Ignite Türkiye: Yenilikleri yakalama fırsatınız

Eylül ayında Orlando’da gerçekleşen Ignite, tüm dünyada kurumların anahtar kelimesi haline gelen “bulut” ve “veri” kavramlarının peşindeki inovasyon meraklıları için yılın en heyecan verici etkinliklerden biri oldu. Ignite’ta konuşulan yenilikleri kaçıranlar, Ignite Türkiye ile özellikle bulut ve veri platformları üzerine son gelişmeleri yakalayabilir.

7 Kasım’da İstanbul ofisimizde gerçekleşecek Ignite Türkiye’de heyecan verici tüm yenilikleri çözüm uzmanlarımızdan dinleme şansını kaçırmayın!

Kayıt olmak için buraya tıklayın.

Ignite 2017 etkinliğinde Microsoft’un Azure ve veri platformuna yönelik çok sayıda yeni hizmet ve özellik duyurulmuştu. Ignite Türkiye ajandasına bakmadan önce Orlando’daki etkinliğin öne çıkan başlıklarını sizin için derledik.

Yapay zekâ becerileri elinizin altında!

Azure Machine Learning’deki yeni güncellemelerin önizlemesini kaçıranlar, linkten hemen izleyebilir. Yeni güncellemelerimiz sayesinde yapay zekâ geliştiricileri ve veri bilimcileri için makine öğrenimi ve yapay zekâ modellerini bulutta ya da kurum içinde geliştirmeleri çok daha kolay. Bu yeni güncellemeler, en popüler açık kaynak çerçevelerini, araç ve çalışma zamanlarını kullanarak mühendislere ve bilim adamlarına en gelişmiş teknolojide çalışmak için ihtiyaç duydukları kontrolü vererek AI geliştiricilerini ve veri bilimcilerini daha üretken hale getirecek.

Geliştiricilerin, yapay zekâ özelliklerini uygulamalarına kolayca eklemelerine olanak veren akıllı API topluluğu Microsoft Cognitive Toolkit’te de gelişmeler devam ediyor. Güncellemeler arasında metin analizi, duygu analizi, anahtar ifade ayıklama ve metin üzerinde dil algılama gibi dil işleme için bulut tabanlı hizmetler bulunuyor. Bu arada Ignite’ta konuşulan ve geçen hafta hizmete giren gelişmiş arama deneyimlerinden de kısaca bahsedelim. Web’in geliştirici tarafından tanımlanan alt bölümleri için özelleştirilmiş bir arama deneyimi sunan Bing Özel Arama’yı ve Bing Web’i; ayrıca haberleri, videoları, resim aramalarını, otomatik öneri ve yazı denetimi gibi arama sonuçlarını kullanarak daha anlamlı sonuçlar sağlayacak olan yeni sürüm Bing Search v7’yi de kullanıma sunduk.

DevOps dünyasının yeni çağı

Bütün bu özelliklerden yararlanmanın zorlu bir mücadele haline gelmesinin önüne nasıl geçeriz?  Geliştiricilerin fikirlerini hızla hayat geçirmelerini nasıl kolaylaştırırız? İşte bu sorulardan hareketle en heyecan verici trend’lerden biri olan sunucusuz işlevler yani “serverless function” cephesindeki son gelişmeler bahsedelim. Ignite’taki Azure CosmosDB‘nin gücünü Azure Functions ile birleştirerek, geliştiricilerin verimlilik seviyeleri artırmasını sağlayacak bir yaklaşım sergiledik. CosmosDB’nin geniş kapsamlı veri ölçeklendirmesinden faydalanmak için sadece birkaç satır kod içeren uygulamalar yazarak, geliştiricilerinin IoT sensor verilerini büyük miktarda işledikleri, günde milyarlarca çevrimiçi işlem gerçekleştirip gerçekleştirmediği veya arada herhangi bir şey olup olmadığı konusunda daha hızlı yenilikler yapmalarını sağlanacak. Günümüzde teknolojinin en heyecan verici yeniliklerinden biri Quantum Computing denilen Kuantum hesaplamadır. Klasik bilgisayarların aksine, k bitlerin aynı anda 2^k durumdan birini temsil edebildiği durumda, k bitli bir kuantum bilgisayarı aynı anda 2^k durumunu temsil edebilir.

Kuantum mekaniğin süperpozisyon ve dolaşıklık özelliklerini kullanan kuantum bilgisayarlar, klasik bilgisayarların bitiremedikleri hesaplamaları kısa zaman periyotlarında hızlıca yapabilecekler.

Katılımcılık, daima!

Sonuç olarak, geliştiricilerin çok geniş kapsamlı sorunları çözmek için ölçeklenebilir kuantum bilgisayarların gücünden yararlanmasını sağlayacak yeni bir kuantum bilgisayar programlama dili tasarladık. Bu özellikler, yıl sonuna kadar ücretsiz önizleme olarak sunulacak; bu önizlemeye hemen katılmak için kayıt olabilirsiniz. Microsoft Azure kuantum bilgisayarların dünyasına hazırlanmak ve programlama dilinin Visual Studio’ya derinlemesine entegrasyonuyla bu yeni araç setleri, geliştiricilere hata ayıklama, son teknoloji simülatörler ve yerel olarak çalışabilen diğer araçlar sağlıyor.

Bu yeni gelişmelerin tümü, Microsoft’un her insana ve kuruma daha fazlasını başarmaları için güç katma vizyonunun parçasıdır. Yaratıcılığınızın kilidini açmak ve vizyonunuzu gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olmak için size araç ve teknoloji sunmak bizim için en temel tutkumuz.

Gelin Ignite Türkiye’de sizlerle buluşarak tüm dünyaya duyurduğumuz bu yeni teknolojilerle neler başarabileceğinizi derinlemesine konuşalım.

Ignite Türkiye etkinlik ajandası:

13:00 – 13:30 Kayıt Karşılama
13:30 – 14:00 Azure Compute
14:00 – 14:30 Data Platform
14:30 – 14:45 Kahve Arası
14:45 – 15:15 Management & Security
15:15 – 15:45 Open Source
15:45 – 16:15 Azure Cost Optimization

Kayıt olmak için buraya tıklayın.

7 Kasım 2017, saat 13.00 – 17.00

Microsoft Türkiye Ofisi Toplantı Odası
Aydın Sok No: 7 Levent / İstanbul, Türkiye