Windows 10 Çin Kamu Sürümü ve yeni Surface Pro karşınızda

Geçtiğimiz günlerde Çin’in Şangay kentinde; CETC’nin büyük desteği ve Microsoft, CMIT işbirliğiyle Çin kamu müşterileri için geliştirdiğimiz Windows 10 Çin Kamu Sürümü’nü tanıttık. Lenovo, Windows 10 Çin Kamu Sürümü’nü bilgisayarlarına yükleyen ilk OEM ortağı olacak. Aynı gün ayrıca 13,5 saatlik pil ömrüyle çok amaçlı en iyi dizüstü bilgisayarımızı ve daha kolay yazı, çizim, hız özellikleriyle eskisinden iki kat kusursuz yeni Surface pen’i tanıttık; Microsoft HoloLens Çin’in piyasaya sürülüşünü kutladık; bu yıl yine Çin’de piyasaya sürülecek olan Project Scorpio’yu açıkladık.

Çin gibi kağıt, abaküs ve ilk taşınabilir matbaa gibi icatlarıyla dünyayı değiştiren bir coğrafyada olmak bir onur ve ayrıcalık. Bütün bu icatlar sayesinde hepimiz daha yaratıcı ve üretken bireyler haline geldik.

Çin merkezli silikon mühendisleri, sistem mühendisleri, yazılım geliştiriciler ve pek çok diğer teknoloji ortağının katkıları sayesinde Windows ekosistemi tüm dünyada gelişiyor. Çinli ortaklarımız Lenovo, Xiaomi ve Huawei, Windows 10’u müşterilerimiz için daha çekici hale getirmek üzere her gün yeni cihazlar ve deneyimler üretiyor. Daha fazlasını yapmaları, daha çok yaratmaları, daha üretken olmaları ve daha çok keyif almaları için yeni nesil yaratıcılara hep birlikte ilham veriyoruz.

Bugün her birimizin içindeki yaratıcıyı daha güçlü kılmak için çeşitli Windows 10, Surface, HoloLens ve Xbox duyuruları yaptık.

Windows 10 Çin Kamu Sürümü

Microsoft yirmi yıldan uzun bir süredir Çin’le çalışmanın, birlikte öğrenip teknolojiyi birlikte geliştirmenin ayrıcalıklı onuruna sahip. Son iki yıldır Çin hükümetiyle Windows 10’un güvenlik kontrolleri üzerinde ciddi bir işbirliği içindeyiz. Çin hükümeti güvenlik konusunda en yüksek standartlara sahip. Üretkenlik ve yaratıcılık için seçtikleri araçların en yüksek kalite standartlarını karşılaması gerekiyor.

Bu özel günde kürsüde Microsoft ve CETC ortak iştiraki olan CMIT’in CEO’su Bayan Beth Xu eşliğinde, CMIT’in Çin hükümeti ile kamu kurumlarına özel geliştirdiği Windows 10’u duyurma onuruna sahip olduk.

Windows 10 Çin Kamu Sürümü öncelikle üç devlet müşterisi ile pilot olarak yürütülecek. Bu müşteriler ulusal seviyede Çin Gümrüğü, bölgesel seviyede Şangay Kenti (EITC) ve bir kamu kurumu olan Westone Information Technology firması.

Windows 10 Çin Kamu Sürümü, halihazırda hükümetlerin ve kuruluşların ihtiyacı olan pek çok güvenlik, kimlik, dağıtım ve yönetim özelliklerine sahip Windows 10 Enterprise’dan yola çıkılarak geliştirildi. Çin Kamu Sürümü bu yönetim özellikleri sayesinde OneDrive gibi Çin kamu görevlilerinin ihtiyacı olmayan özellikleri kaldırabilmesine, tüm uzaktan ölçüm ve güncellemeleri yönetebilmesine, hükümetin kendi bilgisayar sistemlerinde kendi şifreleme algoritmalarını kullanabilmesine imkân tanıyor.

Bir diğer duyurumuz ise, Lenovo’nun yeni üreteceği bilgisayarlara Windows 10 Çin Kamu Sürümü’nü yükleyecek ilk OEM ortağı olması.

Çin hükümeti, CETC, CMIT ve Lenovo ile yaptığımız bu işbirliğinden onur duyuyoruz.

Windows 10, Windows’un şimdiye kadarki en güvenli sürümü. ABD Savunma Bakanlığı, Avustralya Sağlık Bakanlığı ve İtalya Savunma Bakanlığı’nın güvenlik için Windows 10’u tercih etmesinden gurur duyuyoruz. Şimdi de Çin hükümeti, kendisine özel geliştirilen bir Windows sürümüne sahip. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz.

Yeni Surface Pro: En iyi çok amaçlı dizüstü bilgisayar

Surface’in amacı her zaman yaratıcılığı, işbirliğini ve üretkenliği desteklemek oldu. Surface Book ile en üst düzey dizüstü bilgisayarı yeniden tanımlamak, Surface Studio ile masaüstü bilgisayarı bir dijital tuvale dönüştürmek ve Surface Laptop ile taşınırlık, performans ve şıklığı mükemmel bir dengeye oturtmak için Surface Pro 3, 2:1 kategorisini geliştirdik.

Efsane Surface Pro serisinin yeni nesli ile tanışmaya hazır olun. Yeni Surface Pro, 13,5 saate kadar pil ömrüne sahip. Bu süre Surface Pro 4’ten yüzde 50, iPad Pro’dan yüzde 35 daha fazla. Yeni Surface Pro, Surface Pro 3’ten 2,5 kat daha hızlı.

Surface Pro sadece güçlü bir dizüstü bilgisayar değil. Aynı zamanda Surface Dial ve şimdiye kadar geliştirilmiş en hızlı kalem olan Surface Pen’i destekleyen canlı 12.3” PixelSense dokunmatik ekranıyla aynı zamanda taşınabilir bir yaratım stüdyosu. Bir önceki sürümünden iki kat daha kusursuz olan yeni Surface Pen, Surface Pro ile birlikte endüstrinin standartlarını daha hızlı, daha akıcı bir yazım ve çizim deneyimine yükseltiyor.

Yeni Surface Pen’in yaratıcı gücünü, dünyanın en güçlü üretkenlik paketi Microsoft Office’e ekliyoruz. Bugün Microsoft Word, Excel ve PowerPoint için yeni Surface Pen’in yana yatırma ve gölgelendirme desteğinin yanı sıra, Office uygulamaları ve araçlarında kişiselleştirilmiş bir ayar olarak sevilen kalemler ve vurgulayıcılardan oluşan bir galeriyi de içeren yeni mürekkep oluşturma özelliklerine sahip.

Bu özellikler Haziran’da 100 milyonun üstünde aylık aktif kullanıcı ve 26 milyon tüketici aboneyi içeren Office 365 aboneleriyle buluşmaya başlayacak. Önümüzdeki günlerde yaratıcılık ve dünya genelinde birden fazla kişiyle eşzamanlı olarak mürekkep oluşturma olanağıyla işbirliği için sınırsız bir ortam sunan yeni Microsoft Whiteboard uygulaması gibi yeni mürekkep oluşturma deneyimlerini de duyuracağız. Microsoft Whiteboard ile kullanıcılar, Office 365 aboneleri için ayrıcalıklı özellikleri sayesinde, geliştirilmiş mürekkep oluşturma özelliklerine sahip Windows 10 cihazlarıyla bu yılın ilerleyen zamanlarında fikirler ve projeler üzerinde birlikte çalışabilecekler.

HoloLens Çin’de piyasaya sürülüyor

Microsoft olarak fiziksel ve sanal dünya arasındaki sınırları kaldırmaları için yaratıcıları desteklemek istiyoruz. Bunun için karma gerçeklik (mixed reality) araçları ve deneyimleri içinde en eksiksiz platform olan Windows 10’u yarattık.

Aralık ayında Çin’in Şenzen kentinde düzenlenen WinHec’de, yaratıcılığı ortaya çıkarmak için sınırsız olanaklar sunan dünyanın ilk serbest holografik bilgisayarı HoloLens için Çin hükümet onayı başvurusu yaptığımızı duyurmuştuk.

2016’dan beri 22 bin’in üzerinde geliştirici, Hololens ile 70 bin’den fazla dönüştürücü fikir hayal etti; bu da beş milyon saatten fazla holografik deneyime karşılık geliyor.

Scorpio projesi bu yıl Çin’e geliyor

Xbox One ile 2014’te Çin’e yeni nesil oyun konsolu getiren ilk firma olduğumuz için gurur duymuştuk. Bu haftaki duyurulardan biri de şimdiye kadar üretilmiş en güçlü oyun konsolu Scorpio’nun bu yıl Çin’deki Xbox hayranlarıyla buluşacağı haberi oldu.

Project Scorpio’da oyun performansları çok daha yüksek. Diğer konsollardan ve True 4K’dan yüzde 40 daha güçlü Scorpio’nun önümüzdeki günlerde Çinli hayranlarına ulaşması için sabırsızlanıyoruz.

Ayrıca oyun dünyasının en kapsamlı otomobil yarışı Forza Racing Championship’in yeni sezonunu bu yaz Şangay’daki ChinaJoy’a getireceğiz. Forza bu neslin en sevilen, en çok satan yarış zinciri ve Çin’de başladığından beri hayranlarının gözdesi oldu.

Son olarak, Minecraft’ı Çin’e getiren ortağımız NetEase’in güzel bir Windows 10 ve Xbox One deneyimi için Temmuz’da iki beta daha sunacağını paylaşalım.

Windows 10, Surface, HoloLens ve oyunlar sayesinde, dünyanın her yerinde yeni nesil yaratıcılığa ilham vermek istiyoruz. Sıradaki yaratımlarınızı görmek ve paylaşmanın sabırsızlığı içindeyiz.