Microsoft ile başarılı bir iş görüşmesi nasıl yapılır?

Microsoft’ta teknik bir pozisyona girebilme olasılığı sizi heyecanlandırıyorsa, büyük olasılıkla kodlama ve sorun çözmeyi, teknolojinin tüm dünyada insanlara sağladığı inanılmaz şeyleri seviyorsunuz. O halde bizle görüşmeye gelmeden önce başarınıza yardımcı olacak ipuçlarına göz atın.

Teknik bir iş görüşmesi, bu alanlardaki becerilerinizi göstermeniz için bir fırsattır. Ama, birlikte çalışmayı umduğunuz insanların önünde kodlama yapmak kuşkusuz göz korkutucu olabilir. Ne bekleyebilirsiniz? Nasıl hazırlanabilirsiniz? Sizinle görüşen kişiler nelere bakar? Paylaşacağımız ipuçlarından bazıları sizlere oldukça yardımcı olabilir.

İnsan kaynakları uzmanları genellikle yalnızca ne yapabildiğinizi değil, nasıl düşündüğünüzü de görmek isterler. Piyasaya çıkardığınız ürünün kalitesini ve müşterilerinizin yaşayacakları deneyimi önemsemeniz burada bir diğer dikkate alınan kıstastır.

Teknik iş görüşmeleri, hangi ekibe veya role başvurduğunuza bağlı olarak değişebilir; ama çoğunlukla sorun çözme, analitik düşünme, temel bilgisayar bilgilerini ve kodlama yoluyla çözmeniz istenen açık uçlu bir problemi kapsar.

Büyük güne hazırlanma

  • Görüşmeler öncesinde bazı temel bilgileri tazeleyin.
  • Çevrimiçi kaynaklardan becerilerinizi ortaya çıkarmaya yardımcı olabilecek bilgileri tarayın.
  • Kodlama, tasarım ve algoritma alıştırmaları yapın; çözümlerinizi her zaman doğrulayın ya da test edin.

Geçmişteki çalışma ya da projelerinizden gerçek örnekler verebilmek, katkınızı ve müşteri veya son kullanıcılara sağladığı faydaları vurgulayabilmek için özgeçmişinizde yazanlar üzerinde çalışmanız da önemli.

Yüz yüze bir görüşmede büyük olasılıkla kodlamayı beyaz tahtada yapmanız istenecektir.

Telefonda görüşüyorsanız büyük olasılıkla görüştüğünüz kişilerin ekranınızı görmelerini ve çalışmanızı gerçek zamanlı olarak izlemelerini sağlayan bir kod düzenleyicisi kullanacaksınız.

Bu durumda bölünmeyeceğiniz, sessiz bir ortamda sağlam bir internet bağlantınızın olduğundan emin olun.

Coşkunuzu ve düşünme yeteneğinizi sağlam bir duruşla göstermek, programlama yetenekleriniz kadar önemlidir. Teknik iş görüşmeleri çoğunlukla teknik derinlik, teknoloji tutkusu, Microsoft’a olan ilgi, analitik yetenekler ve hızlı uyum gösterebilme yeteneklerine odaklanır.

Dersinizi çalışın

  • Ekibin odaklandığı belirli teknoloji ve genel olarak Microsoft hakkında bilgi edinin.
  • Kurumsal kültür hakkında bilgi sahibi olun.
  • Bundan sonraki işiniz ve kariyerinizden ne beklediğinizi dile getirin.

Görüşmenizin kodlama bölümü

Kodlama aşamasına gelince, görüştüğünüz uzmanlar size değişkenleri içeren bir açık uçlu soru verip çözümünü kodlamanızı isteyebilirler. Heves ve iddianızı göstereceğinizi umarak doğrudan çalışmaya koyulabilirsiniz, ama yapmadan önce önerimiz:

Önce soru sorarak nasıl bir yaklaşım kullanmak isteyeceğinizi ve etkileyebilecek farklı faktörleri anlamak için gereken bilgileri açıklığa kavuşturun.

Size sorulan soruyu gerçekten dinleyin.

Varsayımlarınızı doğrulatın.

Çalışırken ne yaptığınızı açıklamak, sorulanı doğru anladığınızdan emin olmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, hiç beklemediğiniz bir kaynaktan ipuçları gelmesini de sağlayabilir.  Ne de olsa onlar sizin başarılı olmanızı isterler.

Güçlü adaylar problemin şemasını çizme, kodu yazmaya başlamadan önce soru sorma ve çalışmalarını daha istenmeden kontrol etme eğilimindedirler.

Çözümünüzün verimliliğini, gereğinden fazla karmaşık olup olmadığını da değerlendirmeniz tavsiye edilir.

Bunun yalnızca bir beceri sınavından fazlası olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu görüşme aynı zamanda kişiliğinizi, sizinle çalışmanın nasıl olacağını göstermenizin bir fırsatıdır.

Onun için teknik bir soru-cevap oturumundan çok bir konuşmaya dönüştürmeye çalışın.

Kendinizi gösterin

Görüştüğünüz uzmanlar tam olarak nelere bakar? En iyi özelliklerinizi nasıl öne çıkarabileceğiniz üzerinde düşünebilmeniz için sizle bir liste paylaşıyoruz:

– Teknolojiye olan ilginiz.

– İnovasyon yeteneğiniz.

– Ne kadar yaratıcı düşündüğünüz.

– Değişen gereksinimlere nasıl uyum sağladığınız.

– Sorun çözme yaklaşımınız.

– Analitik düşünme becerileriniz.

– Geri bildirimleri ele alış şekliniz.

Güçlü iletişim kuşkusuz her iş görüşmesinde kilit öneme sahip. Sizden ne istendiğini anladığınızdan emin olun, görüştüğünüz uzmanların anlattıklarınızı takip ettiklerini gösteren ipuçlarını izleyin.

İş görüşmesini yapan uzmanlar aklınızdan geçenleri okuyamaz. Adayların yanlışlıkla sorulandan farklı soruları yanıtladıkları ya da iletişim karışıklığı nedeniyle yanıtlarını gereğinden fazla karmaşık hâle getirdikleri örnekler görülür. Sizin için önemli konulara, ilgi alanlarınız ve kariyer hedeflerinize ilişkin sorular sormayı unutmayın.

İş görüşmeleri çift taraflıdır; sizin de söz konusu rolün size uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Bu doğrultuda özellikle önerdiğimiz bir şey daha var: Doğal olun! Kendiniz olun.

Peki ya kodlamayı beceremez ya da bir soruyu berbat ederseniz?

Böyle durumlar olabilir. Nasıl yönettiğinize bağlı olarak böyle bir durum lehinize bile çalışabilir. Bazen sağlam biçimde çevik ve geri bildirimlere duyarlı olduğunuzu göstermek, görüşmede sorulan tüm sorulara başarılı yanıtlar vermekten daha iyi bile olabilir. Var olan potansiyeliniz kadar büyüme potansiyelinizin olduğunu kanıtlayan davranışlar da kıymetlidir.