Windows 8 Mağaza Türkiye'ye Açıldı!

Windows 8’ in 26 Ekim 2012 de gerçekleştirilecek dünya lansmanı öncesinde, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen bir duyuru ile çok önemli bir kavşak daha dönülmüş oldu. Artık, aralarında Türkiye’ nin de bulunduğu 82 ilave ülkeden hem kurumsal hem de bireysel geliştiriciler kendi dillerinde uygulama geliştirip Windows Mağaza’ ya gönderebilecekler.

Siz de Windows 8 için uygulamanızı hemen geliştirin ve Microsoft Türkiye Destekleri ile Mağaza’da yeralan ilk Türk uygulamaları arasında yerinizi alın!

Bu duyuru ile birlikte toplam 120 ülke, yine aralarında Türkçe’ nin de bulunduğu 37 farklı dilde uygulama yayınlayabilecek ve ücretli uygulamalarda da TL nin de aralarında bulunduğu şekilde satınalma yapabilecek. Bu konuda ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Windows 8 Uygulama Geliştiricilere Microsoft Türkiye Destekleri;

Kurumlar ve bireyler Windows Mağaza’ da yerlerini önceden alabilmek, uygulamaları ile Türkiye’ de ve Dünya’ da ilk olabilmek için uygulama geliştirme eforlarına çok daha önceden başladılar ve Microsoft Türkiye’ de gerçekleştirdiğimiz 12 etkinlikte 2000’in üzerinde kişi gerçekleştirdiğimiz online ve yerinde eğitimlerle ve uygulama geliştirme sürecinde verdiğimiz teknik destekle uygulamalarını şimdiden hazır hale getirdiler.

Windows 8 Uygulama Geliştirmesini Şimdiden Tamamlayan Kurumlar;

Windows 8 henüz çıkmadan, Türkiye’ den 50 den fazla uygulamanın Windows 8 için geliştirmesi tamamlandı. Mağaza’ da ilk ve öncelikli yeralmak için Türkiye’ den gerçekleştirilen uygulamaların listesini Mağaza kategorilerine göre aşağıdaki bulabilirsiniz :

(Yanlarında M işareti gördüğünüz uygulamalar şimdiden Mağaza’ da yeralan ve Windows 8 Mağaza’ dan indirerek deneyeyimleyebileceğiniz uygulamalar olmak üzere)

Finans Uygulamaları (6) : Garanti Bankası(M), İş Bankası, Anadolu Hayat Emeklilik, Denizbank, Akbank ve TEB

Haber ve Hava Durumu Uygulamaları (14) : Ntvmsnbc, NtvSpor(M), NTV Hava(M), Hurriyet, Hurriyet Egazete, Habertürk, Sabah, Ahbaber, ATV, TRT Haber, Shiftdelete.net, Milliyet, Chip, dMags Network

Eğitim Uygulamaları (9) : EBA Eğitim Portalı, Sebit VKitap, Periyodik Cetvel, Suyun Analizi, Hayvanlar Dünyası, Yazgeliştir, Açık Akademi, Bayrak ve Ülke Oyunları

Eğlence Uygulamaları (1) : Radyo

Oyunlar (3) : Pepee, Mayın Tarlası, Masalcı

Sağlık Uygulamaları (2) : Acıbadem Sağlık, Dünya Göz

Devlet Uygulamaları (2) : Sağlık Bakanlığı Hemşire Bilgi Uygulaması, Kamu İhale Takip Uygulaması

Eticaret Uygulamaları (2) : Yemeksepeti, Markafoni, Doğuş Oto Değerlendirme (M)

Fotoğraf Uygulamaları (1) : Benim Forokitap(M)

Müzik ve Video Uygulamaları (4) : TiviBu, Samsung Smart Sinema, FilmClub, Sinemalar, Ipower(M)

Seyahat Uygulamaları (4) : IBBTrafik, AtlasJet, HMS Tatil, Odeon Tatil, TAV(M)

Yaşam Uygulamaları (3) : Volkswagen Türkiye (M), Volkswagen Türkiye Ticari (M), Dedeman Otelleri

Siz de Uygulama Geliştirmeye Hemen Başlayabilirsiniz

Sizleri de Microsoft Türkiye tarafından düzenlenen bu etkinliklere katılarak uygulamanızla Windows 8 Mağaza’ da olmak için acikakademi.com/windows8 sayfasını ziyaret etmeye çağırmak istiyorum! Burada yeralan Windows 8 eğitimlerini izleyerek uygulama geliştirme hakkında bilgi sahibi olabilir, sürekli güncellediğimiz Online kaynaklara erişebilir ve takip etmeniz gereken uygulama geliştirme adımlarını bulabilirsiniz.

Bugünden Windows 8 Uygulaması Geliştirmeye Başlamanın Avantajları;

• Milyonlara ulaşma: Windows 8 önümüzdeki sene Türkiye’ de 4 milyonun üzerinde, tüm dünyada ise yüzmilyonlarca Windows kullanıcısı ile uygulamanızı buluşturma şansını geliştiricilere sağlayacak.

• En ön sırada yer alma: Windows 8 Mağaza’ da fikir ve uygulamalarıyla Türk geliştiricileri ilk ve en ön sırada yer alabilecek.

• Microsoft desteklerinden faydalanılabilme: Windows 8 çıkmadan ücretsiz eğitim, ücretsiz Windows 8 Uygulama Mağazası üyeliği ve ücretsiz uygulama kalite testinden faydalanılabiliniyor.

• Teknik destek: Microsoft Türkiye programına kaydolan ve geliştirmeye başlayanlara Microsoft’un duyuracağı tarih ve saatlerde geliştiriciler ister Microsoft ofisinde isterse de ofis/evde sorularına ücretsiz danışmanlık sağlayarak, teşvik ediyor.

• Uygulamaların tanıtımı: Geliştiriciler Windows 8 lansmanı öncesi uygulama geliştirip, mağazada yayınladığı taktirde Windows 8 lansmanı esnasında ‘Lansman Uygulamaları’ arasında yer alabilecek.

Windows 8 de Uygulama Geliştirmeye Nasıl Başlayabilirsiniz?

• Online Eğitimlerimize Katılın: acikakademi.com/windows8 adresinde yer alan Türkçe eğitimlerimizi alın. Ayrıca Metro tasarım hakkında İngilizce olarak http://mstr.to/WindowsUET adresini ziyaret etmenizi öneririz.

• Geliştirmeye hazırlanın: Windows 8 geliştirmek için bilgisayarınıza aşağıdaki ürünlerin kurulması gerekiyor.

– Windows 8’in kurulması için: http://mstr.to/RXxYTA
– Geliştirici araçlarının kurulması için: http://mstr.to/RXxYTA
– Windows Arayüz Tasarım Rehberine ulaşılması için: http://mstr.to/MVg6kw
– 200’den fazla Windows 8 uygulama örneği barındıran galeri için: http://mstr.to/Mn5Kig

• Windows 8 Geliştirici Programına Kayıt Olun: Windows 8 Geliştirici Programına kayıt yapılması ( win8.msregistration.com adresine giderek şahıs/firma için bir geliştirici profili ve ardından da uygulama için bir uygulama profili oluşturulmalı. )

• Eğitim ve teknik danışmanlık alın: Programa kayıt yapıldığında Microsoft Türkiye tarafından geliştirilen Windows 8 Geliştirici Kamplarına ücretsiz olarak davet ediliyor olacaksınız.

• Uygulamanızı testten geçirin ve ücretsiz Windows 8 mağaza üyeliğini alın: Uygulamanızı geliştirmeye başladığınızda benimle email yoluyla temasa geçebilirsiniz. Verilecek randevuya uygulamasıyla gelenler, uygulama testleri tamamladığında Windows 8 Mağaza giriş koduna ücretsiz sahip olabiliyor ve uygulamasını mağazaya şimdiden yükleyebiliyor olacaklar.