Bu yılbaşında Windows 10 Fall Creators Update ile hem yaratın hem eğlenin

Windows 10’un yeni güncellemesi Fall Creators Update, 17 Ekim’de tüm dünyada sunulacak. Fall Creators Update ile yaratıcılığa güç katacak eğlenceli yeni yollar getiriyoruz. Bu güncellemeyle fotoğraf deneyimini; fotoğraf, video, 3D efektler kullanarak yepyeni bir biçimde aktarabileceğiniz şekilde geliştiriyoruz. Ayrıca oyun, güvenlik, erişilebilirlik iyileştirmeleriyle birlikte Windows Karma Gerçeklik, çok daha derin yeni deneyimler sunuyor.

Geçen haftalarda Berlin’de düzenlenen ve dünyanın tüketici elektroniği alanındaki en eski ve en büyük ticaret fuarlarından biri olan IFA’da çok sayıda müşteri ve iş ortağımızla birlikteydik. IFA Microsoft için önemli bir haftaydı: İlk gün, içerikleri bir parçası olarak yaşayabileceğiniz deneyimlerin birinci dalgası gibi Windows Karma Gerçeklik hakkında heyecan verici bazı detayları paylaştık. Akabinde, Windows 10 PC’lerde Cortana yoluyla Alexa’ya erişiminizi sağlayan türünün ilk örneği bir işbirliğini duyurduk. Son gün ise Windows 10 yolculuğumuzda attığımız yeni adımı konuştuk.

Windows 10 için dördüncü büyük güncellememizi yakında yayınlıyoruz; bu güncellemelerle misyonumuz, sizlerin yaratıcılığını esinlendiren bir platform oluşturmak. Öğrencilerin Minecraft ile oynayıp öğrendiklerini, hukukçuların sözcüklerle yarattıklarını, muhasebecilerin sayılarla tablolar boyadıklarını, tasarımcıların slaytlarla fikirlerini paylaştıklarını, mühendislerin kodlarla kurduklarını görüyoruz. Yaratıcılık evrenseldir, tutku doğasında vardır.

Bu yaratıcılığı yeni deneyimlerle özgürleştirmek ise bizi geleceğe taşıyan amaçtır. Bizim için bu deneyimler; evlerde, işyerlerinde, okullarda 500 milyondan fazla cihazla yeryüzündeki en popüler Windows sürümü olan Windows 10 ile başlayarak yaratmanıza ve oynamanıza yardımcı olur.

Windows 10’un yeni güncellemesi Fall Creators Update ile yaratıcılığın eğlenceli yeni yollarını getiriyoruz.

Windows 10 Fall Creators Update 17 Ekim’de tüm dünyada kullanılabilir!

Windows Mürekkep Oluşturma

Giderek daha iyi hâle gelen Windows Mürekkep Oluşturma, PDF’ler üzerinde doğrudan mürekkep kullanmanızı sağlayarak açıklama yazmanızı ve başkalarıyla paylaşmanızı kolaylaştırıp hızlandırıyor; yalnızca kâğıt kalem kullanarak yapabileceklerinizi geliştiriyor. Smart Ink, mürekkep oluşturmaya otomatik olarak yapay zekâ uygulayarak çizdiğiniz kareleri daha mükemmel hale getirirken size ekstra bir iş çıkarmadan kutuları tablolara dönüştürüyor. Bazen anahtarlarınızı, cüzdanınızı, telefonunuzu nereye koyduğunuzu bulamadığınız olduğu gibi, mürekkep oluşturma için kaleminizi bulamadığınız da olabiliyordur. Fall Creators Update ile gelen Windows Find my Pen bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Fotoğraf ve Video

Fotoğraflar uygulamamızı, öykünüzü anlatırken fotoğraf, video, müzik, 3D, hatta mürekkep oluşturmayı bir arada kullanabileceğiniz karma deneyimler sağlamak için yeniden tasarladık.

İsteğe Bağlı OneDrive Dosyaları

Tüm yaratılarınızı OneDrive Files On-Demand’e kaydedebilir, buluttaki tüm dosyalarınıza yerel depolama alanınızı tüketmeden PC’nizdeki diğer dosyalarınıza eriştiğiniz gibi erişebilirsiniz.

Oyun

Yaratıcılığı esinlendiren çoğu zaman oyundur. Fall Creators Update ile Oyun Modu’nu güncelleştirdik. Şimdi oyunlarınız, sanki bir Xbox oyun konsolu gibi doğrudan Oyun Çubuğu üzerindeki yeni bir düğmeden cihazınızın işlem gücünü tam olarak kullanabilir. Üstelik bu güçten yararlanabilen Cuphead, Forza Motorsport 7, Super Lucky’s Tale ve Middle-earth: Shadow of War gibi başlıkları içeren olağanüstü bir Xbox Play Anywhere oyun listemiz de var. Bu Xbox her yerde oyna oyunlarını beğenirseniz, 7 Kasım’dan itibaren yeryüzünün en güçlü konsolu Xbox One X üzerinde oynamaya başlayabilirsiniz.

Güvenlik

Hedefimiz, yaratırken ve oynarken güvende olmanızı sağlamak. Fall Creators Update ile Windows Defender hem daha akıllı hem de çok daha iyi savunma gücüne sahip. Perde arkasında çalışan bulut zekâsı, fidye yazılım ve açıklardan yararlanmalara karşı yeni savunma hatlarını mümkün kılıyor. Güvenlikten konuşurken Windows 10 S’ten söz etmeden geçmeyelim. Geçtiğimiz mayıs ayında tanıtılan Windows 10 S, pil ömrü ve performansta önemli yeniliklerle, özellikle basitlik ve güvenlik için tasarlandı. Bugüne kadarki en yüksek müşteri memnuniyeti sonuçlarıyla çok iyi bir başlangıç yaptı.

Fall Creators Update’in özü bu: Yaratıcılığınızı özgürleştirmeniz ve eğlenmeniz, aynı zamanda da güvende olmanız ve korunmanız.

Erişilebilirlik

Microsoft olarak benimsediğimiz, tasarımıyla herkesi kapsayan yeni ürünler yaratma misyonumuzu karşılayan bazı yeni teknolojileri de sizinle paylaşmak istiyoruz:

Fall Creators Update ile Lou Gehrig (ALS) hastaları için daha erişilebilir bir Windows ortamı getiriyoruz. Beynin kasları kontrol etme yeteneğini etkileyen ilerleyici bir nörolojik dejenerasyon hastalığı olan ALS’nin etkilemediği tek kas grubu göz kasları. Yeni bir özellik olan Eye Control, olağanüstü bir göz takip teknolojisi uygulayarak yalnızca gözlerinizle yazmanızı ve fareyi kullanmanızı mümkün kılıyor. Bu, ALS hastalarının hayatlarını değiştirecek bir teknoloji. Fall Creators Update ile dünyaya sunduğumuz bu erişilebilirlik olanağı gerçek bir ilerlemedir.

Windows Karma Gerçeklik

Son olarak da Fall Creators Update ile yeni bir dünyaya, Windows Karma Gerçeklik dünyasına girmenizi sağlıyoruz. Fiziksel ve dijital dünyalarımızı birleştiren karma gerçekliğin insan bilişiminin gelişim sürecinde yeni bir adımı oluşturduğuna inanıyoruz. İlk kez, mobil cihazın ekran büyüklüğüyle sınırlanmadan tamamen içine girebileceğiniz bir karma gerçeklik sisteminden söz ediyoruz. Kolay kurulan, odanın her yerine kamera asmanızı gerektirmeyen, yalnızca başınıza taktığınız başlık setini PC’nize bağlayarak kullanmaya başlayabileceğiniz, karma dünyayla etkileşim için ellerinizin serbest kaldığı bir sistem. Tüm dünyada Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo gibi birçok iş ortağı tarafından sunulan başlık setleriyle kullanılabilir. Windows Karma Gerçeklik başlık setleri Fall Creators Update ile birlikte kullanılmaya başlanabilecek.

Başlık seti kullanma olanağınız yoksa, karma gerçeklik deneyimlerini PC üzerinden de sağlıyoruz. Mixed Reality Viewer ile Remix3D.com topluluğunun ya da kendinizin Paint 3D ile oluşturduğunuz 3D nesneleri PC’nizin kamerasıyla (tutturarak ve paylaşarak) gerçek ortamınızla birleştirerek görebilir, öykünüzü güçlü yollardan anlatabilirsiniz.