Bir buluta taşınma hikayesi: Doğuş Yayın Grubu, Azure’da

İçerikleri ile günde 3 milyon kişiye ulaşan Doğuş Yayın Grubu (DGY); televizyon yayıncılığından çevrimiçi mecralara medyanın pek çok kolunda faaliyet gösteren, lider markalardan biri. Barındırmadan otomasyona sistemine tüm websitelerini, Microsoft’un tümleşik bulut hizmeti Azure’a taşıyan medya devinin bu tercihinin perde arkasına ve geçiş sürecine bakıyoruz.

Medya; kesintisiz, hızlı ve güncel bir operasyon bütünlüğü gerektirir. İçerikleri, en kötü şartlarda bile en sağlıklı şekilde ulaştırmak için son teknoloji ve inovasyon olmazsa olmazdır.

Bu nedenle sistemini bulut teknolojisine taşıma kararı alan DYG, bu süreçten önce pek çok firma gibi:

 • İçeriklerini, Türkiye’deki bir veri merkezi üzerinden son kullanıcılarına iletiyor;
 • Sistemini, bir hosting firması ve uzman bir iş ortağımızla yönetiyor;
 • Teknik operasyonun otomasyonunda ve envanterin güncelliğinde sıkıntı yaşıyor;
 • Belirsiz ve plansız kesintiler nedeniyle %100’lük hizmet zamanı yakalayamıyor;
 • Yaşanılan sorunlara dair ayrıntılı rapor alamıyor,
 • Hatanın tekrarlanmayacağından emin olamıyor;
 • Tüm siteleri için bir felaket kurtarma merkezi oluşturarak maliyetini ikiye katlayacak senaryolar ile karşılaşıyordu.

Microsoft Azure ile büyük sistemler üzerinde büyük kazanımlar

Buluta geçme kararı Doğuş Yayın Grubu gibi büyük bir yapı için önemli bir karardı. Olası riskleri ve sürecin işleyişini görmek için ilk olarak NTVSpor.net portalını bulut platformumuz Azure’a taşıdı.

Microsoft’un tam desteğiyle sorunsuz gerçekleşen geçiş dönemi sonunda aylık maliyetlerinin %20 azaldığını gördüler.

Beş ayın sonunda maliyet avantajı, kolay kurulum imkanları, ürün ve hizmet çeşitliliği, Microsoft’un desteğine duydukları güven ve ürünün DYG’nin dijital stratejilerine uygunluğu belirleyici oldu.

Böylece DYG, Microsoft’un tanıştırdığı iş ortaklarıyla birlikte, tüm web sitelerini Azure’a taşıdı.

Öne çıkan avantajlar

 • Azure ile DYG yoğun anlarda genişleyip, standartlara düştüğünde optimize edebilecekleri esnek bir envanter yönetimine kavuştu.
 • İki farklı veri merkezinde host edilen web sitelerimde %100 sürekliliği sağladı.
 • Bütün markaları için gerçekçi bir maliyet analizi yapabilecek noktaya geldi.
 • Web sitelerini Azure PaaS platformuna taşımak için Azure App Service, Azure SQL Database ve DocumentDB servislerini kullanan DYG, web sitelerine arama özelliği kazandırmak için Azure Search, site trafiğini analiz etmek için de Azure Stream Analytics hizmetlerinden faydalanarak arama ve analiz alanlarında verimliliğini artırdı.

Azure ile yola devam

İleride Azure’u daha da etkin kullanmak isteyen Doğuş Yayın Grubu, bulut ile gelen avantajların, kullanıcılarının memnuniyetini artıracağına inanıyor.

Kurum 2017’de elindeki milyarlarca satırlık veriyi anlamlı hale getirerek bunlardan anlamlı iş çıktıları ve analizler üretebilmek için büyük veri ve makine öğrenmesi tabanlı Azure servisleriyle ürün geliştirmeyi planlıyor.

Hedefi, kullanıcılarını daha iyi anlayarak doğru kitleye, doğru içerikleri sunmak olan Doğuş Yayın Grubu, Azure ile inovasyonlarına güç katmaya ediyor.

Microsoft Azure bulut platformunun kurumunuza nasıl güç ve güvenlik kazandıracağını keşfetmek için bu sayfayı inceleyin.