Windows 10 Fall Creators Update ile karşılaşacağınız yenilikler

Windows 10 Fall Creators Update dünya genelinde Windows 10 müşterilerine gönderilmeye başlandı. Bugün bu blog yazısı ile, bu güncelleştirmeyle gelen harika yeni özelliklerin genel bir özetini veriyoruz.

Windows 10 Fall Creators Update ile karma gerçeklik ve 3B’nin kitlelere ulaştırılması, daha hızlı oyun yayıncılığı, fotoğraf ve videoları gerçek anılara dönüştürme gibi yaratıcılığın birçok eğlenceli ve yeni yolunu sunuyoruz. Fall Creators Update’i çok çeşitli Windows 10 PC’lerde ve ilk kez geçen hafta sunulan farklı Windows Mixed reality başlık setiyle deneyimlemeniz mümkün.

Fall Creators Update’i birkaç farklı yoldan alabilirsiniz. Windows 10 üzerinde çalışan bir bilgisayarınız varsa ve otomatik güncelleştirme işlevi etkinse, güncelleme hazır olduğunda size gönderilecektir. İleri düzey kullanıcıysanız ve güncellemeyi manuel olarak almak istiyorsanız, Fall Creators Update’in nasıl alınacağını öğrenmek için bu blog yazısını ziyaret edin.

İşte Windows 10 Fall Creators Update ile gelen yenilikler:

Windows Mixed Reality

Windows Mixed Reality ile görülecek önemli yerleri gezmek, heyecanlı oyunların içine girmek, popüler etkinliklere katılmak, hattâ zaman ve mekânda yolculuk yapmak gibi en derinlikli deneyimleri doğrudan ev ortamınızdan olayların merkezinde yer alarak yaşayabilirsiniz.

Olağanüstü deneyimlerin pahalı ya da karışık olması gerekmez. Tek ihtiyacınız olan bir başlık seti ve bir Windows uyumlu PC. Deneyiminizi geliştirmek için kulaklık ve gelişmiş hareket denetleyiciler gibi ekstraları da deneyebilirsiniz. Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo gibi lider üreticiler tarafından çeşitli başlık setleri ve hareket denetleyiciler sunulmaktadır. Burada mevcut PC’nizin uyumlu olup olmadığını kontrol edebilir ya da bu sonbahar döneminde heyecan verici yeni modelleri satın alabilirsiniz.

Fotoğraflar

Yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulaması şimdi, ses, tema ve geçişlerle eksiksiz ve etkileyici öykü anlatımı için size filtre, metin, 3B efekt ekleme (yakında tam 3B nesneler de ekleyebileceksiniz), hattâ fotoğraf ve video kliplerinize dijital mürekkep yeteneğini kazandırıyor. Başlamanıza yardımcı olmak için oluştur düğmesini, ardından iki veya daha fazla fotoğraf ya da video seçin; Fotoğraflar uygulaması anılarınızı otomatik olarak bir videoda birleştirecektir. Sonra, bu seçkiyi izleyip, paylaşabilir ya da tek bir tıklamayla remiksleyebilir veya amacınıza uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Kendi kişisel öykünüzü yaratmaya başlamak için, Windows 10 ile ücretsiz gelen Fotoğraflar uygulamasına gidin.

Mixed Reality Viewer

Mixed Reality Viewer ile, Remix3D.com topluluğunun ya da kendinizin Paint 3D ile oluşturduğu 3B nesneleri PC’nizin kamerasından gerçek ortamınızın bir parçası olarak görerek öykünüzü güçlü yollarla canlandırabilirsiniz. Paint 3D’de yaratmaya başlayın, eserinizi gerçek dünyada görmek için Mixed Reality’yi seçin ya da başlamak için doğrudan Windows 10 Fall Creators Update ile ücretsiz gelen Mixed Reality Viewer uygulamasına gidin.[ii]

My People

 • En önemli kişilerinize hızlı erişim Şimdi, görev çubuğuna sabitleyerek en önemli kişilerinize tek bir tıklamayla erişebilirsiniz. Başta Mail ve Skype olmak üzere iletişim uygulamaları bireyler özeline filtrelenmiş olarak gelir. Sabitlenmiş kişinize tıklayarak, uygulamaları açmadan e-posta gönderebilir ya da Skype ile sohbet edebilirsiniz.

 • İnsan Odaklı Paylaşım Dosyaları görev çubuğunuzda sabitlenmiş kişilerin üzerine sürükleyerek ya da önemli kişilerinizde önerilen listeden seçerek doğrudan ‘Paylaş’ seçicisi aracılığıyla kolayca paylaşabilirsiniz.

 • Sabitlenmiş kişilerinizin emojilerini görün. Yaşamınızdaki önemli insanlarla aranızda ekstra bir duygusal bağlantı ve anlatım düzeyi için sabitlenmiş kişilerinizin emojileri doğrudan görev çubuğunda animasyonlu olarak görebilirsiniz.

Cortana

 • Sesle etkinleştirilen Power Commands Kilit ekranının üzerinde Cortana gibi heyecan verici sesle etkinleştirilen özelliklere ek olarak şimdi Cortana’dan PC’nizi kapatmasını, yeniden başlatmasını ya da uykuya almasını isteyebilirsiniz.[iii]

Microsoft Edge

 • Kitaplarınıza notlar alın Metin seçtiğinizde kitaplarınızı kişiselleştirebileceğiniz birçok yeni seçeneğiniz olur. Seçtiğiniz metni dört ayrı renkte vurgulayabilir, altını çizebilir, yorum ekleyebilir ya da metni kopyalayabilirsiniz. Ask Cortana ile soru sorarak, okuma deneyiminizden çıkmadan okuduğunuz içerik hakkında daha fazla bilgi bulma yeteneğine de sahipsiniz. Kişiselleştireceğiniz bir kitap almak için Windows Store’u ziyaret edin.

 • Sık kullandığınız web sitelerini görev çubuğunuza sabitleyin Sabitlenen siteler geri geldi! Microsoft Edge’deki bir web sitesini görev çubuğuna sabitleyin, daha sonra anlık erişim için simgesi görev çubuğunda gösterilsin. Başlamak için menüye gidin, “Bu sayfayı görev çubuğuna sabitle”yi seçin; sitenin simgesi Windows görev çubuğunuzda gösterilecektir!
 • Sık Kullanılanlar için URL’leri düzenleyin Şimdi, Sık Kullanılanlar menüsünde ya da Sık Kullanılanlar Çubuğunda sık kullandığınız herhangi bir sayfanın URL’sini düzenleyebilirsiniz. Hub’a, oradan Sık Kullanılanlar’a gidin, sık kullandığınız bir öğeye sağ tıklayıp “Edit URL”yi seçin.
 • Microsoft Edge’de tam ekran modu (F11) Web sitelerinizi tam ekranda görüntülemek için ya doğrudan F11 tuşuna basın ya da Ayarlar menüsünde (üç nokta) yeni Tam Ekran simgesini seçin. Tam Ekrandan çıkmak istediğinizde yeniden F11’e basın ya da sağ üst köşedeki Önceki Boyut simgesine tıklayın.

Microsoft Store

Windows 10 cihazınızda yeni bir Microsoft Store logosu göreceksiniz. Daha basit bir alışveriş deneyimi için Windows 10 ve Xbox’taki Microsoft Store logolarını birleştirdik. Alışverişinizi ister fiziksel bir mağazada ister çevrimiçi veya Xbox ya da Windows 10 cihazınızda yapın; Microsoft Store, Microsoft ve iş ortaklarının sunduğu donanım, oyun, eğlence, uygulamalar gibi güncel ürün ve içerikleri akıcı bir biçimde keşfedeceğiniz, deneyimleyeceğiniz, indirip satın alacağınız en iyi yerdir.

Güvenlik

Fidye yazılıma karşı koruma Fidye yazılım saldırılarına karşı daha iyi korunmanız için dosyaları kötü amaçlı uygulamalar tarafından yetkisiz olarak değiştirilmeye ve uygulamaları bilinmeyen açıklara karşı koruyan Windows Defender Exploit Guard’ı sunuyoruz. Ayrıca, Windows Defender Antivirus de şimdi belirli koruma özelliklerinin yanı sıra bulut koruma hizmeti yoluyla anlık sağlanan varsayılan gelişmiş kapsama sahip. Bunlar ve diğer güvenlik teknolojileri Cerber, Locky, Spora gibi ısrarcı fidye yazılım olaylarına, ayrıca WannaCry, Petya gibi küresel salgınlara karşı koruma sağlıyor.

Üretken kalın

 • İşinize PC’nizde devam edin Web sitelerini, aramaları, makaleleri iPhone ya da Android telefonunuzda çağırdığınız oluyordur. Şimdi bunları PC’nize gönderip anlık olarak açabilir, proje için araştırma, beğendiğiniz ayakkabıları alma, makaleyi tamamlama olsun, işinize büyük ekranın tüm avantajlarıyla devam edebilirsiniz.

 • Microsoft Launcher Android için Microsoft Launcher, sağa doğru hızlı bir çekme hareketiyle size önemli etkinlikleriniz, önemli güncel haberler, son etkinlikler ve en sık kullandığınız uygulamalarınıza dair uyarlanmış bildirimler gösterir. Microsoft Launcher; fotoğraflar, belgeler ya da yaptığınız herhangi başka bir işi akıcı bir biçimde PC’nizde sürdürmenizi kolaylaştırmak için tasarlandı.

 • İsteğe Bağlı OneDrive Dosyaları Şimdi, OneDrive’a kaydettiğiniz dosyalarınıza disk alanınızı doldurmadan PC’nizdeki diğer herhangi bir dosya gibi erişebilirsiniz. Hangi dosyaların yalnız çevrimiçi kullanılabildiğini ya da çevrimdışı da kullanılabildiğini kolayca anlarsınız. Yalnız çevrimiçi kullanılabilen dosyaları çift tıklamayla isteğe bağlı olarak indirir, sonra diskinizde yer tutmaması için yeniden yalnız çevrimiçi olarak kaydedebilirsiniz. Hatta her zaman çevrimdışı ulaşılabilecek dosyaları da seçebilirsiniz. İsteğe Bağlı OneDrive Dosyaları ve nasıl etkinleştirileceği hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

 • Find My Pen Şimdi Windows bilgisayarınızda en son mürekkep kullandığınızda nerede olduğunuzu size söyleyebilir; dijital kaleminizi kaybetmişseniz bu özellik bulmanızı kolaylaştıracaktır.
 • PowerPoint Clicker olarak Kalem PC’nizin Bluetooth bağlantısı üzerinden kaleminizi PowerPoint clicker olarak kullanabilirsiniz. Sununuzu profesyonelce yapın, mesela slaytlar arasında geçmek için yalnızca kalemin ucundaki düğmeye basın. 
 • PDF’de açıklama yazma ve form doldurma Şimdi, PDF tabanlı formları Microsoft Edge’de doldurabilir, bunları kaydedebilir, yazdırabilirsiniz. Açıklama yazma yeteneğinin PDF’e genişletilmesiyle, PDF’ler üzerinde mürekkep kullanabilir, metin vurgulayabilir ve açıklamalarınızı silebilirsiniz.
 • Daha iyi PDF görüntüleme PDF belgesi yatayda gösteriliyorsa, belgeyi döndürebilir, hattâ daha kolay okumak için dosya yerleşimini ayarlayabilirsiniz.

 • Para Birimi Çeviricisi Müşterilerimizden en çok gelen isteklerden birini karşılamak için, yerel olarak bulunan Hesap Makinesi’nin şimdi Para Birimi Çeviricisi de var; hattâ uluslararası yolculuklarda bağlantı ücretlerinden kaçınmak istediğinizde çevrimdışı da çalışır.
 • PIN ve parolanızı kilit ekranında kurtarın Bundan böyle cihazınızın kilitlenmesi gibi bir sorun yaşamayacaksınız. AADP veya MSA hesabı kullanıyorsanız, oturum açma sayfasında kilitli kaldığınızda, hesap kimliğinizi doğruladıktan sonra parola ve PIN’inizi doğrudan kilit ekranından sıfırlayabilirsiniz.

 • Eye Control Eye Control beta, Windows’u özellikle engelli kişiler için daha erişilebilir yapmak amacıyla, yalnızca gözleri kullanarak ekran faresi, klavyesi ve metin okuma deneyimlerini çalıştırılmasını mümkün kılıyor; bunun için Tobii Eye Tracker gibi uyumlu bir göz takip sisteminin olması gerekiyor.
 • Anlatıcı (ekran okuyucu) zekâsı Microsoft Cognitive Services kullanarak ekran okuyucuya alternatif metni olmayan resimlerin açıklamalarını da veren bir özellik ekledik.
 • Dikte Bulut tabanlı zekâ kullanan modern konuşma tanıma hizmetlerinden yararlanarak Windows’daki metin Dikte işlevine destek ekledik.
 • Performans/pil dengenizi seçin Yeni Performans/Güç kaydırıcı* pil ömrü süresi ile sistem performansı ve duyarlılığı arasında doğru dengeyi ayarlamanızı sağlıyor. Uzun bir uçak yolculuğuna çıktığınızda pil ömrünü iyileştirin; evde oyun oynarken ya da fotoğraf düzenlerken performansı tercih edin.[iv]

 • Bir ipucu! Yeni Microsoft Tip uygulaması ile Windows 10’un temel özelliklerinde uzmanlaşabilir, Fall Creators Update’deki yenilikleri görebilir, şaşırtıcı ve az bilinen numaraları öğrenebilir, tek bir düğmeye basarak yeni şeyler deneyebilirsiniz. Uygulamayı bulmak için görev çubuğunda Windows’u ara kutusuna “Tips” yazın ya da Başlangıç menüsünde arayın.

PC Oyunları

 • Oyun Modu Şimdi bir oyunun içindeyken, o oyun için Oyun Modu’nu doğrudan Oyun Çubuğu’ndan kolayca açıp kapatabilirsiniz.
 • Mixer Mixer’den yayınlama, öncesine göre daha hızlı yükleyecek ve başlayacak. Mixer’e yayınlarken şimdi ses akış kaynaklarını da belirleyebilirsiniz.
 • Yeni yardım seçenekleri PC oyuncularının, sohbet sırasında ve çok oyunculu oyunlar oynarken ağ bağlantısının kalitesini belirlemelerine ve sağlamalarına yardımcı olmak için Oyun Oynama altındaki Ayarlar’a yeni bir “Xbox Networking” bölümü ekledik.
 • Görev Yöneticisinde GPU Windows Görev Yöneticisi şimdi sisteminizin grafik donanımı ve performansı hakkında bilgi gösteriyor.

Office’te 3D[v]

Windows ve Office bir arada bir şey yapmak için en iyi ikili Şimdi Office’te de bulunan 3D, PowerPoint sunularınızda, Word ve Excel belgelerinizde 3D nesnelerle görsel ve yaratıcılık etkiyi artırmanıza yardımcı oluyor. 360 derece döndürme tutamacıyla 3D nesneleri görüntüleyin, yeniden boyutlandırın, döndürün; Remix 3D topluluğundan veya yerel olarak PC’nizden içerikler getirin; hattâ yepyeni bir geçiş tipi olan Morph’u kullanarak PowerPoint’ta 3D modellerle slaytlar arasında sinematik geçişler oluşturun. Bu 3D teknoloji, Office’te dijital kalem ile mürekkep oluşturma gibi mevcut sağlam üretkenlik deneyimlere dayanmakta.

Fall Creators Update tüm dünyada bugün gönderilmeye başlanıyor. Fall Creators Update’i ücretsiz demolar ve workshop’larla deneyimlemek ya da uzman Answer Desk teknisyenlerimizden cihazınızın güncelleştirmeye uygun olup olmadığını belirlemek için ücretsiz danışmanlık da dâhil olmak üzere yardım almak için yerel Microsoft Store’u ve Microsoft.com’u ziyaret edin.

Ücretsiz dijital beceriler workshop’ları, Create and Play etkinlikleri ile Microsoft teknolojisine doğrudan erişimle Fall Creators Update’i keşfedebilir ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Bu sonbaharda bölgenizde düzenlenen workshop’lar hakkında daha fazla bilgi almak için yakınınızdaki Microsoft Stora’a başvurabilirsiniz.

[i] Tahmini perakende satış fiyatıdır; gerçek fiyatlar farklı olabilir. Yalnız seçili modeller içindir; perakende bulunabilirliğe bağlıdır.
[ii] Remix 3D kataloğu belli pazarlarda sunulmaktadır; sağladığı deneyim bölgeye ve cihaza göre değişebilir. Remix 3D’yi uygulama içinden kullanabilmek için çevrimiçi erişim gereklidir.
[iii] Cortana belli pazarlarda sunulmaktadır; sağladığı deneyim bölgeye ve cihaza göre değişebilir. Cortana’nın kilit ekranının üstünde görünürlüğü donanıma bağlıdır. Kullanıcının Ayarlar’dan etkinleştirmesi gerekir. Daha fazla bilgiyi microsoft.com/en-us/cortana/get-started/pc adresinde bulabilirsiniz.
[iv] Intel ve AMD bulunan çoğu pilli cihazda kullanılabilmektedir.
[v] Office 365 aboneliği gereklidir; ayrıca satılır.