T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Code.org kullanıyor

Millî Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Code.org, 5. ve 6. sınıf bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretim programına dâhil edildi.

Bilişim teknolojileri dersi öğretim programının temel amaçları kapsamında, öğrencilerin, algoritma tasarımına ilişkin anlayış geliştirerek sözel ve görsel olarak ifade edebilmeleri; problemleri çözmek için uygun programlama yaklaşımını seçerek uygulayabilmeleri; programlama konusunda teknik birikim oluşturmaları ve programlama dillerinden en az birini iyi düzeyde kullanabilmeleri hedefleniyor. Bakanlık, öğretim programının problem çözme ve programlama hedeflerine yönelik olarak Code.org’un kullanımını öneriyor. Üstelik öğrenciler Code.org’da Minecraft: Eğitim Sürümü ile çalışma olanağı da yakalıyor.

Block tabanlı bir uygulama olan Code.org, tüm dünyada öğrencilere yönelik programlama öğretiminde iyi bilinen bir platformdur. Türkiye’de Robincode.org olarak faaliyet gösteren Code.org Türkiye, platformun ülkemizde kullanımını yaygınlaştırmak ve her yaştan öğrenciyi kodlama ile buluşturmak amacıyla çalışıyor. Microsoft’un destekçileri arasında bulunduğu Code.org Türkiye olarak bu gelişmeden gurur duyuyor ve MEB’e teşekkür ediyoruz.

Müfredatı görmek için tıklayın.