Office 365’de gelen son yenilikler

Excel’de birlikte yazma ve daha birçok yetenek Mart 2017 itibarıyla Office 365’te!

Office 365, bireyler, ekipler arasında ve kuruluş genelinde işbirliği için en geniş araçları içeriyor. Mart’ta yapılan güncellemelerle gelen Excel’de birlikte yazma, Microsoft Teams’in Office 365 müşterilerine sunulması gibi yenilikler Office 365 deneyimini daha da iyi hâle getiriyor. Ayrıca, 16 Mayıs’ta SharePoint Virtual Summit’te SharePoint ve OneDrive için yeni yol haritamızı da duyuracağız.

Excel’e birlikte yazma işlevi geliyor

Birlikte yazma öyküsünü Word, Excel ve PowerPoint genelinde sağlamaya yönelik önemli bir adım atıyoruz. Artık Excel’de birlikte yazma işlevini Windows masaüstünde Office Insiders Fast için sunuyoruz. Bu, üzerinde çalıştığınız bir elektronik tabloda başka kimlerin sizinle birlikte çalıştığını, hangi bölüm üzerinde çalıştıklarını ve yaptıkları değişiklikleri saniyeler içinde otomatik olarak görmenizi sağlar.

Daha geniş kapsamlı kullanıma açmadan önce daha iyi bir deneyimi için Insiders’dan aldığımız geribildirimlere dayanarak geliştirmeler yapacağız. Birlikte yazma şu anda (Office Insiders için) Excel Online, Excel on Android, Windows Mobile ve iOS’te sunuluyor. Mac için Excel’e de birlikte yazma işlevini getirmek için çalışıyoruz; yakında!

Excel Windows masaüstü sürümlerinde birlikte yazma işleviyle, sizinle aynı anda bir elektronik tablo üzerinde çalışan başkalarının yaptıkları düzenlemeleri görebilirsiniz.

Ayrıca, SharePoint Online, OneDrive ve OneDrive İş’te depolanan dosyalar için Windows masaüstü sürümü Word, Excel, PowerPoint’a Otomatik Kaydetme yeteneğini de getiriyoruz. Otomatik Kaydetme ile tek başınıza ya da başkalarıyla birlikte çalışırken Kaydet düğmesine basmayı düşünmenize gerek olmayacak.

Kullanılabilirlik: Excel Windows masaüstü sürümünde birlikte yazma, Office Insider Fast’te Office 365 abonelerine gönderilmeye başlandı. Excel iOS sürümünde birlikte yazma şu anda Office Insiders üyelerine ve tüm Excel Mobile on Windows, Excel on Android ve Excel Online müşterilerine sunulmaktadır. Otomatik Kaydetme Word, Excel ve PowerPoint’ta, Office 365 aboneleri için Office Insider Hızlı içinde Windows masaüstü sürümüyle sunulmaktadır.

Microsoft Teams genel kullanıma açıldı

Mart ayının başlarında Office 365’in sohbet tabanlı çalışma alanı Microsoft Teams’in 181 pazarda 19 dilde genel kullanıma sunulduğunu duyurmuştuk. Geçtiğimiz günlerde de Office 365 Eğitim sürümüyle Teams kullanımını akademik ve idari kadrolara ve öğrencilere ücretsiz olarak açtık. 100’den fazla yeni özellik yayınladık, ayrıca Kasım ayında önizleme başladığından beri Teams kullanmaya başlayan 50.000’i aşkın kuruluştan en çok gelen talepleri hayata geçirdik.

Güncellemeler, Teams için verdiğimiz temel dört sözümüzü kapsıyor:

  • Günümüzün ekipleri için sohbet,
  • Ekip çalışması için bir merkez,
  • Her ekibin kendine göre özelleştirebilmesi
  • Ekiplerin güven duyduğu düzeyde güvenlik.

Özellikle, diğer uygulama, hizmetler ve botlar ile 150’den fazla entegrasyon da çok yakında yayınlanacak. Teams’in coşkuyla benimsenmesi bize heyecan veriyor; müşterilerin Teams’i günlük işbirliği yöntemlerine nasıl yerleştirdiklerini görmeyi heyecanla bekliyoruz. Ayrıca, diğer Office 365 uygulamalarımız ve hizmetlerimizle birlikte Teams’i güncellenmeyi sürdüreceğiz.

Microsoft Teams hakkında daha fazla bilgi edinin ve bugün Microsoft Teams kullanmaya başlayın.

Kullanılabilirlik: Microsoft Teams şu anda Windows masaüstü, Mac, Windows Mobile, iOS ve Android sürümlerinde, ayrıca web üzerinde ticari ve eğitim müşterilerinin genel kullanımına sunulmuştur.

Microsoft Bookings tüm dünyada kullanılmaya başlandı

Geçtiğimiz hafta Microsoft Bookings’in tüm dünyada Office 365 İş Ekstra aboneleri için kullanıma sunulmaya başlandığını duyurduk. Bookings, küçük işletmelerin müşterileriyle randevularını zamanlamalarını ve yönetmelerini kolaylaştırıyor. Şimdi Office 365 takviminizi Bookings’e bağlayabilir, randevular arasına tampon süreler koyabilir, Bookings sayfanızı özelleştirebilir, hareket halindeyken iOS ve Android uygulamaları ile bağlantınızı sürdürebilirsiniz. Microsoft Bookings hakkında daha fazlasını okuyun.

Bookings sayfanıza masaüstünden veya mobilden erişebilirsiniz.

Kullanılabilirlik: Microsoft Bookings, tüm dünyada Office 365 İş Ekstra abonelerine gönderiliyor. Web, iOS ve Android üzerinden erişilebilmektedir.

OneNote mürekkep oluşturma ve erişilebilirlik güncellemeleri

Bu ay OneNote’da bazı iyileştirmeler yaptık. Şimdi, mürekkep oluşturma daha güçlü, tarayıcıda da kullanılabiliyor, daha kolay erişilebilen notlar oluşturmanıza yardımcı oluyor.

  • Ink matematik yardımcısı iyileştirmeleri: OneNote şimdi el yazısıyla yazılmış denklemlerden grafik oluşturabiliyor; hattâ farklı kullanımların görsel etkisini görmeniz için değişkenleri değiştirmenize bile olanak tanıyor. Denklemlerdeki sistemleri çözmeniz için gereken adımları da öğretebiliyor. OneNote içindeki bu genişletilmiş yerleşik zekâ, içeriğe uygun biçimde öğrenmenize yardımcı olmak için daha güçlü bir matematik koçu sağlıyor. Bu blog hakkında daha fazlasını öğrenin ve bugün denemeye başlayın!

OneNote şimdi el yazısıyla yazılmış denklemleri grafiklerle gösterebiliyor, ayrıca bunları nasıl çözeceğinizi de öğretebiliyor.

Kullanılabilirlik: Ink matematik yardımcısı grafikleme ve denklem sistemleri desteği, şimdi Windows 10 için OneNote’da tüm Office 365 abonelerine sunulmaktadır.

  • Erişilebilirlik Denetleyicisi OneNote’da: Windows için OneNote’da sunulan Erişilebilirlik Denetleyicisi, görme yetersizliği olan kişilerin notlarınızı engelsiz olarak kullanabilmesini de sağlıyor. İçeriğinizi analiz ederek notlarınızın yanında öneriler sunuyor; bu da hataları nasıl düzeltebileceğinizi anlamanıza ve zaman içinde daha erişilebilir notlar oluşturmanıza yardımcı oluyor. Başlamak için Görünüm sekmesi altında Erişilebilirliği Denetle seçeneğini kullanabilirsiniz.

Erişilebilirlik Denetleyicisi, görme yetersizliği olan kişilerin içeriğinizi daha kolay kullanmasını sağlayabilen sorunları belirleyip düzeltmenize yardımcıdır.

Kullanılabilirlik: Windows 10 için OneNote kullanan tüm müşteriler şu anda Erişilebilirlik Denetleyicisi’ni kolayca kullanabilir ve keşfedebilir. Ayrıca Windows masaüstü ve Mac’lerde de birkaç Office uygulamasında kullanılabilmektedir.

  • OneNote Online’da mürekkep oluşturma: Tarayıcıda not alırken, notlarınızı gözden geçirir veya düzenlerken mürekkep ya da vurgulayıcı ile işaretleyebilmeniz için mürekkep oluşturma ve Çiz sekmesini OneNote Online’a getirdik.Tarayıcıda yeni mürekkep oluşturma yetenekleriyle, siz nasıl çalışıyorsanız OneNote da öyle çalışır.

Kullanılabilirlik: Mürekkep oluşturma şu anda Microsoft Edge, Internet Explorer, Firefox, Safari ve Chrome’da OneNote Online kullanan tüm müşterilere gönderilmektedir.

Visio, yeni yollarla Excel ve PowerPoint ile tümleşiyor

Şimdi Visio, Excel ve PowerPoint birlikte her zamankinden daha iyi çalışıyor; verilerden kolayca otomatik akış şemaları oluşturmanıza, sonra da bunları sunu olarak paylaşmanıza yardımcı oluyor. Yeni Veri Görselleştirici şablonları kullanarak birkaç tıklamayla doğrudan Excel’den akış şeması oluşturun. Ardından, yeni Slayt Parçacıkları bölmesini kullanarak belirli çizim veya parçacıkları seçin, başlıklarını yazın, yeni bir PowerPoint sunusunun slaytları olarak dışa aktarın. Hattâ, otomatik uygulanan Dönüşüm geçişi ile, farklı slaytlarda üst üste binen parçacıklar arasında sinematik geçişler oluşturulabilirsiniz. Visio Veri Görselleştirici şablonlarla çalışmaya ve Visio’dan PowerPoint sunusu oluşturmaya başlayın.

Visio, Excel ve PowerPoint birlikte her zamankinden daha iyi çalışarak, Excel verilerinden kolayca akış şemaları oluşturmanıza, çizim parçacıklarını dışa aktarıp PowerPoint sunusu olarak paylaşmanıza yardımcı oluyor.

Kullanılabilirlik: Excel verileri için yeni Veri Görselleştirici şablonlar şu anda Office Insiders Slow’da Office 365 abonelerine Visio Windows masaüstü sürümünde sunulmaktadır. Slayt Parçacıkları bölmesi şu anda tüm Office 365 abonelerine Visio Windows masaüstü sürümünde sunulmaktadır.

Diğer Office 365 güncellemeleri

Bu ay birkaç başka güncellememiz daha var. Detaylar için aşağıdaki bağlantılara bakın: