Kütüphanem Türkiye’deki görme engellilerin binlerce kitaba erişimini inanılmaz kolaylaştırıyor

Görme engelliler nasıl kitap okuyor? Kitaplarını nasıl dinliyorlar? En önemlisi de kitaplarına istedikleri an hızlıca erişebiliyorlar mı? Bu ve bunlar gibi birçok soru görme engellilere sorulurken, diğer yandan erişilebilir ve kullanıcı dostu uygulamalar gün geçtikçe görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırmakta ve değiştirmekte…

Microsoft Türkiye Erişilebilirlik Ekibi olarak; engellilerin sosyal, eğitim ve çalışma hayatlarını teknolojiyle değiştirme hayaliyle yola çıktık.

Kitap okumak özellikle sosyal ve eğitim hayatımızın çok önemli bir parçası. Ancak bugüne kadar görme engelliler kitaplarını dinleyebilmek için; kütüphanelere gidip kitaplarını almaları, şehir dışındaki kütüphanelerden getirtmeleri ya da e-kütüphanelerin web siteleri üzerinden uzun süren işlemler yapmaları gerekiyordu.

Kütüphanem uygulaması sayesinde Türkiye’deki görme engellilerin binlerce kitaba erişimi inanılmaz kolaylaştı!

Görme engelli yazılım geliştirme uzmanı Hasan Özdemir’in yazdığı bu uygulamayı, yine görme engelli girişimci Duygu Kayaman test etti, program yönetimini de genç stajyerimiz Betul Toklu yaptı.

Kütüphanem gerçek bir takım çalışmasıydı. Kütüphanem geliştirilme sürecinde; 100’den fazla görme engelli tarafından test edildi ve geri bildirimleri alındı.

Kullanıcılar bu zengin kütüphanede istedikleri kitabı “Kitap Adı”, “Yazar Adı” gibi birçok kritere göre aratabiliyorlar. Aynı anda birçok kitabı okuyabiliyor, kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Beğendikleri kitapları bilgisayarlarına indirebiliyor, uygulama üzerinden kendi kütüphanelerini oluşturabiliyor, İnternet yokken bile dinleyebiliyorlar. Kitap okuma hızını istedikleri gibi ayarlayabiliyor, istedikleri dakikaya kolayca gidebiliyorlar.

Uygulama içerisindeki geri bildirim özelliği sayesinde kütüphanemin gelişimine her zaman doğrudan katkı sağlayabiliyorlar.

Kütüphanem hakkında sıkça sorulan sorular:

Soru1: Kütüphanem’i nasıl yükleyebiliriz?

Cevap: Kütüphanemi bilgisayarınıza yüklemek için; http://aka.ms/mylib web sitesini ziyaret edebilirsiniz ya da Microsoft mağaza uygulamasını kullanabilirsiniz.

Soru2: Kütüphanem’i kimler kullanabilir?

Cevap: Kütüphanem sadece görme engellilerin kullanımına açıktır.

Soru3: Kütüphanem hangi e-Kütüphanelerle çalışmaktadır?

Cevap: Kütüphanem ilk sürümünde Bogaziçi GETEM E-Kütüphanesini desteklemektedir. Kütüphanem uygulamasını kullanabilmek için, kullanıcıların öncelikle GETEM E-Kütüphanesine üye olması gerekmektedir. Getem E-kütüphanesine üye olmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Boğaziçi GETEM Kütüphanesine engelli raporunuzla birlikte online başvurup üye olup kullanıcı adı ve şifresi oluşturun. GETEM üyelik başvurusu için tıklayınız.
  2. Kütüphanem uygulamasını açın, ana sayfadaki “Kütüphane seçimi” düğmesine tıklayın.
  3. Kütüphane listesinden GETEM i seçip GETEM kullanıcı adı ve şifrenizi girin.
  4. Sonrasinda kitap kataloğunu kullanarak istediğiniz kitabı arayıp okumaya başlayın.

Soru4: Kütüphanem hangi platformları destekliyor?

Cevap: Kütüphanem ilk sürümde Windows 10 yüklü PC ve tabletlerde çalışmaktadır. Kütüphanemi iOS platformuna taşımayı planlıyoruz.