“Microsoft ile Teknoloji ve Kariyer Günü” kapsamında Gaziantep’teydik

Microsoft Türkiye ve Gaziantep Üniversitesi işbirliğiyle Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlenen “Microsoft ile Teknoloji ve Kariyer Günü” etkinliğinde üniversite öğrencileriyle buluşurken şehrin farklı noktalarına da önemli ziyaretlerde bulunduk.

Geçtiğimiz hafta Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde düzenlenen etkinliğe Microsoft Türkiye Kamudan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Erkan, Microsoft Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Gaon ve GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür de katıldı.

Rektör Ali Gür ve Levent Erkan’ın açılış konuşması

Kosgeb ve Gaziantep Kolej Vakfı gibi farklı adresleri de ziyaret ederek hem teknoloji kariyeri hem de Microsoft olarak bu alandan yaptığımız çalışmaları paylaştık. Teknoloji kariyeri alanında bilinç oluşturmak amacıyla YouthSpark altında eğitim ve istihdam odaklı çalışmalar yapan DigiGirlz programımız, kariyer gelişimi seminerleri, kariyer etkinlikleri, çocuklara yönelik kodlama eğitimleri, Teknolojinin Kadın Liderleri yarışmasına dair etkinlikler katılımcıların ilgisiyle karşılandı.

DigiGirlz Paneli (Asli Arbel, Çiğdem Kayalı, Esra Gaon, Renin Canbolat Çiçek)

Üniversite buluşmasında konuşma yapan Microsoft Türkiye Kamudan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Erkan, Microsoft için Türkiye’nin çok önemli olduğunu belirterek 79 ülkenin Türkiye’den yönetildiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye Microsoft için her zaman çok önemli bir ülke oldu. Gaziantep Üniversitesi 52 bin civarında öğrencisiyle çok değerli bir üniversite. O yüzden siz de önemlisiniz. Sizlerin mezun olduktan sonra yapacağı işler, aileniz ve ülkeniz için önem taşıyor. Microsoft’un bugün burada olması, Gaziantep Üniversitesi ile bir işbirliği yapmak isteğimizin de en büyük göstergesi. Microsoft Türkiye olarak ülkemizin sahip olduğu potansiyele inanıyoruz.

Microsoft olarak biz inovatif Türk şirketlerini desteklemek ve genç girişimcilerimizi dünyaya açmak için çalışıyoruz. Bugün binden fazla girişimi destekliyor, 60 yakın yazılım şirketi ile yakından çalışıyoruz. Hedefimiz bu sayıyı artırmak, bilişimle gelen değişimi Anadolu’da yaygınlaştırmak. Bu noktada donanımlı insan kaynağının gelişmesi ve yetişmesi için üniversiteler ve kamu kurumları ile özel projeler geliştiriyor, yakın çalışıyoruz. Gaziantep’in sahibi olduğu genç nüfus, dinamik ekonomik altyapısı ve bölgesel gücünün muazzam fırsatlar sunduğuna inanıyoruz. Teknolojinin gücü ile bu fırsatları birlikte ortaya çıkarmak istiyoruz.”

Çok sayıda öğrencinin katıldığı etkinlik, Microsoft Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Esra Gaon’un moderatörlüğünde düzenlenen “Teknolojide Kadınların Gücü” konulu panelle devam etti. Panelde konuşan Gaon, “Türkiye’nin ekonomik ve sosyal alanlarda ilerlemesinin, kadının ekonomik hayatta hak ettiği yere ulaşmasıyla doğru orantılı olduğuna inanıyoruz. Küresel düzeyde rekabet edebilir bir ekonomi için, Türkiye’de nüfusun yarısını oluşturan kadınların iş hayatına katılması da bizim için çok önemli” dedi.

Dijtal Dönüşüm & Günümüz Teknoloji Trendleri sunumu (Çiğdem Kayalı)

“Önce mobil, önce bulut” dünya görüşü doğrultusunda bir üretkenlik şirketi olarak konumlanan Microsoft, bireylerin ve kurumların daha fazlasını başarması için onlara güç katmayı misyon ediniyor. Bu noktada teknoloji alanında öğrencilerle yaptığımız buluşmaların ve Türkiye’nin bu alanda üstendiği kritik rolü paylaşmanın önemine inanıyoruz.

Kariyer Gelişimi sunumu (Kemal Özel, Renin Canbolat Çiçek)

Gaziantep’te bizlerle buluşan herkese teşekkür ederken diğer şehirlerde de ülkemiz üretkenliğine güç katacak yeni etkinliklerde sizlerle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Kariyer Gelişimi sunumu (Anıl Çekiç)

Güvenli internet eğitimi (Habitat eğitimcisi Aydan Aydın)

Kosgeb Gaziantep buluşması

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ziyareti

Habitat ile Gaziantep Kolej Vakfi’nda gerçekleşen Kodlama eğitimi