Cihazlarınızı Windows 10 Fall Creators Update’e nasıl yükseltebilirsiniz?

Bu hafta yayınlanan Windows 10 Fall Creators Update daha yeni makineler öncelikli olmak üzere tüm dünyada Windows 10 PC’lere aşamalar hâlinde gönderilmeye başlandı. Peki yaratıcılığınıza ivme kazandıracak Fall Creators Update’i cihazlarınıza nasıl yükseltebilirsiniz; bu yazıdan öğrenin.

Creators Update’de olduğu gibi, bu güncellemeyi de aşamalı olarak göndermemizin önemli bir nedeni, gelen tüm geribildirimleri dinleyerek, gönderme sürecinde gerekli ürün güncelleştirmelerini yapabilmek. Bu bize, bir yandan geniş bir kapsamla kullanıcılara yüksek nitelikli deneyimi hızlandırılmış bir biçimde sunarken, aynı zamanda Windows 10’un kalite ve güvenliğini sürekli biçimde yükseltme olanağını vermektedir. Nisan ayında yayınladığımız Creators Update için de aynı yaklaşımı uyguladık ve kullanıcılardan çok olumlu geribildirimler aldık.

En iyi deneyim için Windows 10’un cihazınıza otomatik olarak sağlanmasını beklemenizi öneririz. Güncelleştirmeyi almak için bir şey yapmanız gerekmiyor; güncelleştirmelerin cihazınıza otomatik olarak kurulmasını seçtiyseniz Windows Update yoluyla size otomatik olarak gönderilecektir. İndirme işlemi tamamlandıktan ve güncelleştirme kurulmaya hazır olduktan sonra, kurulum ve yeniden başlatma işlemini size uygun zamanlamayla yürütmek için size soracağız.  Bunu, işinizi bölmemek için yapıyor ve size uygun bir zamanı belirlemeye yardımcı olması için sizin belirtilen etkin saatlerinizden yararlanıyoruz.

Güncelleştirmenin size gönderilmesini beklemek istemezseniz, aşağıdaki adımları kullanarak kişisel bilgisayarınızda güncelleştirmeleri manuel olarak denetleyebilirsiniz. Bunu yapmanız ancak cihazınız ilk gönderim aşaması kapsamında Fall Creators Update için uygun niteliklere sahipse mümkündür. Alternatif olarak güncelleştirmeyi Software Download sitesinden bugün de alabilirsiniz. Bu seçenek yalnız cihazlarında lisanslı bir Windows 10 sürümü çalıştıran ileri düzey kullanıcılara önerilmektedir. İşyerinde Windows 10 PC kullanıyorsanız, kurumunuzun kendine özgü güncelleştirme planları için BT yöneticinizle konuşmanız gerekir.

Windows 10 Fall Creators Update’i almanın yolları

1. Cihazınızın ilk gönderim aşaması kapsamında olup olmadığını manuel olarak görmek için Windows Update ayarları sayfasında güncellemeleri denetle bölümüne bakabilirsiniz.

Arama sekmesine “Ayarlar” yazın. Ayarlar sayfasında Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update kısmına gidin.

Windows Update sayfasında Güncelleştirmeleri denetle’ye tıklayın. Bu işlem, cihazınızda son aylık güvenlik güncelleştirmelerin yapılıp yapılmadığını da denetleyecektir.

Cihazınız ilk gönderim aşaması kapsamındaysa, özellik güncelleştirmesi hemen bilgisayarınıza indirilmeye başlayabilir. Güncelleştirme arka planda indirilirken bilgisayarınızı her zaman olduğu gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, işinizi bölmemek için sizden kurulumun tamamlanması için en uygun zamanı seçmeniz istenecektir.

Windows Update sayfasında “Güncelleştirmeleri denetle”ye tıkladığınızda indirme işlemi başlamazsa, “Cihazınız güncel” mesajını göreceksiniz. Bu, o anda cihazınız için geçerli olan tüm güncelleştirmelerin cihazınızda yüklü olduğu demektir. Bu noktada, Fall Creators Update’in cihazınıza otomatik olarak gönderilmesini beklemenizi öneririz.

2. İleri düzey kullanıcılar için manuel güncelleştirme

İleri düzey kullanıcı olarak iki manuel kurulum seçeneğiniz bulunmaktadır. Önerilen yöntem, Güncelleştirme Yardımcısı’nı kullanmanız. Bunun için Software Download Site’da Update Now düğmesine tıklayın. Bu yöntemi kullanarak özellik güncelleştirmelerini almak için Windows 10’un lisanslı sürümüne sahip olmanız gerekir. Alternatif olarak aynı sitede, sıfırdan kurulum yapmanıza veya Windows 10’u yeniden yüklemenize yardımcı olan Medya Oluşturma Aracı’nı indirip çalıştırabilirsiniz.

Windows 10 Fall Creators Update’i ve getirdiği çok sayıdaki yeni özellikleri beğeneceğinizi umuyoruz. Windows 10 Fall Creators Update’deki yeni özellikleri öğrenmek için buraya tıklayın. Deneyiminize dair geribildirimleriniz olursa, lütfen  Geri Bildirim Merkezi uygulamasını kullanarak bizimle paylaşın.