.NET Core 2.0 Preview 1 yayınlandı

Bugün.NET Core 2.0’ın ilk genel sürümü olan .NET Core 2.0 Preview 1’i duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Sizlerle paylaşmak ve geribildirimlerinizi almak istediğimiz harika iyileştirmelerimiz var. .NET Core 2.0 uygulamalarını Visual Studio 2017 Preview 15.3Visual Studio for Mac ya da VS Code ile geliştirebilirsiniz.

Ayrıca yine geçtiğimiz hafta yayınlanan ASP.NET Core 2.0 Preview 1 de .NET Core 2.0 ve Visual Studio 2017’deki geliştirmelerden yararlanmakta.

.NET Core 2.0 Preview 1’i şu anda indirip, Windows, Linux ve macOS üzerinde kullanmaya başlayabilirsiniz:

Yeni sürüme dair tam bilgileri .NET Core 2.0 Preview 1 sürüm notları’nda bulabilirsiniz. Sürüm notlarında bilinen sorunlar ve geçici çözümler de veriliyor. Lütfen, özellikle Visual Studio for Mac ya da VS Code kullanıyorsanız, inceleyin.

Detaylara geçmeden önce bu sürüme katkılarıyla yardım eden herkese teşekkür etmek isteriz. Sizler olmadan bu noktaya gelemezdik; birlikte .NET Core 2.0 RTM’ye doğru çalışırken yardımlarınıza yine ihtiyacımız olacak.

.NET Core 2.0 ile gelen gelişmeler

.NET Core 2.0 Preview 1 sürümü kapsamında birçok iyileştirme yaptık. Bu iyileştirmeler .NET Core 2.0’ın kodunuzun daha fazlasını daha fazla yerde kullanmanızı sağlama vizyonunun bir sonucu.

Kodunuzun daha fazlasını daha fazla yerde kullanın

Konuştuğumuz geliştiriciler, daha fazla API ve var olan .NET Framework kodunun kullanımının kolaylaşmasını istediler. Daha fazla .NET dili kullanımı için de çok sayıda istek aldık.

.NET Core 2.0 Preview 1 içinde aşağıdaki iyileştirmeleri bulacaksınız:

 • .NET Core 1.x’e göre API’lerde büyük bir artış (>%100).
 • .NET Standard 2.0 desteği.
 • .NET Framework kitaplıkları ve NuGet paketlerine başvuru desteği.
 • Visual Basic desteği.

Kodunuzu daha fazla Linux platformunda kullanın

.NET Core 2.0, Windows ve macOS’da olduğu gibi Linux’u da tek bir işletim sistemi olarak ele alıyor. Yeni .NET Core 2.0 Linux derlemelerini birçok Linux dağıtımı üzerinde test ettik; çalışıyor. Linux derlemesi sık kullandığınız Linux dağıtımları üzerinde iyi çalışmazsa lütfen bize söyleyin. .NET Core 1.x ile, her Linux dağıtımını ayrı hedeflemeniz ve her dağıtım için ayrı bir .NET Core derlemesi indirmeniz gerekiyordu.

.NET Core 2.0 Preview 1 içinde aşağıdaki iyileştirmeleri bulacaksınız:

 • Linux .NET Core SDK ve Runtime derlemelerini çoğu Linux dağıtımı için kullanabilirsiniz.
 • Linux’u tek bir işletim sistemi olarak hedefleyen uygulamalar geliştirebilirsiniz.

.NET Core kullanımı kolaylaşıyor

Ve tabii ki .NET Core kullanımında hayatınızı kolaylaştıracak değişiklikler de yaptık.

.NET Core 2.0 Preview 1 içinde aşağıdaki iyileştirmeleri bulacaksınız:

 • .NET Core 2.0 ve .NET Standard 2.0 için API belgeleri.
 • macOS üzerinde artık OpenSSL kullanılmıyor; .NET Core, Apple şifreleme kitaplıklarını kullanıyor.
 • .NET Core için Canlı Birim Testi desteği.

.NET Standard 2.0

.NET Standard, .NET Framework, .NET Core, Xamarin, Unity, UWP de dâhil olmak üzere tüm .NET türleri genelinde kod, ikili dosya ve becerilerin paylaşımına olanak tanıyor.

.NET Standard 2.0 ile gelen yenilikler

 • Çok daha büyük bir API yüzeyi: API yüzeyi .NET Framework ile Xamarin arasındaki kesişimi kapsayacak şekilde genişletildi. .NET Standard 2.0 uyguladığı için bu, .NET Core 2.0’ı çok daha büyük hâle getiriyor. .NET Standard’a yaklaşık 20,000 API eklendi.
 • Var olan .NET Framework kitaplıklarına başvurabilirsiniz: Üstelik yeniden derleme gerekmez; yani buna var olan NuGet paketleri de dâhildir. Bu tabii ki ancak yararlanılan kitaplıklar .NET Standard’da varolan API’leri kullanıyorsa çalışacaktır. Bununla birlikte, kapsamlı API yüzeyimiz, tüm NuGet paketlerinin %70’inde .NET Standard 2.0 ile API uyumlu olmasını sağlıyor.

Visual Studio 2017 geliştirmeleri

Visual Studio 2017 Preview 15.3 içinde aşağıdaki iyileştirmeler yapıldı. Bu deneyimlerden bazıları Visual Studio for Mac için de geçerlidir.

Visual Studio 2017 yine .NET Core 1.x’i varsayılan olarak kullanmaya devam ediyor. .NET Core 2.0 desteği için .NET Core SDK 2.0 Preview 1’i kurmanız gerekir.

.NET Core 2.0 SDK kullanımı

Yüklenmişse, Visual Studio, .NET Core SDK kullanır. Aşağıdaki eylemlerin tümünü destekler:

 • Var olan .NET Core 1.x projelerinizi açın, derleyin, çalıştırın.
 • .NET Core 1.x projelerinizi 2.0’a yeniden hedefleyin, ardından .NET Core 2.0 üzerinde derleyin ve çalıştırın.
 • Yeni .NET Core 2.0 projeleri oluşturun.

Aşağıdaki yönergeleri kullanarak var olan .NET Core 1.x projelerinizi 2.0’a yeniden hedefleyebilirsiniz:

 • Project > Properties > Target framework seçim menüsüne gidin
 • Değeri .NET Core 2.0’a ayarlayın

Aşağıdaki yönergeleri kullanarak hedef framework’u manuel olarak da değiştirebilirsiniz:

 • .csproj dosyasını açmak için IDE’de ‘Edit .csproj’ hareketini çağırın.
 • Ögeyi elle ‘1.x’den ‘2.0’e değiştirin
 • <PropertyGroup>
 • <TargetFramework>netcoreapp2.0</TargetFramework>

</PropertyGroup>

Yeni .NET Core 2.0 projeleri oluşturun

Yeni ASP.NET Core 2.0 projelerini de .NET Core 1.x’e çok benzer biçimde oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi iletişim kutusunda ASP.NET Core 2.0’ı seçin.

Visual Basic desteği

Visual Basic şimdi .NET Core projeleri oluşturmak için desteklenen bir programlama dili seçeneği. Visual Basic kullanarak .NET Core konsolu uygulamaları, .NET Core ve .NET Standard sınıfı kitaplıklar oluşturabilirsiniz.

.NET Core için Canlı Birim Testi desteği

Canlı Birim Testi, Visual Studio 2017 ile sunduğumuz yepyeni bir özellik. Ancak, yayınlandığı sırada .NET Core, ASP.NET Core ve .NET Standard projelerini desteklemiyordu. Artık destekliyor! Bu sürümle, Canlı Birim Testinin avantajlarından .NET Core’da da yararlanabilir; daha kodunuzu yazarken kod düzenleyicisinde birim test kapsamı ve başarılı/başarısız geribildirimi alırsınız.

Çoklu Hedef Framework hedeflerinde daha iyi destek

Projenizi birden çok hedef framework için derlerken, çalışacak TFM’yi seçmek için Debug/Run’da TFM seçiciyi kullanabilirsiniz.

Yan yana .NET Core SDK’leri için Visual Studio desteği

Visual Studio 2017’yi yayınladığımızda, IDE ve .NET Core SDK birbirine sıkı sıkıya bağlıydı. Yani, .NET Core SDK’nin güncellenmiş bir sürümünü çıkardığımızda Visual Studio’nun da güncellenmiş sürümünü yüklemeniz gerekiyordu. Yalnızca SDK’nin yeni sürümünü yükleyip, Visual Studio’da ilgili araçları göremiyordunuz. Bu, SDK düzeltmelerini yeterince hızlı yayınlayabilmemizi yavaşlatıyordu. Artık böyle değil! .NET Core SDK şimdi Visual Studio’dan (yani Sdk = “Microsoft.NET.Sdk” ile çözülen görev ve hedefler) tamamen ayrı çalışıyor. Şimdi, Visual Studio’da .NET Core için ilgili araç yollarını gösteren görev ve hedefleri getirmek için kullanılan teslim mekanizması .NET Core SDK. Bundan böyle önce Visual Studio güncellemelerini almanıza gerek olmadan yeni .NET Core sürümlerini Visual Studio ile kullanabilirsiniz.

Kapanış

.NET Core 2.0 Preview 1’, denediğiniz için teşekkür ederiz. Bu, .NET Core 2.0 için yayınlanan ilk genel sürüm. Lütfen bu sürüme ve yeni özelliklere ilişkin geribildirimlerinizi blog yorumları olarak ya da GitHub’da dotnet/core #640 üzerinden bizimle paylaşın.

Daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki kaynakları inceleyin: