Windows 8'e Özel: Sculpt Comfort Klavye

Bu yaz başında Windows 8’in avantajlarından tam anlamı ile faydalanabilmemiz için özel olarak tasarlanan yeni fare ve klavyelere şahit olmuştuk… Bugün ise yine Windows Hardware’in ürettiği ve serinin bir başka ürünü olan Sculpt Comfort Klavye’den sizlere bahsetmek istiyorum. 🙂

Sculpt Comfort Klavyeyi özellikle evde bolca zaman geçirdiğim All-in-One bilgisayarımda kullanıyorum. Sebebi ise gelişmiş ergonomisi ve tasarımı nedeniyle rahatça uzun mailler ya da blog yazıları yazmanın kolaylığı… Microsoft’un Contour Curve tasarımına sahip bu özel klavyede bulunan 6 derecelik eğrilik ve kubbe şeklindeki kavis, bileğimi doğal pozisyonunda tutmamı sağlıyor. Bu da tabii ki bileğimdeki olası ağrıları engelliyor.

Üstelik avuç içi desteği kısmı çıkarılabildiği için dilediğim zaman daha dar alanda çalışabiliyor ya da kompakt bir görünüm elde edebiliyorum… Yani bu klavyeler ihtiyaca göre ayarlanabiliyor.

Sculpt Comfort Klavye aynı zamanda, geri al tuşu/boşluk çubuk tuşu kombinasyonunu ayrı bir bölümde sunan ilk klavye.

Bu özellik, standart geri al tuşu kullanılırken yapılan zor “serçe parmakla erişme” hareketini ortadan kaldırarak bileğinizi rahat bir pozisyonda tutuyor. Aslında bu tasarım için önden bir araştırma yapıldı ve çıkan sonuç da klavye kullananlar için pek şaşırtıcı değil… Klavye kullananların %90’ını sağ el başparmağını sadece boşluk çubuğu için kullanıyor. 🙂

Bu yeni tasarım ise boşluk çubuğunun sol tarafında oldukça büyük kullanılmayan bir klavye alanı sağlıyor. Ayrıca yazarken tuş vuruşunu kolaylaştırmak için boşluk çubuğunun genişliği de artırıldı.

Windows 8 ile uyumlu bir şekilde çalışmak üzere tasarlanan bu özel tasarım klavyede ‘Arama, Paylaş, Aygıt ve Ayarlar’ menülerine yönelik kısayol tuşları bulunuyor. Klavyede ayrıca uygulamaları çevirme, aralarında geçiş yapma, uygulamaları hizalama veya uygulama çubuğunu yukarı taşımaya yönelik 4 kısayol tuşu daha bulunuyor.

Windows 8’de bu klavyeyi kullanarak yazı yazarken rahat olmanın dışında verimliliğim de oldukça arttı. Masaüstü veya All-in-One bilgisayarınız için mükemmel bir seçim olan Sculpt Comfort Klavye, çok yakında tüm zincir teknoloji marketlerinde sizlerle buluşacak.