Windows 10 Fall Creators Update ile Windows, geliştiricilere ihtiyaçları olan her şeyi sağlıyor

Windows’un tüm geliştiricilerin evi olabilmesi için Windows 10 Fall Creators Update ile Windows platformunu geliştirmeye devam ediyoruz. Bugünkü gelişmelere bakarken, Windows ve VS’nun en iyi uçtan uca geliştirme sürecini nasıl oluşturduğunu ve geliştiricilerin yalnızca kodlarının yeniden kullanılabilirliğini artırmalarını değil, zekâ kullanarak ve cihazlar genelinde çalışan etkileyici deneyimler oluşturmalarını nasıl sağladığını vurgulamak istiyorum.

.NET geliştirme yenilikleri

Bugün yapılan duyuruyla bu yıl içinde geleceği açıklanan .NET Standard 2.0 for UWP ve XAML Standard ile birlikte, .NET şimdi en eksiksiz platformlar arası geliştirme altyapısı hâline geliyor. Visual Studio ile birlikte bu, Windows, iOS, Linux ve tabii ki bulut da dâhil olmak üzere, hedeflediğiniz tüm platformlar için C#’de tam yerel ve tam özellikli uygulamalar yazmanızı kolaylaştıran bir birleşim!

.NET Standard 2.0 ve XAML Standard

.NET Standard 2.0, kodunuzun her zamankinden daha fazla birlikte çalışabilir olduğundan emin olmak için UWP yüzeyini 20.000’den fazla API ile genişletiyor. .NET Standart 2.0 ile, NuGet paketlerinin yaklaşık %70’inin API uyumlu olduğunu da biliyoruz. Reflection ve SqlClient gibi, UWP için en çok talep ettiğiniz API’lere Windows 10 Fall Creators Update’ten tam olarak erişebileceksiniz. Ayrıca, XAML Standard da UI kodunuzun büyük bölümünü ortak olarak kullanmanıza ve yine de Windows, iOS ve Android genelinde doğal bir görünüm ve duyguyu vermenizi sağlıyor. Windows üzerindeki deneyiminiz, Fluent UI ve tüm girdi etkileşim modellerini otomatik olarak ve ücretsiz sağlayacak. Hedefimiz, yerel XAML dillerini UWP XAML ve Xamarin Formları genelinde birleştirerek, çapraz platform geliştirmeyi her zamankinden daha kolay hâle getirmek. Lütfen doğrudan GitHub deposundan bize geribildirimlerinizi gönderin. http://aka.ms/xamlstandard.

Microsoft Graph ve Bağlı Deneyimler Oluşturma

Windows’u Microsoft Graph’e bağlayarak Zaman Çizelgesi, Bulut Panosu ve Kaldığım Yerden Devam Et (PWILO) gibi olağanüstü yeni Windows kabuğu özelliklerini mümkün kılıyoruz. Aynı API’ları kendi uygulamalarınızı geliştirmek için de kullanabilirsiniz.

Microsoft Graph ve Cihazlar

Microsoft Graph API’ını kullanarak cihazlar arasındaki sınırları kaldırarak, artık kullanıcılarınızın tüm cihazlarına erişebilirsiniz. Uygulama ve uygulama hizmetlerini her cihazda çağırarak deneyimleri cihazlar arasında koordine edebilirsiniz.

Microsoft Graph ve Etkinlikler

Windows 10 Fall Creators Update ile başlayarak, uygulamalarınızda, cihaz ve platformlar genelinde etkileşimi geliştirmenize olanak tanıyan UserActivity API’leri yayınlıyoruz. Windows’da bir kullanıcı etkileşim birimi olan UserActivity üç bileşenden oluşuyor: Derin bağlantı, görseller ve meta veriler. Bir uygulama tarafından oluşturulan bir UserActivity oturumu, kullanıcılar uygulama ile etkileşimde bulundukça bu etkileşimlerin kayıtlarını oluşturur.

Android ve iOS için ‘Project Rome’ SDK’sını GitHub’dan indirebilirsiniz.

Uyarlamalı Kartlar

Microsoft Graph’deki etkinlikler, etkinliklerinizi tüm cihazlarınızda saklamanın ve izlemenin mükemmel bir yolu. Bu etkinlikleri görselleştirebilme yeteneği, müşterilerinizin bekleyeceği deneyimlerin önemli bir parçasıdır. Uyarlamalı kartlar, geliştiricilere, açık bir formatı kullanarak, birden fazla uygulama ve deneyimde çalışan görselleştirme sağlar. Zaman Çizelgesi’ndeki tüm etkinliklerin görselleştirilmesi, Project Rome API’larını kullanarak etkinliğe bir uyarlamalı kart eklenerek sağlanır. Uyarlamalı kartlar, uygulama/içerik sağlayıcıların çok sayıda deneyime sahip olabilecekleri zengin bir görselleştirme yüzeyine sahip olmasını sağlayan bir JSON şemasına dayalıdır. Kartı barındıran deneyim, kartın, onu barındıran uygulamadaki kullanıcı arabiriminin doğal bir uzantısı olduğu duygusunu vermek için kartın tam olarak nasıl kullanıldığını denetler.

Uyarlamalı kartlar hakkında güncel bilgiyi http://adaptivecards.io adresinde bulabilirsiniz.

Microsoft Fluent Design System

Fluent Design System ile cihazlar arasında kesintisiz ve doğal geçiş yapan yeni nesil uygulama ve deneyimler geliştirmenin yollarını yeniden düşünmede önemli bir adım atıyoruz. Dünyamız giderek daha fazla sayıda telefon, tablet, PC, oyun konsolları, karma gerçeklik başlık setleri gibi birçok farklı cihazla gelişiyor. Tek bir cihazla kalmıyor, aynı anda birçoklarını kullanıyoruz ve kendimizi ifade etmek için sürekli olarak bu cihazlarda içerik oluşturuyor ve tüketiyoruz. Bu cihazların her biri farklı şekilde davranıyor, farklı gereksinimlerimizi karşılıyor. Kimisi dokunma ve mürekkep kullanmayı gerektiriyor; kimisi ses ve hareketlerimizi tanıyor. Microsoft, içinde yaşadığımız bu dünya için tasarım sistemimize büyük bir yatırım yapıyor.

Fluent Design, büyük ekran, küçük ekran ya da ekransız olsun, kullanılan cihazlar genelinde uygulamalarınıza daha fazla etkileşim ve beğeni kazandıracak yöntemlerle, daha canlı ve etkileyici deneyimlerin oluşturulmasını sağlar.  Fluent Design System 5 temel işleve dayanır: Işık, derinlik, devinim, malzeme, ölçek. Bunların hepsi uyumlu bir şekilde bir araya gelerek, cihaz ekosistemi genelinde sürekli olarak ölçeklenen etkileyici, zengin uygulamalar derleme yeteneklerini kazandırır:

  • Işık: Işık, kişinin dikkatini çekme veya gezinme sırasında daha net yönlendirilmesi yeteneğinin etkinleştirilmesine yardımcı olur.
  • Derinlik: Derinlik, daha katmanlı, fiziksel bir ortamda yer alanların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu anlamamıza yardımcı olur.
  • Devinim: Devinim, bağlam kurmanın ve içerikler arasında doğal, incelikli ve keyifli ilişkiler oluşturmanın güçlü bir yoludur.
  • Malzeme: Malzeme, içeriği dikkate alarak, kullanılan ekran alanından tam olarak yararlanmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, daha hafif, geçici kullanıcı deneyimi de sağlayabilir.
  • Ölçek: Ölçek, araç kutumuzu genişleterek daha fazla boyut kazandırmamıza, yeni cihaz form faktörlerinde yeniliğe açık olmamıza olanak tanır.

Daha fazla bilgi edinmek ve Fluent ile tanışmak için http://dev.windows.com/design sayfasını ziyaret edin.

Daha hızlı test etme, kurulum ve yönetim

Test etme ve güvenli bir kurulum sistemi en önemli adımlardan biridir. Onun için, size UWP’da (iOS ve Android’e ek olarak) CI/CD işlem hattı sağlayan ve Mağazamızla entegre olarak uygulamalarınızın yayın ve dağıtımını çok kolaylaştıran Visual Studio Mobile Center en heyecan verici taraflarından biri. Geliştiricilerin, uygulamalarının farklı cihazlarda nasıl görüneceğini görmeleri ve yayınlamadan önce sorunları belirlemelerine yardımcı olmak için test bulutumuza Windows cihazları da ekliyoruz.

Windows, en gelişmiş geliştirme kutusudur

Hedefimiz, Windows’u, her tür geliştirme, uygulama yazma ve her platform için en iyi geliştirme kutusu yapmak.

Geçen yıl Build’de, Bash’in Linux için Windows Alt Sistemi ile Windows’a geleceğini duyurmuştuk. Kurulumda bazı zorluklar olduğuna dair geribildirimlerinizi duyduğumuz için kurulumu doğrudan Windows mağazasından gelecek şekilde kolaylaştırıyoruz. Ayrıca, birden fazla Linux dağıtımının eşzamanlı çalıştırılabilmesi için Suse ve Fedora Linux ile birlikte çalışıyoruz. Yeni ek dağılımların dışında, USB cihaz iletişim desteği (ör. Raspberry Pi bitlerinizi USB yoluyla Bash’ten kurabilirsiniz), USB sürücü takma (FAT32/exFAT/NTFS formatlı USB sürücüler için), ağ paylaşımı takma, Windows ile Linux arasında gelişmiş ağ konfigürasyon eşitleme ve WSL’nin Linux uygulamalarıyla uyumluluğunu genişlik ve derinlik olarak iyileştiren daha derin syscall’lar gibi tonlarca iyileştirme de var.

Bir de şimdi, iOS uygulamalarının kurulum, çalıştırma, test ve hata ayıklama işlemlerini doğrudan bir Windows PC’den yapmanıza olanak tanıyan Xamarin Live Player var. Bugüne kadar tek bir geliştirme kutusunda bu kadar çok platform için geliştirme olanağınız hiç olmadı.

Şimdi başlayın!

Son olarak, geliştirici topluluğumuzun neler geliştirebildiklerini, Windows’a getirdikleri olağanüstü deneyimleri severek izliyorum. Daha birkaç gün önce içinizden bazılarıyla ilk Windows Geliştirici Ödüllerimizin sevincini paylaşma fırsatını buldum:

Kazananları kutluyoruz!

Teşekkür ediyor, uygulamalarınızı denemenizi sabırsızlıkla bekliyoruz.