Windows 10 Creators Güncellemesi’ndeki yenilikler

Windows 10 Creators Güncellemesi, tüm dünyada Windows 10 müşterilerine ücretsiz olarak sunulmaya başlandı. Herkesin içindeki yaratıcılığın insanın temel özelliklerinden biri olduğuna inanıyoruz. Kim olursanız olun, Windows 10 hepimizin içindeki yaratıcılığı güçlendirmek için geliştirildi.

Creators Güncellemesi ile gelen harika yeni özellikler ile siz de yaratıcılığnızı ortaya koyun. Windows 10’da 3B, yerleşik oyun yayını, Microsoft Edge’de yeni sekme yönetimi özellikleri gibi birçok yenilik, yeni Microsoft gizlilik panosu gibi geliştirilmiş güvenlik özellikleri var.

Creators Güncellemesi’ni birkaç farklı yoldan alabilirsiniz. Windows 10 üzerinde çalışan bir bilgisayarınız varsa ve otomatik güncelleştirme işlevi etkinse, güncelleme hazır olduğunda size gönderilecektir. İleri düzey kullanıcıysanız ve güncellemeyi manuel olarak almak istiyorsanız, Creators Güncellemesi’nin nasıl alınacağını öğrenmek için bu blog yazısını ziyaret edin.

Creators Güncellemesi’nden yararlanmanın en iyi yollarından biri de iş ortaklarımızın yeni Windows 10 PC’lerinden birini satın almaktır.

İşte Windows 10 Creators Güncellemesi’ndeki yeniliklerin daha ayrıntılı bir listesi

Windows 10’da 3B

Creators Güncellemesi ile şimdi Paint 3D adında yeni bir uygulamanız ve Remix3D.com’da çevrimiçi bir kreatif topluluğuna erişiminiz var.

Creators Güncellemesi ile hayata geçen Windows 10’da 3B, herkesin yeni bir boyutu deneyimlemesi, oluşturması ve paylaşmasına olanak tanımakta. İçinde yaşadığımız dünyayı çok daha iyi yansıttığı için, 3B ile fikirlerimizi daha iyi paylaşabilir, kendimizi daha iyi ifade edebilir, daha hızlı öğrenebiliriz.

Creators Güncellemesi ile şimdi Paint 3D adında yeni bir uygulamanız ve Remix3D.com’da çevrimiçi bir kreatif topluluğuna erişiminiz var. Yeni Paint 3D ile 3B nesneler yaratabilir, hazır nesneleri değiştirebilir, farklı renk ve dokular uygulayabilir, 2B resimleri 3B sanat yapıtlarına dönüştürebilirsiniz. Paint 3D’yi başlatmak için tıklayın.

Remix3D.com’da milyonlarca 3B nesneyi paylaşır, keşfeder, esin kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Remix3D.com ile diğer kreatif kişi ve ekiplerle bağlantıya geçebilir, yeni fikirler bularak 3B nesnelerin yer aldığı kitaplığa anlık erişimle nesneleri özelleştirebilir, karıştırabilir, kreatif toplulukla paylaşabilirsiniz.


Windows 10 PC oyuncuları için yeni özellikler: Oyuncular artık bağlantı kurarak, yayınlayarak ve birlikte oynayarak bu tutkularını paylaşabilir.


Beam oyun yayını

Creators Güncellemesi’nde yerleşik olan Beam, oyunlarınızı Windows 10’da yayınlamanın en kolay ve etkileşimli yoludur. Oyun oynarken Windows + G tuşlarına bastığınızda Oyun Çubuğu açılır. Burada Beam’i başlatmak için bir yayın simgesi eklediğimizi göreceksiniz; ek bir yazılım gerektirmez.

Windows 10’da yerleşik oyun yayını. Şimdi Oyun Çubuğu ile oynadığınız oyunu kolayca yayınlayabilirsiniz: Windows + G tuşlarına basın, Yayınla’ya tıklayın, ayrı bir oturum açmaksızın Beam üzerinden yayına başlayın.

Bu, herkese yaratıcı yönlerini oyun yayıncısı olarak sergileme fırsatını sunmaktadır. Beam’in düşük gecikme süresi teknolojisiyle izleyiciler oyununuzun akışını bir saniyenin altında bir gecikmeyle izler, bu sayede yayıncılar izleyicileriyle gerçek zamanlı olarak iletişim ve etkileşim kurabilirler. Bu düşük gecikme süresi teknolojisiyle Beam yayıncıları canlandırma ve ses tetikleyiciler gibi interaktif özellikleri doğrudan yayın akışlarına yerleştirebilir.

Sistem Ayarlarında yeni Oyun bölümü

Ana Windows Sistem Ayarlarının içine yeni bir bölüm eklendi: Xbox logosuyla tanımlanan Oyun bölümü. Bu yeni bölüm Windows 10 oyun ayarlarınızı tek bir yerde birleştiriyor. Creators Güncellemesi’nde dört ayar seçeneği var: Oyun çubuğu, GameDVR, yayınlama ve Oyun Modu. Oyun çubuğunu kullanarak belirli oyunlar için Oyun modunu kolayca açıp kapatabilirsiniz (Windows + G tuşları).

Oyun Modu

Oyun Modu ile amacımız oyunlarınıza daha fazla sistem kaynağı ayırarak Windows 10 üzerinde en iyi ve en tutarlı oyun deneyimini sağlamaktır. Oyun Modu hem Win32 hem UWP oyunları için geçerlidir. Oyun Modu’nu oyun sırasında etkinleştirmek için, Oyun çubuğunu yukarı çekin (Windows + G tuşları) ve o anda çalışan oyunu Oyun Modu’na geçirmek için Ayarlar düğmesine tıklayın. Creators Güncellemesi, PC Oyunu’nda Oyun Modu ve Windows 10 performans iyileştirmelerine yönelik hedeflerimizin ilk kilometre taşı.

Oyun çubuğunun desteklediği diğer oyunlar

Windows 10 Creators Güncellemesi’nde, Windows Oyun çubuğu desteğini tam ekran modunda 80’den fazla en popüler PC oyununa genişletmeye devam ettik. Şimdi, Windows Ayarlarının Yeni Oyun bölümünde bu özelliği de yönetebilirsiniz. Oyun çubuğunu bularak “Microsoft’un onayladığı tam ekranlı oyunları oynarken Oyun çubuğunu göster” ayarının işaretli olduğundan emin olun. Desteklenen oyunların düzenli olarak güncelleştirilen listesini burada bulabilirsiniz.

Creators Güncellemesi’nde sunulan tüm yeni oyun oynama özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Xbox Wire’a gidin.


Microsoft Edge, yepyeni sekme yönetimi özellikleri paketi, yeni uzantılar, yeni kitap mağazası ve okuma deneyimi ile şimdi daha da iyi.


Microsoft Edge, Windows 10 için geliştirilen daha hızlı ve daha güvenli tarayıcınızdır. Cihazı elektrikten pile geçirdiğinizde ve hareket halindeyken video oynatabilir ve diğer şeyleri daha uzun süre yapabilirsiniz. Uzun video oynatma özelliğiyle sevdiğiniz dizilerin bölümlerini elektriğe bağlamanız gerekmeden daha uzun süre izleyebilirsiniz.

Sekme önizleme çubuğu: Özellikle aynı siteden, başlık ve simgeleri benzer olan birçok sekmeniz olduğunda bunların içeriğini izlemek zor olabilir.

Sekme önizleme çubuğu: Özellikle aynı siteden, başlık ve simgeleri benzer olan birçok sekmeniz olduğunda bunların içeriğini izlemek zor olabilir. Sekme önizleme çubuğu, sayfanızdan ayrılmadan açtığınız her sekmenin görsel önizlemesini kolayca görmenizi sağlar. Dokunma, fare tekerleği veya dokunmatik yüzeyle kaydırarak listeyi gözden geçirebilirsiniz.

Sekmeleri bir kenara koyun: Akışınızı kaybetmeden tüm sekmelerinizi hızlı bir şekilde yönetmenize yardımcı olmak için Microsoft Edge’de sekmelerinizin yanında iki yeni düğme ekledik.

Sekmeleri bir kenara koyun: Akışınızı kaybetmeden tüm sekmelerinizi hızlı bir şekilde yönetmenize yardımcı olmak için Microsoft Edge’de sekmelerinizin yanında iki yeni düğme ekledik. Bu sekmeleri bir kenara koy özelliği, açık sekmelerinizi bir kenara koyup, daha sonra bunları geri yüklemenize olanak tanır. Bir kenara çektiğiniz sekmeler ile, bir kenara çektiğiniz web sayfalarının küçük resimlerini izleyebilir, kaldığınız yerden devam etmek için bir veya birkaç web sayfasını geri yükleyebilirsiniz.

Microsoft Edge’e geçtiğinizde sık kullanılanları başka bir tarayıcıdan içe aktarın: Sadece tek bir adımda, kurulu başka bir tarayıcıdaki sık kullanılanlar, tarama geçmişi gibi verileri Microsoft Edge’e aktarabilirsiniz. Verilerinizi alıp taşımak istediğiniz tarayıcıları seçmek için Ayarlar altında Başka bir tarayıcıdan içe aktar özelliğini kullanın.***

Microsoft Edge için Atlama Listesi: Şimdi, doğrudan Görev Çubuğu simgesini kullanarak Microsoft Edge için yeni bir pencere veya yeni bir InPrivate penceresi açabilirsiniz.

Microsoft Edge için Atlama Listesi: Şimdi, doğrudan Görev Çubuğu simgesini kullanarak Microsoft Edge için yeni bir pencere veya yeni bir InPrivate penceresi açabilirsiniz. Görev Çubuğunda Microsoft Edge simgesini sağ tıklayın veya yukarı çekin, istediğiniz görevi seçin. Hepsi bu!

Creators Güncellemesi ile Microsoft Edge’e daha fazla uzantı da geliyor.

Creators Güncellemesi ile Microsoft Edge’e daha fazla uzantı geliyor; EbatesIntel TrueKeyRead & WriteGhostery ve RoboForm bunlar arasında.

Web Note’da kalem veya vurgulayıcıya dokunduğunuzda tüm Windows Ink renklerini tam takım olarak göreceksiniz.


Xbox ve Windows Karma Gerçeklik ile çalışan yerleşik müzik, harita ve fotoğraf uygulamaları genelindeki geliştirmelerle daha eğlenceli zaman geçirin.


Windows Fotoğraflar, Windows Haritalar, Groove Müzik, Film ve Televizyon gibi deneyimler, Windows 10’un en iyi özelliklerinden yararlanarak yeni şeyler keşfetmenize ve kendinizi ifade etmenize yardımcı olur.

 • Windows Ink**** ile Fotoğraflar uygulamasında resim ve videoları, üzerlerine çizim yaparak kişiselleştirin. Kişisel dokunuşunuzu yansıtan video ve fotoğraflarla eğlenin, kendinizi ifade edin, yeni şeyler yaratın. Fotoğraflar uygulamasında mürekkep oluşturma ile çalışmaya nasıl başlayacağınızı burada öğrenin.
 • Haritalar uygulamasında 2B veya 3B harita üzerine çizim yapın, Windows Ink ile kişiselleştirin. Adım adım tariflerle gidilecek yolları belirleyin, iki nokta arasındaki uzaklığı ölçün, not ekleyin, ziyaret edilecek yerleri işaretleyin. Haritalar uygulamasında mürekkep oluşturma ile çalışmaya nasıl başlayacağınızı burada öğrenin.
 • Groove ile bilgisayarınızdaki parçaları OneDrive’a yükleyin; Windows, Xbox, Android, iOS ve Sonos dâhil tüm cihazlarınız için şarkı listelerini bir kez oluşturup kendi müziklerinizi dinleyebilirsiniz.
 • Filmler ve televizyon uygulamasıyla videoları 360 derece deneyimleyin, film veya televizyon dizilerini 4K ya da HD izleyin.***** Kendi koleksiyonunuzdaki videoları yürütürken, Windows PC ya da Xbox’ınızda evde veya hareket halindeyken izlemek istediğiniz popüler film, ticari ücretsiz televizyon dizilerini kiralar ya da satın alabilirsiniz. Creators Güncellemesi ile şimdi GoPro, Baobab Studios, SLIVER.tv, LIFE VR ve NextVR gibi iş ortakları tarafından ilk defa sunulan yeni 360 derece kapsamlı video içeriklerini keşfedebilirsiniz.

Mini görünüm özelliğiyle, çalıştığınız ekranda her zaman küçük bir pencereyi açık tutabilirsiniz. Bu özelliği kullanarak, bir iş yaparken, örneğin, ara ara sevdiğiniz bir programa bakabilir, Skype görüşmesi yapabilir ya da çaldığınız parçaları yönetebilirsiniz.

 • Mini görünüm özelliğiyle çalıştığınız ekranda her zaman küçük bir pencereyi açık tutabilirsiniz. Bu özelliği kullanarak, bir iş yaparken, örneğin, ara ara sevdiğiniz bir programa bakabilir, Skype görüşmesi yapabilir ya da çaldığınız parçaları yönetebilirsiniz.

Şimdi Gece Işığı özelliğiyle PC’nizden çıkan mavi ışık miktarını azaltabilirsiniz.

 • Şimdi, Gece Işığı özelliğiyle PC’nizden çıkan mavi ışık miktarını azaltabilirsiniz. Bu işlevi Ayarlar > Sistem > Ekran bölümünden açıp kapatabilirsiniz.
 • Creators Güncellemesi, fiziksel ve dijital dünyalar arasındaki sınırları bulandıran etkileyici deneyimler sağlıyor. Geliştiriciler, kısa süre önce yayınlanan Windows Karma Gerçeklik geliştirme setleriyle yeni, heyecan verici Windows Karma Gerçeklik uygulama ve deneyimleri oluşturabilir. Acer, ASUS, Dell, HP ve Lenovo, dünyanın ilk Windows’lu Karma Gerçeklik özellikli başlık setlerini bu yıl içinde piyasaya çıkarıyor.

Windows cihazınızda, ziyaret edilen web sitelerinden e-postalara bakmaya, bulutta dosya yükleme veya indirmeye kadar yaptığınız her şey için en kapsamlı güvenlik.


Windows 10 Creators Güncellemesi ile birlikte gelen yeni Windows Defender Güvenlik Merkezi panosu, cihazınızın güvenlik ve sağlığını, ayrıca çevrimiçi güvenliğini görmenizi sağlar.

Windows, Creators Güncellemesi ile güvenlik özelliklerini genişletmeye devam ediyor. Creators Güncellemesi, tüm müşterilerin cihaz ve ağlarını daha iyi korumalarına, savunmalarına ve tehditlere daha iyi yanıt vermelerine yardımcı olmak için daha fazla güvenlik yetenekleriyle geliyor.

 • Windows Defender Güvenlik Merkezi ile virüsten koruma, ağ ve güvenlik duvarı koruması, cihazınızın performansını değerlendirme, uygulama ve tarayıcınızın güvenlik denetimleri, aile koruması gibi tüm güvenlik seçeneklerinizi tek bir pano ekranından denetleyebilirsiniz. Windows Defender Gelişmiş Tehdit Koruması (ATP) hizmetini kullanan kurumsal müşterilerimiz için, ilk olarak Yıldönümü Güncellemesi ile sağlanan merkezi portal Windows Güvenlik Merkezi, şimdi BT yöneticilerinin bir saldırıyı tüm uç noktalar ve e-postalarda kolay ve tümleşik bir biçimde izleyebilmesi için Microsoft Akıllı Güvenlik Grafiği yoluyla Office 365 Gelişmiş Tehdit Korumasına bağlantı veriyor.
 • Dinamik Kilit: Windows Hello, eşleştirilmiş herhangi bir iPhone, Android veya Windows Phone’u kullanarak PC’nizden veya tabletinizden uzaklaştığınızı algılar, ekstra güvenlik ve gizlilik önlemi almak için cihazınızı arkanızdan kilitler. Bu özellik, akıllı telefonlar, spor bantları ya da PC’niz veya tabletinizle eşleştirilen herhangi bir cihazla çalışır.
 • Windows Defender ATP’de, ağ saldırılarını araştırıp yanıt vermek için, bellek içi sensörler, zenginleştirilmiş istihbarat ve yeni iyileştirme eylemleri gibi yeni eylemler ve anlayışlar ekliyoruz.

Windows deneyiminizi seçmenize olanak tanıyan basit gizlilik ayarları

 • Yeni bir Microsoft gizlilik panosu, birden çok hizmette etkinlik verilerinizi, aynı zamanda önümüzdeki Creators Güncellemesi’nde Windows 10 gizlilik ayarlarının müşteriler için nasıl tasarlanacağına ve kullanılacağına dair değişiklikleri görmenizi ve yönetmenizi sağlayacak.
 • Creators Güncellemesi, sizin için doğru olan ayarları seçebileceğiniz, Tanılama verilerinin toplanmasını üç düzeyden ikiye indirerek basitleştiren yeni bir kurulum deneyimi sunuyor: Temel ve Tam düzeyler; ayrıca Temel düzeyde toplanan verileri de azaltıyor.

Skype; arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla bağlantıya geçmenizi kolaylaştırıyor.

Creators Güncellemesi, Windows PC’ler için bugüne kadarki en iyi Skype deneyimini getiriyor. Windows 10 için geliştirilen Skype’ın bu yeni nesil sürümü, mini görünüm, Windows Phone için SMS gönderimi, cep telefonlarına ve sabit hatlara yapılan aramalarda Skype Çevirmen gibi ayrıcalıklı özellikleri içeriyor.

Creators Güncellemesi Windows PC’ler için bugüne kadarki en iyi Skype deneyimini getiriyor. Windows 10 için geliştirilen Skype’ın bu yeni nesil sürümü, mini görünüm, Windows Phone için SMS gönderimi ve cep telefonlarına ve sabit hatlara yapılan aramalarda Skype Çevirmen gibi ayrıcalıklı özellikleri içeriyor. Klavye kısayolları, konuşma araması ve herkesi birbirine daha da yakınlaştıran yeni tasarıma sahip görüntülü grup çağrılarıyla daha kolay kullanılabiliyor. PC’nizde daha üretken olun, Skype üzerinden işbirliği yapın; ekran, fotoğraf, video, belge ve dosyalarınızı paylaşın (300 MB’a kadar). Skype’ı ne tür bir cihazda kullanırsanız kullanın, anlık mesaj, sesli veya görüntülü arama ile anında “Merhaba” deyin. Skype’taki yenilikler hakkında daha fazla bilgiyi Skype Blog sayfasında bulabilirsiniz.

Creators Güncellemesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Microsoft Mağazanızı ziyaret ederek Creators Güncellemesi’nin size neler sunduğunu görebilir, cihazınız için ücretsiz danışmanlık da dâhil olmak üzere bilgili ve yardımsever Answer Desk teknisyenlerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca çevrimiçinde  microsoftstore.com/answerdesk adresinde Microsoft Mağazası Answer Desk teknisyenleriyle ücretsiz randevu yapabilirsiniz.

*Cortana belli pazarlarda sunulmaktadır.
***Microsoft Edge, tarama geçmişi, parola ve diğer verileri yalnız Internet Explorer ve Google Chrome’dan aktarabilmektedir. Sık kullanılanlar Google Chrome, Firefox, Internet Explorer ve 360’tan aktarılabilmektedir.
****Dokunmaya duyarlı tablet veya PC gereklidir. Kalem aksesuarı ayrıca satılıyor olabilir.
*****Uygulama kullanılabilirliği ve deneyimi bölgeye ve cihaza göre değişebilir; bazı içerikler ayrıca satılmaktadır.