Karbon ayakizimizi azaltıyoruz

Bugün Dünya Günü. Tüm gezegeni etkisi altına alan küresel iklim değişikliğinin odakta olduğu bu önemli günde, Microsoft olarak Haziran 2012’den bu yana operasyonlarımızı yüzde 100 karbonsuz yürütmenin gururunu yaşıyoruz.

Bunu, enerji tüketimimizin yüzde 100’üne eşit miktarda yenilenebilir enerji tedariki ve iç karbon ücretimizle kendimizi sorumlu tutarak, operasyonel verimliliği artırma yoluyla başarıyoruz.

Karbon ücretlendirmesi

Küresel iç karbon ücretimiz, karbon için bir fiyat belirleyen ve iş bölümlerimizin her birinin elektrik kullanımı ve hava yolculuğuyla ilişkili karbon emisyonlarından sorumlu olmasını sağlayan bir geri ödeme modelini kullanmakta.

Bu sayede Microsoft bünyesinde, eyleme esinlendirme, sonuç alma, farkındalığı artırma ve yine daha fazla eylemi teşvik etme süreçleriyle verimli bir çevre sorumluluk döngüsünü oluşturduk.

Ücretin uygulamaya konduğu 2012 Temmuz’undan bu yana:

9,5 milyon ton

Şirket emisyonunu 9,5 milyon ton karbondioksite eşdeğer düzeyde azalttık.

 

14 milyar kwh

14 milyar kilovat saatten fazla yeşil enerji satın aldık.

 

7 milyon insan

Karbon dengelemesine yönelik alımlar yoluyla tüm dünyada desteklediğimiz topluluk projeleriyle 7 milyonu aşkın insana ulaştık.

Bu projeler hem düşük karbonlu ekonomik kalkınma sağlamakta hem de sürdürülebilir geçim kaynaklarının geliştirilmesi için fırsatlar yaratmaktadır.

Microsoft’un sürdürülebilir çevre politikalarına dair kapsamlı bakış için bu sayfayı ziyaret edin.

Hepimizin Dünya Günü kutlu olsun!