Build 2017’nin 2. gününden öne çıkanlar

Geliştiricilere yönelik Microsoft Build 2017 konferansının ikinci gününde “More Personal Computing ve Cihazlar” konusunda gelişmeler duyuruldu. Build 2017’de Intelligent Cloud odaklı ilk günün ardından öne çıkan gelişmeleri derlediğimiz blog yazısından bulabilirsiniz.

İkinci günde odak konu “More Personal Computing” altında sonbaharda çıkacak olan Windows’un yeni versiyonu Fall Creators Update ve Microsoft Graph’ın özellikleri oldu. Build 2017’nin ikinci günü gerçekleşen Keynote’un tamamını buradan izleyebilirsiniz.

500 milyon kullanıcıya ulaşan Windows 10, Windows Creators Update ile birlikte, Windows işletim sisteminin odağına Windows kullanıcılarının yaratıcılığını ortaya koymayı hedefliyor.

Etkinlikte Windows 10 ‘un 3 temel başlığı aşağıdaki şekilde duyuruldu.

AI ve 3D destekli yeni nesil video düzenleme aracı olan Windows “Story Remix” uygulaması.

Windows 10 Story Remix tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Windows Story Remix uygulaması, Universal Windows Platform (UWP) kullanılarak geliştirildi, aynı kod, Xamarin kullanılarak Android ve iOS platformlarına da hazırlandı.

Duyurulardan biri de Windows 10 üzerinde daha gerçekçi bir arayüz deneyimi için “Microsoft Fluent Design System” oldu. Bu sayede sadece PC başında ve dokunarak değil, aynı zamanda kalemle yazarken ve de hologramlarla etkileşim daha gerçekçi olacak.

Microsoft Fluent Design System hakkındaki demo videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Bu tasarım dili hakkında daha fazla bilgi alabilmek için ise buraya tıklayın.

Windows 10, Microsoft Graph aracılığıyla farklı cihazlarda aynı dokümanların kullanılabilmesini de sağlıyor. Özellikle farklı PC’ler ve telefonlar arasında dokümanların nasıl paylaşılarak erişilebildiği gösterilenler arasındaydı.

Windows üzerinde dokümanlarınızla çalışırken tekrar erişebilmek için “Timeline” özelliği geldi. Bu özellik Microsoft Graph üzerinde çalışarak kullanıcıların PC üzerindeki aktivite ve dokümanlarına erişmesini sağlıyor. Bu özellik aynı zamanda farklı cihazlarda kalınan yerden devam etme deneyimini de sağlıyor. Bu özelliği iOS veya Android cihazlarda da gerçekleştirebiliyorsunuz.

Cihazlar arasında içeriklerin ve aktivitelerin paylaşılması “Project Rome” ile duyurulmuştu; bu proje hayatımıza girmiş oldu. Daha önce Windows ve Android’de duyurulan “Project Rome SDK”sı iOS için de duyuruldu. Detaylar burada.

.NET Standard 2.0 for UWP duyuruldu. Bu adresten dokümantasyona erişebilirsiniz.

En çok gelen geri bildirimlerden biri de Xamarin ve Windows’un XAML arayüz dilinin merkezileştirilmesiydi. Şu anda geliştirilmekte olan XAML Standard 1.0 duyuruldu, sene sonuna tamamlanacak bu platforma github üzerinden siz de buradan katkıda bulunabilirsiniz.

Bu duyurularla birlikte yazdığınız kodunuzun cross platform’da çalışması için altyapılar duyurulmuş oldu.

Geçtiğimiz hafta Windows Store’da yayınlanacağı duyurulan Spotify’dan sonra Apple da iTunes uygulamasını Windows Store üzerinden paylaşacağı duyuruldu. Detaylar için bu adrese gidebilirsiniz.

Yazılım geliştiriciler için güzel gelişmelerden, Windows Store ‘dan indirilebilen ve PC üzerinde çalışan Ubuntu, Suse ve Fedora dağıtımları duyuruldu. Detaylar için blog yazımıza buyurun.

Visual Studio ile fiziksel iPhone ve Android cihazlarınızı artık “Xamarin Live Player” sayesinde uzaktan bağlayarak, debug ve test edilebileceksiniz.

“Windows Mixed Reality” için yeni bir aksesuar da duyurulanlar arasındaydı. Bu sayede Microsoft VR Headset’leri takarken hareket özgürlüğü ve de etkileşim sunuyor. VR headsetler $399’dan başlayan fiyatlarla kullanıcılara ulaşabilecek.

Bu aksesuarların “Windows Mixed Reality” ile neler yapılabileceğini bu videodan izleyebilirsiniz.

Etkinlik sonrasında “Windows 10 Insider” için Preview Build 16193 for PC + Build 15213 for Mobile duyuruldu. Haberin detayları için buraya tıklayın.

Bunlar gibi pek çok yeniliği, aynı zamanda özel oturumları takip etmek için ise adresiniz burası.