Windows 10 Fall Creators Update yayınlandı

Windows 10’un ilk lansmanından bu yana misyonumuz, hepimizin içindeki yaratıcılığı etkinleştirmek oldu. Yenilikler yaratarak dünyayı hep daha ileriye taşımanın insanın temel bir ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Bugün Windows 10 Creators Update’i sunmanın yanı sıra karma gerçeklik başlık setlerinin de çıktığını duyurmanın heyecanı içindeyiz.

Bugün, karma gerçeklik ve 3B’den, oyunda daha hızlı yayınlama ve hatta fotoğraf ve videoları gerçek anılara dönüştürmeye kadar kitlelere birçok yeteneği getirerek yaratıcılıkta dönüm noktalarının önünü açacak Windows 10 Fall Creators Update’i sunuyoruz. Windows 10 Fall Creators Update’i farklı Windows 10 PC’lerde ve ilk kez bugün sunulan birçok Windows Mixed Reality başlık setiyle deneyimleyebilirsiniz. PC’nin yaratıcılık için en gelişmiş tuval olduğuna ve insanlara bugüne kadar olmayan bir biçimde yaratma yetkinliği sağlayabileceğine inanıyoruz.

Windows 10 Fall Creators Update

Windows 10 Fall Creators Update yeniliklerle dopdolu; işte ilk anda saymak istediğimiz özelliklerinden birkaçı:

  • Doğrudan PDF üzerine yazma gibi yeni mürekkep oluşturma deneyimleri
  • Yeni bir Find My Pen özelliği
  • Cortana ile PC’nizde veya cihazlar genelinde akıcı Windows deneyimleri için Microsoft Edge de dâhil olmak üzere telefonunuzun tarayıcısında Devam Et özelliği
  • Gelişmiş güvenlik ve gizlilik özellikleri ve Eye Control gibi erişebilirlik yenilikleri.

Bu yenilikler, özellikle de yaratıcılık vizyonumuzu karşılayan dört önemli yenilik bizlere heyecan veriyor:

Kitleler için karma gerçeklik

Windows 10 Fall Creators Update ile karma gerçekliği kitlelere sunuyoruz. Karma gerçeklikle amacımız, sizin yaratma, iletişim kurma ve oynama biçiminizi temelden geliştirmek. Zaman ve mekânın ötesine geçerek dilediğiniz ortamı yaşayabilir, fikirlerinizin kâğıt veya ekran üzerindeki sınırlarından kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Şimdiye kadar herhangi bir karma gerçeklik uygulaması bir başlık setinin kullanılmasını gerektiriyordu; kapsayıcı bir karma gerçeklik için ise evinizde köşelere kameralar yerleştirmeniz gerekiyordu. Üstelik başlık setinizi arkadaşınızın evine ya da işyerine götüremiyordunuz.

Windows Mixed Reality başlık setleriyle bu değişiyor. İş ortaklarımız Acer, Dell, HP ve Lenovon, en kapsayıcı karma gerçeklik deneyimini sağlamak için bugün gelişmiş devinim denetleyicileriyle birlikte gelen ilk Windows Mixed Reality başlık setlerini piyasaya sunuyor. Samsung’un yeni karma gerçeklik başlık seti Samsung HMD Odyssey de 6 Kasım’da piyasaya çıkacak. Windows Mixed Reality başlık setleri, duvarlarınızı delmenizi gerektirmeyen ve gittiğiniz yere yanınızda götürebileceğiniz tek başlık setleridir.

Fall Creators Update’de, karma gerçekliği PC’nize getiren Mixed Reality Viewer da bulunuyor. Yalnızca PC’nizin kamerasını kullanarak 3B nesneleri, insan, mekân, eşya ya da düşlediğiniz her şeyi bulunduğunuz gerçek ortama getirebilirsiniz.

Yenilikçi ve ekonomik yeni Windows Mixed Reality başlık setlerinden teknolojiye ve PC’nizde karma gerçeklik deneyimine kadar, dünyayı karma gerçeklikle tanıştırabilen bunca bileşenin bir araya geldiğini görmek gerçekten heyecan verici. Bundan böyle gezi, spor, canlı konser ve oyunların keyfini, kendi sanal evinizde ve Windows Store’daki 20.000’den fazla uygulamanın içerikleriyle benzersiz bir biçimde yaşayabilirsiniz.

3B, insan üretkenliğinde yeni bir yükselme sunuyor

3B, bugüne kadar sınırlarına bağımlı olduğumuz 2B dünyanın çok ötesine geçen yeni nesil bilgi işlemi mümkün kılarak insan üretkenliğinde yeni bir yükselme sunuyor. 3B içinde yaşadığınız dünyayı gerçek anlamda temsil ettiği, anlama, kullanma ve öğrenme biçimlerinizi geliştirdiği için bu gerçekten çok güçlü bir deneyim.

Fall Creators Update ile herkese 3B yaratabilme yeteneğini kazandırıyoruz. Her ay 100 milyonu aşkın insan Microsoft Paint kullanıyor. Şimdi de Paint 3D ile nesneleri kolayca işleyerek, yaratarak ve paylaşarak, tüm bu insanlar 3B yaratıcılar olabilir. Fall Creators Update ile, 3B nesneleri PowerPoint sunuları ve Word belgeleri de dâhil olmak üzere Office dosyalarınıza getirerek, öykünüzü anlatmayı ve anlamayı çarpıcı ölçüde geliştirebilirsiniz. Nesneler sununuzda döner ve hareket eder. Mixed Reality Viewer ile, 3B yaratılarınızı fiziksel dünyaya da kolayca bırakabilirsiniz. 3B, öğrenciler, profesyoneller ve yaratmak isteyen herkes için mükemmel.

Oyun oynamak şimdi daha da etkileşimli

Olağanüstü etkileşimli olduğu için oyun oynamak en hızlı büyüyen eğlence biçimi. Her ay Windows 10’da oyun oynayan yaklaşık 200 milyon aktif kullanıcıyla, Windows’da oyun oynamak hiç bu kadar popüler olmamıştı.

Aslında, eSports ve interaktif oyun yayıncılığına olan ilgi patlamasıyla, oyun oynamaktansa çok daha fazla sayıda kişi oynanan oyunları izlemeye zaman ayırıyor. Herkesin yayınlamasına, izlemesine veya diğer oyuncularla etkileşimine yardımcı olmak için, neredeyse gerçek zamanlı ve interaktif tek oyun yayınlama hizmeti olan Mixer’i sunduk.

Fall Creators Update ile Mixer’i daha da iyileştiriyoruz. Şimdi bir oyun yayınını daha kolay başlatabilir, akışa daha kolay katılabilirsiniz. Game Mode, oyuncuların PC’nin gücüne daha fazla erişimle bu gücü oyuna ayırmalarını, Windows 10’da daha yüksek performanslı bir oyun oynama deneyimi yaşamalarını sağlıyor.

Fall Creators Update’deki yeni geliştirmeler, karma gerçeklik için kapsayıcı oyun deneyimi ve gerçek 4K oyun oynama için geliştirilen dünyanın en güçlü konsolu Xbox One X’in 7 Kasım’da yapılacak lansmanıyla bu sonbaharda oyun oynama deneyimine yeni bir dönem getiriyor.

Fotoğraf ve videolarla canlanan anılar

Her ay Windows 10’da 250 milyondan fazla aktif fotoğraf ve video kullanıcısıyla fotoğraf ve video kullanımı hiç bu kadar popüler olmamıştı. Dijital ortamda trilyonlarca fotoğraf ve video var; ama bu değerli resimlerin anılar olarak saklandığından nasıl emin oluruz?

Fotoğrafları hiçbir montaj deneyimi gerekmeden kişiselleştirilmiş 3B efektleri, Ink, geçişler ve videolarla kolayca anılara ve öykülere dönüştürebilmeniz için Fall Creators Update’de Photos uygulamamızı tümüyle yeniden tasarladık. Tatil fotoğraflarınızı basit ve kolay bir biçimde, müzik, tema, Ink ve sinematik geçişlerle fotoğraf ve video kolajları olarak düzenleyebilirsiniz. 3B ile nesneleri dinamikleştirebilir; örneğin, kalecinin yanından fileye doğru uçan futbol topunu bir alev topuna dönüştürebilirsiniz.

Yaratma gereksinimi şimdi geçmişe göre çok daha önemli. Windows ekosistemi olağanüstü yenilikleri teşvik ediyor. Önümüzdeki dönemde çekici tasarım ve zengin özelliklere sahip birçok cihaz sunulacak. Intel’in 8. Nesil Intel Core işlemcilerini, Windows Karma Gerçeklik deneyimlerini mümkün kılan yeni NVIDIA GPU’lar, uzun pil ömrü, OLED ve en çarpıcı görüntüleri veren 4K ekranlara sahip yeni Windows 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlar, hepsi bir arada bilgisayarlar ve oyun PC’leri bunlar arasında.

İş ortaklarımızın yeni PC’leri, yeni Windows Mixed Reality başlık setleri ve devinim denetleyicilerinden dünyanın en güçlü konsolu Xbox One X’e kadar, içinizdeki yaratıcıyı yetkinleştirecek Windows cihazınızı seçebilirsiniz.