Build 2017’nin ilk gününden öne çıkanlar

Dün akşam Seattle’da gerçekleşen Microsoft Build 2017 konferansında oldukça güzel gelişmeler duyuruldu. Özellikle duyurularla birlikte Microsoft’un yazılım geliştirme platformlarındaki odak noktaları netleşmiş oldu.

Sizler için Build 2017 Day 1 keynote’unda açıklanan önemli bazı duyuruları aşağıdaki gibi derledim. Etkinlikteki 10 önemli duyuruya buradan ulaşabilir, anlık duyuruların tamamını takip etmek için #MSBuild Hashtag’ini takip edebilirsiniz. Ayrıca ilk gün ardından Keynote’un tamamına buradan erişebilirsiniz.

Etkinliğin odağındaki konu ve başlıklar aşağıdaki şekilde özetlenebilir. Özellikle tüm demolardaki “Artifical Intelligence” ve “Chat-Botlar” vurgularının ön plana çıktığını vurgulayalım.

Geliştirici servislerindeki yeni duyuruların odağı sadece tek bir cihaz/platform değil, tüm cihazlarda kullanıcı deneyimi öncelikli olarak çözümler sunabilecek şekilde ön plana çıkacak. Tüm uygulamaları ve sistemleri de daha zeki bir hale getirmek için Yapay Zeka servisleri artık her uygulamanın arkasında yer alabilecek servisler halini alıyor. Serverless mimari ile hızlı ve ölçeklendirilebilir servisler kurmanızı sağlayacak yapılar hayatımıza girmiş oldu.

Fortune 500 firmalarının %90’ının şu anda Microsoft Cloud’ı kullandığı duyuruldu.

Visual Studio & Developers

Özellikle geliştiriciler ve Visual Studio özelinde pek çok yenilik duyuruldu, bunların tamamına New innovations at Microsoft Build 2017: Helping developers achieve more yazısından erişebilirsiniz.