yönetiyor. Bu yılın başlarında Microsoft, Kubernetes’in geliştirilmesinde merkezi bir rol oynayan şirket olan Deis’i satın aldı. Microsoft, şimdi Kubernetes’in yükselişine çok daha büyük katkıda bulunuyor ve Kubernetes’in geliştiriciler tarafından daha kolay kullanılabilmesi için Draft gibi yenilikçi yazılımları geliştiriyor.  Kubernetes üzerinde derinleşerek odaklanan bu bakışla, yönetilen Kubernetes hizmetimizden AKS olarak söz edeceğiz.

Örneğin, burada Azure CLI kullanarak yeni bir Kubernetes cluster’ını ne kadar kolay oluşturabileceğinizi görebilirsiniz:

Ayrıca, Docker Enterprise ve Mesosphere DC/OS gibi, MetLife ve ESRI de dâhil olmak üzere diğer düzenleyici kurulumlarına da sürekli bir ilgi olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, popüler açık kaynak kapsayıcı çözümlerinin basit yöntemlerle oluşturulabilmesi için mevcut ACS kurulum motorunu Azure’da desteklemeye devam edeceğiz. Ortak müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, Docker ve Mesosphere ile çalışmalarımızı sürdürerek, kurumsal ürünlerinin gelişmiş entegrasyonunu Azure Marketplace’de sunacağız. Azure Marketplace, ACS ile aynı kolay kurulumla birlikte katma değerli ticari özellikler ve 7/24 destek sunan kurumsal sürümlere kolay yerinde yükseltme sağlamaktadır.

AKS’nin sunulmasının dışında bugün yönetilen SKU’lar için Azure Container Registry’nin (ACR) genel kullanılabilirliğini de duyuruyoruz. ACR, üç yeni boyutla gereksinimlerinize göre ölçeklenen bir özel registry sağlamaktadır. Azure’un küresel hizmet alanı genelinde ölçeklenirlik sağlamak için, ACR coğrafi çoğaltmanın önizlemesini de duyuruyoruz. Müşteriler, haritaya tek bir tıklamayla herhangi bir sayıda bölge genelinde çoğaltılan tek bir registry’yi yönetebilirler. Bir kapsayıcı görüntüsünün ACR’ye gönderilmesi/ACR’den çekilmesi durumunda işlem en yakın registry’ye yönlendirilecektir. ACR coğrafi çoğaltma ile müşteriler küresel kurulumlarını tek bir varlık olarak yönetebilirler. Geo-replication, küresel ölçekte çalışan müşterilere hitap eden, türünün ilk örneği bir özellik ve çok daha küçük küresel etkiyle Azure’u rakiplerinden ayrıştırıyor. Geo-replication’dan nasıl yararlanabileceğinizi ve görüntüler geldikçe bölgeleri nasıl kullanabileceğinizi gösteren videoyu izleyin.

Bu, Azure ve müşterilerimiz için heyecan verici bir an. Müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın yeni yönetilen Kubernetes hizmetimiz temelinde geliştirmelerini heyecanla bekliyoruz.