Minecraft: Eğitim Sürümü’ne Kod Oluşturucusu Güncellemesi Geliyor

Minecraft: Eğitim Sürümü’nde oldukça hareketli bir dönemi geride bıraktık. 2 Mayıs’ta Minecraft Eğitim Sürümü için Kod Oluşturucusu’nun yayınlandığını duyurduk. Kod Oluşturucusu, uygun niteliklere sahip Windows 10 bilgisayar ve tablet alımlarında, ayrıca hem oyun içi özellik hem de Minecraft için Derslik Modu güncellemesiyle bir yıl süreyle ücretsiz abonelik olarak sunulmakta. Bu duyuruyla beraber yalnızca iki hafta içinde binlerce kullanıcı Kod Oluşturucusu Beta sürümünü indirerek Tynker, ScratchX ve MakeCode ile kullanmaya başladı. Lütfen sizler de oluşturduklarınızı Twitter’den paylaşmaya ve @playcraftlearn üzerinden konuşulanları izlemeye devam edin.

Bugün de Minecraft: Eğitim Sürümü için Kod Oluşturucusu Güncellemesini duyurmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yayınla, Kod Oluşturucusu genel kullanıma sunuluyor, aynı zamanda hem oyun içi özellikler hem de Derslik Modu için güncellemeler geliyor.

Şimdi detaylar:

  • Minecraft: Eğitim Sürümü için Kod Oluşturucusu eğitimci ve öğrencilerin yalnızca kod yazarak çekici bir Minecraft dünyasında araştırmaları, yaratmaları ve oynamalarını sağlayan yepyeni bir uzantı.
  • Oyuncular; ScratchX, Tynker gibi kod öğrenme paketlerine ve Microsoft MakeCode adlı yeni bir açık kaynak platformuna bağlanarak tanıdıkları araç, şablon ve öğreticilerle çalışmaya başlayacaklar.
  • org, daha da fazla öğrenme fırsatını desteklemek için Code Studio’yu bu yıl içinde Kod Oluşturucusu’na getirecek.

Kod Oluşturucusu kullanımına yardımcı olması için, education.minecraft.net topluluk sitesinde mevcut eğitim içeriklerinden oluşan tam bir set yayınladık.

Minecraft: Eğitim Sürümü için güncellemeler de yayınlıyoruz:

– Komut Blokları, oyuncuların Minecraft komutlarını etkinleştirilmiş bloklara oyunun içindeyken eklemelerini sağlıyor. Işınlama istasyonları oluşturma, öğe verme, hava durumunu değiştirme gibi birçok şey yapabilirsiniz.

– Eğitimci odaklı özellikleri kullanmak için Eğitim Sürümü’ne Worldbuilder yeteneği getirdik. Kullanım kolaylığı için bu komutu /wb olarak kısalttık; ayrıca, envanterinizi boşaltmak için /clear ve koordinatları görüntülemek için /position gibi kullanabileceğiniz başka kısaltmalar da ekledik.

– Terracotta gibi yeni bloklar olağanüstü tasarım olanakları sağlıyor; köylü ticareti ise oyuna daha fazla ekonomik etkinlik getiriyor. Bu yayın hakkında daha fazla bilgiyi changelog sayfamızda bulabilirsiniz.

Eğitimcilerden aldığımız geribildirimlere dayanarak Minecraft için Derslik Modu’nda da güncellemeler yaptık:

  • Eğitimcilerin öğrenmenin izlenmesini sağlayan ve destekleyen mevcut ikili durumları kullandıklarını, ancak oyun deneyimini kolaylaştıracak daha fazla olanak istediklerini öğrendik. Bugünden başlayarak, hava durumu, lava ve TNT gibi yıkıcı öğeler, kalabalıklar, sohbeti sessize alma ve sessizleştirilemeyen dünya için yeni denetimler içeren güncellenmiş Derslik Modu’nu yükleyebilirsiniz.

Önümüzdeki ay Minecraft Eğitim ekibi San Antonio’da yapılacak ISTE 2017 konferansında olacak. Onun için education.minecraft.net adresinde güncellemeler için kaydolmayı ve Microsoft Education blog sayfasında daha fazla bilgi edinmeyi ihmal etmeyin.

Uygun niteliklere sahip Windows 10 cihaz alımlarında sağlanan bir yıllık Minecraft: Eğitim Sürümü aboneliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için teklif sayfamızı ziyaret edin. Yakınınızda bir Microsoft Mağazası varsa, Kod Oluşturucusu’nu sergileyen tanıtım standını da görebilirsiniz.

Bir şey daha: Minecraft: Eğitim Sürümü’nü kullanmak için bir başlangıç dersi denemek isterseniz, education.minecraft.net adresinde eğitimcilerin hazırladığı yüzlercesini bulacaksınız. Son olarak öğrencilerinizle deneyebileceğiniz on yeni fikirle yazımızı tamamlıyoruz:

1) Mimarlık: Kod Oluşturucusu’nu kullanarak, Taipei 101 veya Burç Halife gibi dünyanın tanınmış gökdelenlerini yeniden oluşturabilirsiniz. Ajan binayı yaparken öğrencileriniz çevresinde alan düzenlemesi yapabilir.

2) Sanat Tarihi: Öğrencilerin gruplar hâlinde çalışarak Mondrian, Monet, Picasso, Warhol gibi sanatçılardan esinlenerek ev tasarımı yaptığı bir topluluk oluşturun.

3) Matematik: Belirli özelliklere sahip bir ev yapın, çalışma sırasında maliyetlerin kaydını tutun. Oyundaki farklı blok tipleri için maliyet belirleyin, öğrenciler binayı belirli bir bütçeye göre tamamlasınlar.

4) Fen: Tarım çalışmaları yapın; öğrencilerinizden Kod Oluşturucusu’nu kullanarak tarım programları oluşturmalarını isteyin. Belli değişkenleri değiştirerek bunun ekinlerin büyümesini nasıl etkilediğini gösterin.

5) Kompozisyon: Basit şiirler yazdırın; öğrencileriniz şiirlerini tamamlayan görsel öğeler oluştursun, arkadaşlarının inceleyerek gezebilmeleri için önüne tabelalar koyarak “görsel şiir” yaratsınlar.

6) Yabancı Dil: Minecraft’de dili yabancı bir dile geçirip, öğrencilerinizden bir topluluk oluşturmalarını isteyin; çalışırken yalnız bu ikinci dili kullanarak sohbet etsinler, bu dilde NPC ve tabelalar kullansınlar.

7) Bilişsel Düşünme: Daha hızlı oluşturmalarına yardımcı olan döngü ve yinelemeler (ör. çatı yapımı, tünel kazma için) kullanarak Kod Oluşturucusu ile programlar geliştirin.

8) Topluluk: Evlerine götürüp ailelerine Minecraft’de ev yapımı ya da değerli kaynakların madenciliği gibi basit görevlerin nasıl yapılacağını öğretmeleri için dünyalarında basit öğreticiler oluşturun.

9) Proje Planlama: Öğrencilerinizden Minecraft ile yeniden hazırlanabilecek içerik önermelerini ve bu içeriği ilerideki dersler için nasıl değiştirdiklerini göstermek için oluşturup, yazmalarını isteyin.

10) Edebiyat: Okumakta oldukları bir kitabın geçtiği yer ve zamanı oluşturun; tartışma sorularını yanıtlamak ya da kitap ile onların dünyaları arasında bağlantı kurmak için tabela, afiş, panolar kullanın.