Visual Studio 2012 Yenilikleri

Tüketiciler bir çok farklı cihazdan, kullanıcı dostu pek çok farklı arayüzle diledikleri içeriklere rahatlıkla ulaşabilmek istiyorlar. Yeni akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar, ultrabook’lar ve daha birçok teknolojik ürün piyasaya çıkıyor. Artık kullanıcılar, uygulamalarında çok fazla seçenek olmasına alışmış haldeler ve daha en başından bazı özellikleri (çevrimiçi hizmetler, dokunmatik olması vb.) bu ürünlerden bekliyorlar.

Kurumsal tarafta da giderek artan oranda bu taleplerle karşılaşmaya başladık. Yammer gibi ürünlerle beraber, sosyal özellikler artık sadece arkadaşlarla değil, takım arkadaşlarını da içerir hale geldi. En sonunda, kullanıcılar hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde yeni özelliklere alışmaya başladı. Eğer bu dünyada başarılı olmak istiyorsak, yazılım geliştirme şeklimizi değiştirmemiz gerekiyor.

Yazılım geliştiriciler için soru artık şu şekilde “Nasıl böyle uygulama geliştiririz ve bunu en hızlı nasıl pazara sunabiliriz?”. Ölçeklenebilir şeklide kurumsal ve işlemsel mantığı olan; birçok farklı ürün tipine uygulanabilir ve takım halinde çalışıp teslim sürecinin hızlandıracak bir sisteme ihtiyacımız var. Peki Visual Studio tüm bu ihtiyaçlarda size nasıl yardımcı olabilir.

Visual Studio 2012

Bu akımlar heyecan verici ve kullanıcılara, uygulamalarınızla etkileşime geçmeleri için birçok fırsat sunuyor. Ama bir yandan da yazılım geliştirme aşamasında yeni mücadeleleri beraberinde getiriyor. Visual Studio 2012 ve .NET 4.5’u geliştirirken, aklımızda olanlar bunun gibi durumlardı.

Eski uygulamalarınızla başlayıp, yeni platformun avantajlarını kullanabileceğiniz bir ortam yaratmak istedik. Visual Studio 2012 ile beraber; hem Microsoft bazlı son kullanıcıları, hem de Microsoft kullanmayan son kullanıcıları hedef alabileceksiniz. Sharepoint, SQL Server, Windows Azure ve Windows Server kullanarak, tüketilebilen servisler oluşturabileceksiniz. Ve en sonunda; uygulamanı System Center entegrasyonu ile beraber prodüksiyon aşamasında yönetebileceksiniz.

Devamlı Servisler

Uygulamanız için tüketilebilen arka plan servisler oluştururken; talebe gore ölçeklenebilir, birçok tipte son kullanıcı sistemi tarafından erişilebilir ve hem bulut hem de açık bileşenler tarafından kullanılabilir olsun istersiniz. Visual Studio 2012 ve .NET 4.5, içerdiği araçlar ve teknolojilerle bu aşamada başarılı olmanıza yardımcı oluyor. ASP.NET Web API ve Entity Framework Code First, servisleri oluşturmanız için kullanabileceğiniz iki yararlı .NET özelliği. EF Code First ile veri modelinizi tanımladığınız class’lar oluşturup; veri tabanını oluşturma işlemini EF’ye bırakabilirsiniz. Daha sonra yeni bir Web API projesiyle bu veriyi HTTP tabanlı bir servise dönüştürebilirsiniz. Bu servis de; REST, JSON veya XML kullanılarak tüketilebilir olacaktır. Bu da sizin servisinizin farklı tipteki son kullanıcı sistemleri tarafından tüketilebilir halde olması demek ve böylece bu veriyi kullanan telefon, tablet ve tarayıcı uygulamalarını her platformda çalışabilir olarak oluşturabileceğiniz anlamına geliyor.

Web Deneyimleri

Bu servisleri tüketmek isteyeceğiniz yerlerden birisi web siteleri ve bu aşamada Visual Studio 2012’nin yeni web araçlarının ve özelliklerinin size sunduğu avantajları kullanabileceksiniz. Bu özelliklerden birkaçı; Javascript için Intellisense desteği, HTML5 tasarımında şema doğrulama imkânı, DOM Explorer ve yeni kod parçacıkları. Ayrıca Page Inspector’ı da denemeden geçmeyin, Page Inspector ile beraber çalışan web uygulamalarındaki hangi kod parçacıklarının hangi HTML elemanını oluşturduğu bilgisine erişebiliyor olacaksınız.

Son olarak, her şeyi tamamladıktan sonra, Visual Studio Publish Wizard ile projenizi yayınlamanın ne kadar kolaylaştığını ve Windows Azure’a kolayca yayınlama yapabileceğinizi göreceksiniz.

Bağlı Araçlar

Servislerinizi tamamladıktan sonra, bu servislere; birbirine bağlı cihazlarınızdaki son kullanıcı api’lerini kullanarak erişmek isteyeceksiniz. Bu uygulamalar; eskiden beri olan bir masaüstü uygulamanız, yeni bir Windows Store uygulamanız, bir Windows Phone uygulamanız veya farklı tipteki bir son kullanıcı sistemindeki farklı bir uygulamanız olabilir. VS 2012; bu gibi uygulamalarınızı; yeni .NET 4.5 ile beraber gelen ve kolayca asenkron işlemleri yapmanızı sağlayan, daha hızlı cevap verebilen sistemler oluşturmanızı sağlayan “async” ve “await” komutları gibi yeni özellikler sunuyor. Ayrıca tasarım konusunda yardımcı olacak yeni XAML düzenleme ortamı ve Windows Store uygulamalarınızı kolayca tasarlayabilmeniz için kullanabileceğiniz Blend for Visual Studio 2012 gibi araçlar da bulacaksınız. Var olan bir masaüstü uygulamanızı Windows Store uygulaması haline getirmek istediğiniz takdirde kullanabileceğiniz Portable (Taşınabilir) kütüphaneler; size hem WPF hem de Window Store’da (Windows Phone ve birçok tipte farklı platform uygulamaları da dâhil olacak şekilde) çalışabilecek uygulamalar geliştirmenize yardımcı oluyor olacak. Ayrıca, C++ için çok güzel grafik araçlarını da bu sürümde sizlere sunduk, bu araçlarla; Vertex Shader ve Pixel Shader gibi araçlarla düzenleme işlemleri yapabileceğiniz gibi Pixel History ve diğer sorun çözme araçlarını kullanarak hata ayıklama işlemlerini de daha kolay yapabileceksiniz.

Sonuç

Bu özellikler gerçekten, Visual Studio 2012 ve .NET 4.5 ile son kullanıcılarınıza “vay” dedirtecek modern uygulamalar geliştirmek için sunulan özelliklere ait büyük resmin sadece ufak parçaları. visualstudiolaunch.com adresinde yapılan geçmiş lansman notlarından tüm içeriğe göz atmayı unutmayın. Ayrıca Soma, Brian ve Visual Studio Team Blog üzerinden yaptığımız duyuruları da kaçırmayın.