Computex 2017’nin öne çıkanları

Microsoft olarak Computex 2017’de iş ortaklarımızın Her Zaman Bağlı PC’lerini, Karma Gerçeklik ve Nesnelerin İnterneti cihazlarını sergiledik.

Asya’nın en büyük BT fuarı olan Computex, Microsoft için her zaman heyecan verici bir etkinliktir. Burada OEM ve ODM ekosistemimizin 40.000’i aşkın ziyaretçi ve 1600 sergi katılımcısıyla yeni teknolojilerde, yeni iş ilişkilerinde bir araya geldiğini görürüz. Bu yıl, iş ortaklarımızın yeni Windows 10 cihazlarının lansmanını yaptıklarını görmek oldukça etkileyiciydi. Bu iş ortakları, PC pazarının ötesinde, Nesnelerin İnterneti ve karma gerçeklik gibi yeni gelişen kategorileri de yönlendirmekte. Microsoft’un Computex’deki standı cihaz ve çözümlerdeki en son yenilikleri sergiliyor ve ziyaretçilere yeni teknolojilerle uygulamalı olarak zaman geçirmelerini sağlıyor.

Computex’de yaptığımız duyurulardan bazıları

  • En büyük iş ortaklarından çok sayıda modern cihazın tanıtımı,
  • OEM ve operatörlerin Her Zaman Bağlı PC’ler sunma taahhütleri,
  • Bu yıl içinde lansmanı yapılacak olan Windows Karma Gerçeklik yolunda kaydedilen ilerleme,
  • Üretim ve kamu hizmetleri gibi kilit dikey uygulamalarda Windows ve Azure IoT çözümleri.

Müşterileri yeni Windows deneyim ve cihazlarıyla esinlendirmek, ekosistemin büyütülmesine yardımcı olmak ve yeni kategorileri hayata geçirmeye yönelik çalışmalarımızdan söz ettik.

Farklı Windows Karma Gerçeklik başlık set tasarımları

Geçen yıl Computex’de, Terry Myerson ve Alex Kipman iş ortaklarımızı fiziksel ve sanal gerçeklikleri birleştiren cihazları geliştirmede bize katılmaya davet etti. O günden bu yana Acer, ASUS, Dell, HP ve Lenovo gibi iş ortaklarının Windows Karma Gerçeklik başlık setlerini gördük.

Bu yılki fuarda bu iş ortaklarının herkesin karma gerçekliği kullanabilmesi için geliştirdikleri ve bu yıl içinde piyasaya sunacakları harika yeni tasarımları gösterebiliyoruz. Yakın zamanda piyasaya sunulacak olan bu başlık setleri, Microsoft platformunu kullanarak tek ve tutarlı bir kullanıcı arabirimi, standartlaştırılmış giriş ve geliştiriciler için evrensel uygulama platformu sağlıyor.

Acer Windows Karma Gerçeklik başlık seti

 

HP Windows Karma Gerçeklik başlık seti

Windows Karma Gerçeklik geliştirme paketlerine aldığımız olumlu tepkiler ile geliştirme ekosistemimizin yaratacağı harika içerikleri görmeyi merakla bekliyoruz.

ASUS Windows Karma Gerçeklik başlık seti

ASUS, önde gelen oyun ve inovasyon iş ortaklarımızdan biri olarak, birikimini hızla gelişen karma gerçeklik kategorisine genişletiyor. Oculus hazır masaüstü ROG oyun bilgisayarları ve Sanal Gerçeklik hazır VivoPC X bilgisayarına ek olarak ASUS, başa takılan fütüristik bir cihaz da sunacak. Özgün çokgen ön panele sahip 3B cihaz, ergonomik olarak ayarlanabilen rahat kayışı sayesinde tek elle kurulum için tasarlandı. ASUS, bu başlık setinin olağanüstü etkileyici bir karma gerçeklik sağlayacak şekilde altı derecelik serbestlik sağlayan izlemeli devinim denetleyicisi ile hızlı, güçlü, ultra hafif olması için Microsoft ile birlikte çalışıyor.

Dell Windows Karma Gerçeklik başlık seti

Dell, sanal gerçeklik deneyimlerini geniş bir kitleye sunacak uygun fiyatlı bir tüketici kulaklığı sunmak için Microsoft ile iş ortaklığı yaparak, Sanal Gerçeklik alanındaki liderliğini birinci sınıf oyun ve profesyonel yaratım ile geliştiriyor. Dell’in özellikle kullanıcı konforuna odaklanan beyaz renkli şık başlık seti, markanın premium XPS ve Alienware PC’lerini geliştiren ekip tarafından tasarlandı. Bu yılbaşı döneminde piyasaya sunulacak olan Dell başlık seti, konfor ve kullanışlılık düşünülerek geliştirildi: Kişiselleştirilmiş bir deneyim için değiştirilebilen rahat tamponlar, uzun süreli rahatlık için kullanıcının başında ortalanarak ağırlığı dengeleyen başlık kayışı, kullanıcıyı sarkan kablolardan kurtarmak için kablo yönlendirme ve kolay takıp çıkarma için açılır vizör.

Lenovo Windows Karma Gerçeklik başlık seti

Lenovo, Microsoft ile yaptığı iş ortaklığıyla, gerçek anlamda etkileyici, ekran ötesi karma gerçeklik deneyimleri sağlayan bu olağanüstü teknolojiyi herkes için son derece ekonomik bir karma gerçeklik başlık seti ile sunuyor. Lenovo’nun bu yıl içinde piyasaya çıkaracağı karma gerçeklik başlık seti, içten dışa izleme sağlamak için yerleşik sensörler ve sanal dünyaları deneyimlerken kullanıcıların daha kolay dolaşabilmeleri için basitleştirilmiş kurulum sunuyor.

Nesnelerin interneti çözümleri dikey uygulamalara geliyor

İşletmeler, devlet ve eğitim kurumları, çalışmalarını daha ileriye taşımak için nesnelerin internetinden (IoT) yararlanıyorlar. Microsoft, cihazlarda Windows 10 IoT altyapısı, Azure IoT, Cortana analiz ve iş zekasıyla, iş ortaklarının müşteriler için kurumsal sınıf IoT çözümleri geliştirmelerini mümkün kılan tutarlı, uçtan uca bir platform sağlamakta.

IoT, bir cihazın buluta bağlı olmasından çok daha fazlasını vadederek birbirine bağlı birçok cihazın bilgi ve anlayış sağlamasına yarıyor. Microsoft standında Mike Quinn basın üyelerine “IoT’li yaşamda bir gün”ü ve bu cihazların birlikte nasıl çalıştığını gösterdi. Örneğin, Airbox adlı cihaz, havanın sıcaklık, nem gibi niteliklerine dair ölçüm verilerini toplar, raporlar, bir panoda analiz sonuçlarını gösterir. Restoran senaryosunda ise dijital tabela, dijital fiyat panosu, sipariş verme noktası ve geçmiş sipariş bilgilerine dayanarak ürün önerilerinde bulunan bir robot yer alıyor.

Yeni “Her Zaman Bağlı PC’ler” ile kesintisiz bağlantı

Artık her an buluta bağlı olması gereken bir yeni kullanıcılar nesli var. Bunlar; öğrenciler, yaratıcılar, serbest çalışanlar, küçük işletmeler ve kurumsal işletmeler; kısacası neredeyse herkes!  Bu, deneyimlerin ekranlar arasında paylaşılması ve gigabit LTE, eSIM gibi en yeni ağ teknolojisinden yararlanılması demek. Ekosistemimizle yürüttüğümüz işbirliği ortak vizyonumuza dayanıyor. Bu, silikon düzeyinde Intel ve Qualcomm ile ve akıcı eSIM bağlantısı sağlamak için mobil operatörü iş ortaklarımızla kurduğumuz yakın bir iş ortaklığıyla başlar. Microsoft’un cihaz iş ortakları ASUS, HP, Huawei, Lenovo, VAIO, Xiaomi, eSIM teknolojisi kullanan yeni Her Zaman Bağlı PC’ler kategorisine önem verirler. Ayrıca, Microsoft, Her Zaman Bağlı cihazların Qualcomm Snapdragon 835 yonga kümesi üzerinde ASUS, HP, Lenovo tarafından sunulacağını duyurdu. Bu yeni cihazlar, Windows 10 her zaman açık LTE bağlantısı ve mükemmel pil ömrü sağlayacak.

Yeni ve yenilikçi Windows 10 PC’ler

İş ortaklarımızın en yeni cihazlarını piyasaya sunduğu bölüm her yıl bu fuarın en sevdiğimiz bölümüdür.

Son haftalarda AcerASUSDellHPLenovoMSIPanasonicSamsungToshibaHuawei gibi iş ortaklarının tümü, ince, zarif çizgilere sahip çekici yeni dizüstü bilgisayar, sağlamlaştırılmış tablet, ikisi bir arada ve oyun PC’lerini piyasaya çıkardı. Computex’de tanıtılanlardan birkaçı:

Acer’in yeni Nitro 5 serisi ve en yeni Spin 1 dönüştürülebilir notebook cihazı

Acer’ın yeni Nitro 5 serisi ile oyuncular farklı bütçe ve gereksinimleri karşılayan popüler grafik ve işlemciler sunan çeşitli konfigürasyonlar arasından seçim yapabilirler. Acer Coolboost™ teknolojisiyle çalışan çift fan, yüksek fan hızı ve soğutma yeteneği sağlıyor; yoğun kullanımda daha fazlası gerektiğinde kullanıcıların soğutma sürecini manuel olarak denetlemesine olanak tanıyor.

Acer’ın Spin 1 dönüştürülebilir dizüstü bilgisayarın en yeni modeli şık bir metal gövdeye ve canlı Full-HD ekrana sahip. Windows 10 kurulu olarak gelen hafif ve taşınabilir cihaz, yaratıcı kullanıcıların hareket hâlindeyken kullanabileceği Acer Active Stylus ile Windows Ink uygulamasını da destekliyor.

ASUS yeni ince ve hafif PC ve oyun cihazlarını piyasaya sundu

Bu hafta ASUS, sağladığı üstün mobil bilgi işlem deneyimleriyle tasarım ve teknolojinin sınırlarını zorlayan ince ve hafif ZenBook ve VivoBook dizüstü bilgisayar modellerini tanıttı. Yeni dizüstü bilgisayar serisi, Windows 10’un (Windows Ink, Windows Hello, Cortana, Modern Standby gibi) verimliliği artıran ve kullanıcıların olağanüstü bir bilgi işlem deneyimi kazandıran birçok yeni özelliği için destek sağlıyor. ASUS Taipei’de düzenlediği ROG etkinliğinde uzun zamandır beklenen ROG Zephyrus’unu da tanıttı. Zephyrus, 7. Nesil Intel® Core™ i7 işlemci ve en yeni NVIDIA® GeForce® GTX 1080 grafik ile çalışan dünyanın en ince oyun amaçlı dizüstü bilgisayarı. Zephyrus, yeni Windows Oyun Modu ile PC oyunlarının performansını artıran ve Microsoft’un gerçek zamanlı aktarım hizmeti Mixer ile yerel oyun akışını kolaylaştıran Windows 10 Creators Güncellemesi ile çalışıyor.

Dell’in yeni Inspiron AIO’ları ve oyun için masaüstü bilgisayarı  

Dell’in yeni ürün yelpazesinde, Inspiron 27 7000 AIO, Inspiron 24 5000 AIO ve Dell’in genişleyen Inspiron Gaming serisinin ilk masaüstü oyun bilgisayarı olan yeni Inspiron Gaming Desktop bulunuyor. Dell’in yeni sistemleri, kusursuz bir görüntüleme deneyimi için (Inspiron AIO modellerinde ilk kez sunulan) neredeyse çerçevesiz ikonik ekran teknolojisi InfinityEdge ve üst uç sanal gerçeklik başlık setleriyle etkileyici deneyimler sağlama kapasitesine sahip “Sanal Gerçekliğe Hazır” konfigürasyonlar ile öne çıkıyor. Her iki yeni AIO cihazda da bir bakışla oturum açma için Windows Hello ve uzak alan konuşma tanıma için Cortana bulunmaktadır.

Lenovo’nun küçük işletmeler için tasarlanan yeni V720 modeli

Dijital dönüşüm, sizi geleceğin teknolojilerine götürecek sıçrama taşıdır. Çalışanların dijital dönüşümün faydalarından yararlanabilmelerini sağlamak, güç, esneklik, dayanıklılık ve hareket yeteneği sunan bilgi işlem cihazlarını gerektirir.

Sahnede Lenovo’nun yeni ticari cihazını duyurmak benim için oldukça heyecan vericiydi. İnce, hafif ve %77 ekran oranıyla endüstri lideri olan yeni Lenovo V720, en yeni Intel işlemcilerle çalışıyor ve Microsoft Hello ve Cortana gibi yeni nesil özellikleri içeriyor. USB-C Thunderbolt ve ayrık NVIDIA grafikleri, son kullanıcıların dijital dönüşümleri ile iş dönüşümlerinin hızlarını uyumlandırmalarına yardımcı olacak.

MSI “Yeni Oyun Oynama” boyutunun sözünü veriyor

MSI, bu hafta üst uç Windows oyun cihazlarını sergiledi. Yenilenen oyun amaçlı dizüstü bilgisayarları da bu cihazlar arasında: GT75VR, GS63/73VR, GE63/73VR serisi ve en son X299 GAMING M7 ACK, X299 GAMING PRO CARBON AC, X299 TOMAHAWK anakart. MSI standında güçlü Infinite A ve Trident Arctic oyun amaçlı masaüstü bilgisayarlarını, Clutch GM70 oyun faresi, Vigor GK80 oyun klavyesi ve Core Frozr XL CPU soğutucu gibi aksesuarlarını da sergiledi.

Bu yıl, gelişmekte olan kategorilerde sunulan yeni cihazların pazarı gerçekten değiştirdiğini her zamankinden daha fazla görüyoruz. Çok uygun fiyatlarla sunulan karma gerçeklik başlık setleri, tüketici ve işletmelerin daha fazlasını başarmalarına olanak tanıyan bağlı IoT etkin cihazlardan, eSIM teknolojisiyle çalışan yeni “Her Zaman Bağlı PC’lere” kadar, iş ortaklarının önünde yeni tip cihazları hayata geçirebilecekleri benzersiz fırsatlar var.

Gelişen bir ekosistem

Tüm bu cihazlar, yeni kategoriler, iş ortaklarımız için yeni iş olanakları yaratıyor. Platformlarımız, dinamik mağaza bağlantısı ve bulut gibi yeni iş modellerinden, ekosistemi karma gerçeklik için başa takılan ekranlar ve hareket denetleyicileri gibi yeni alanlara genişletmeye kadar, iş ortaklarımız için birçok yeni fırsat yaratıyor.

Ortaklarımız oyun deneyimlerinde sınırları zorluyorlar. Eğitime yönelik ekonomik cihazlar sunuyorlar. Piyasaya Windows 10 deneyimlerini geliştiren cihazlar çıkarıyorlar. Gelişen bu iş ortakları ekosistemi sayesinde yeni kategoriler de gelişiyor.

Önümüzdeki yılın getirecekleri ve bu ekosistemin olanakları geliştirmek için hep bir arada çalışmanın heyecanı içindeyiz.