Windows 10 Creators Güncellemesi 11 Nisan’da geliyor

Windows 10 Creators Güncellemesi, 11 Nisan’dan itibaren tüm dünyadaki müşterilere ücretsiz güncelleme olarak gönderilmeye başlanacak.


Dünyamızı ileriye taşıyan yenilikleri gerçekleştiren en parlak mucit, mimar, eğitimci, girişimci, geliştirici ve öğrencileri esinlendiren yaratıcılık oldu. Bugün insanlar yaratıcılığa her zamankinden daha fazla değer veriyor; bu da yeni bir keşif, gelişme ve etki dalgasının önünü açıyor.

Windows 10’u hepimizin içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmak için tasarladık. Bunun bizim için anlamı, herkesin, yeni bir şirket kurmak, ders planı hazırlamak, bir ürün icat etmek, oyun geliştirmek ya da yayınlamak ya da Minecraft’de veya karma gerçeklikte yepyeni bir dünya tasarlamak olsun, büyük düşünme gücüne sahip olmasıdır. Windows’un dünyaya damganızı vurmanıza yardımcı olacak araçlarla, severek yarattığınız, oynadığınız yer olmasını istiyoruz.

Windows 10 Creators Güncellemesi 11 Nisan’da geliyor


Bugün, Windows 10’un yeni Creators Güncellemesinin 11 Nisan’dan itibaren gönderilmeye başlanacağını duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Creators Güncellenmesi, yaratıcılığınızı ateşleyip ortaya çıkarmak, herkese 3B ve karma gerçeklik getirmek ve her oyuncunun bir yayıncı olmasını sağlamak için tasarlandı. Yaratıcılığın ötesinde, Microsoft Edge’e yeni özellikler, yeni güvenlik yetenekleri, gizlilik araçları gibi başka birçok yeniliği de getiriyor.


Zaten Windows 10 kullanıyorsanız veya iş ortaklarımızın yeni Windows 10’lu cihazlarından almak istiyorsanız, burada Windows 10 Creators Güncellemesinde gelen yeni özelliklerden birkaçını okuyacaksınız.

Karma gerçeklik yeteneği ve herkes için 3B

Creators Güncellemesindeki yeni Paint 3D uygulamasıyla sıfırdan 3B nesneler oluşturmak, renkleri değiştirmek, doku oluşturmak ya da 2B bir resmi 3B sanat eserine dönüştürmek çok basit.


3B sektörünün 2020 yılına kadar %62’nin üzerinde büyüyeceği tahmin ediliyor; biz de Creators Güncellemesi ile herkese 3B’yi deneyimleme, yaratma ve paylaşma yetkinliğini kazandırmak istiyoruz.


Mevcut araçlarla birçoğumuz iki boyutlu bir kanvasla sınırlı kaldıysak da, çok boyutlu bir dünyada yaşıyoruz. 3B ile fikirlerimizi ve kendimizi daha iyi ifade edebilir, içinde yaşadığımız dünyayı daha iyi yansıttığı için daha hızlı öğrenebiliriz. 3B sektörünün 2020 yılına kadar %62’nin üzerinde büyüyeceği tahmin ediliyor; biz de Creators Güncellemesi ile herkese 3B’yi deneyimleme, yaratma ve paylaşma yetkinliğini kazandırmak istiyoruz.

Windows, 100 milyondan fazla aylık kullanıcısıyla en popüler yaratım araçlarından biri olan orijinal Paint ile uzunca bir süredir zaten yaratıcılığa ev sahipliği yapmakta. Creators Güncellemesindeki yeni Paint 3D uygulamasıyla sıfırdan 3B nesneler oluşturmak, renkleri değiştirmek, doku oluşturmak ya da 2B bir resmi 3B sanat eserine dönüştürmek çok basit. Remix3D.com’un giderek büyüyen çevrimiçi kitaplığında önceden hazırlanmış 3B resimleri kullanabilir veya kendinizin yarattığı resimleri yaratıcı toplulukla paylaşabilirsiniz.

Windows 10 Creators Güncellemesi, 3B’den karma gerçekliğe kadar, fiziksel ve sanal dünyalar arasındaki sınırları bulandıran etkileyici deneyimler sağlıyor. Acer, ASUS, Dell, HP ve Lenovo, Creators Update ile birlikte kullanılabilen dünyanın ilk Windows’lu Karma Gerçeklik özellikli başlık setleri bu yıl içinde piyasaya çıkarıyor; üstelik yalnız 299 Dolar’dan başlayan fiyatlarla. Yerleşik sensörleri olan bu başlık setler, herhangi bir dış işaretleyici veya duvarda bir sensör gerekmeden kolayca kurulacak ve içten dışa, altı derecelik serbestlikle kullanılacak. Bu cihazlar, geliştiricilerin  yakın zamanda piyasaya sunulan Windows’lu Karma Gerçeklik geliştirme setleriyle yarattıkları yeni, derinlikli Windows Karma Gerçeklik uygulamaları ve deneyimleriyle coşacak.

Beam ile gerçek zamanlı izleyin, katılın, sohbet edin, etkileşim kurun

Windows 10’da yerleşik oyun yayını. Şimdi Oyun Çubuğunu kullanarak oynadığınız oyunu kolayca yayınlayabilirsiniz: Windows + G’ye basın, Yayınla’yı tıklatın, ayrıca bir oturum açmanız gerekmeden Beam üzerinden göstermeye başlayın.

Xbox’ın, Windows 10 ve Xbox One’da oyun geliştirilecek ve oyun oynanacak en iyi yer olması için çalışıyoruz. Bunun bir parçası olarak, Xbox Live ile ve Xbox Play Anywhere gibi oyunu bir kez satın aldıktan sonra hem Xbox One hem Windows 10’lu bilgisayarınızda oynamanızı sağlayan programlarla Xbox konsolu ve PC kullanan oyuncuları buluşturuyoruz.

Creators Güncellemesi ile Windows 10 ve Xbox One’da oynama, etkileşim kurma, paylaşma ve eğlenmenin daha fazla yolunu sunuyoruz. Beam ile Windows 10’lu PC ve Xbox One kullanan Yaratıcıları oyunlarını yayınlamaya, Beam’in ekstra bir donanım veya yazılım gerekmeden ultra düşük gecikme süresinden yararlanarak toplulukla gerçek zamanlı etkileşim kurmaya davet ediyoruz. Beam ile yalnızca en sevdiğiniz oyun yayınlarını izlemekle kalmaz, sohbet eder, etkileşim kurar, yepyeni yollarla yayınlayıcılara ve topluluğa katılabilirsiniz.

Windows 10 Oyun Modu ile amacımız, PC oyunlarınıza daha fazla sistem kaynağı ayırarak Windows 10’lu PC’nizde en iyi ve en tutarlı oyun deneyimi sağlamak. Oyun Modu’nu etkinleştirdikten sonra herhangi bir oyuna uygulayabilirsiniz. İlgili Xbox One güncellemesi ve yeni oyun özelliklerini burada bulabilirsiniz.

Microsoft Edge şimdi hem daha hızlı ve güvenli hem de daha iyi tarama ve eğlence sunuyor

Kolay erişim için sekmelerinizi bir kenara koyun; Microsoft Edge, Windows Mağazasındaki kitaplar için varsayılan okuyucudur.

Çevrimiçinde oldukça fazla zaman harcandığı için, Microsoft Edge’i Windows 10 için en iyi tarayıcı olacak şekilde tasarladık. Kullanıcılar, Chrome’dan daha güvenli ve daha hızlı olduğu, aynı zamanda pil ömrü daha iyi olduğu için Microsoft Edge’i tercih ediyor. Bugün çevrimiçinde bu kadar çok güvenlik tehdidi olduğu için Microsoft Edge, Chrome’a* kıyasla %9 daha fazla kimlik avı sitesini ve %13 daha fazla kötü amaçlı yazılımı engelleyerek, kimliğinizi ve bilgilerinizi korumanıza yardımcı oluyor. Ağ üzerinde hız önemlidir; Google’ın kendi ölçümlerine göre Microsoft Edge, Chrome’dan** daha hızlı. Son olarak da Microsoft Edge, pilinizin daha uzun dayanmasını sağlar, böylelikle Chrome’a*** kıyasla 1,5 saate kadar daha uzun süre video izleyebilirsiniz.

Bu kadarla da kalmıyor. Creators Güncellemesi ile, bir kenara koyduğunuz sekmeleri bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan bulmanıza, düzenlemenize ve açmanıza yardımcı olmak için gelişmiş sekme yönetimi gibi yeni özellikler ekledik. Şimdi Windows Mağazasında en sevdiğiniz e-kitapları keşfedip alabilir; aldığınız kitapları Microsoft Edge ile tüm Windows 10’lu cihazlarınızda okuyabilirsiniz. Ayrıca, Netflix’teki film ve televizyon programlarını 4K Ultra HD çözünürlükte oynatabilen tek tarayıcıdır****.

Daha iyi uyuyun, çocuklarınızın ekran başı saatlerini daha kolay yönetin

Bazen en büyük keyfi veren küçük detaylardır. Windows 10 Creators Güncellemesinde hoşunuza gidecek çok sayıda güncelleme ve özellik var; bunları sizin geribildiriminize dayanarak geliştirdik.

Ekranınızdan gelen mavi ışığı azaltan gece ışığı özelliği daha iyi uyumanıza yardımcı olacak. Gece saatlerinde çalıştığınızda, gece ışığı özelliğiyle beyniniz rahat bir uykuya daha hazır olacaktır. Akıllı telefon kullanıcılarının sevdiği bu özellik şimdi, Creators Güncellemesi ile Windows 10’a geliyor.

Mini görünüm özelliğiyle, çalıştığınız ekranda her zaman küçük bir pencereyi açık tutabilirsiniz. Bu özellikle, başka bir iş üzerinde çalışırken, örneğin, ara ara sevdiğiniz bir programa bakabilir, Skype görüşmesi yapabilir ya da çaldığınız parçaları yönetebilirsiniz.

Windows 10 Creators Güncellemesiyle, Windows 10’un ekran süresi sınırları özelliğini bilen anne babalar şimdi buna benzer bir denetimi Xbox One’da da bulacak. Ekran süresi sınırları ile çocuklarınızın konsol ve PC’de oyun oynayabilecekleri süreyi belirleyebilirsiniz. Örneğin, ufaklığınız kendini Forza Horizon 3 oynamaktan alamadığında bu özellik oldukça kullanışlı olacaktır. Ekran süresi sınırları ile anne babalar çocuklarının her biri için günde belli bir süre belirleyebilir, bu süre dolduğunda Xbox One veya Windows 10’lu PC otomatik olarak oturumu kapatır. Windows 10’da çocuğunuzun her hafta ne kadar oyun oynadığını gösteren bir rapor bile alabilirsiniz. Ekran süresi sınırlarını belirlemek için account.microsoft.com/family sayfasına gidip, ebeveyn hesabınızla oturum açın; çocuğunuzun hesabı için “Ekran süresi”ni seçin.

Windows Hello, eşleştirilmiş herhangi bir iPhone, Android veya Windows Phone’u kullanarak PC’nizden veya tabletinizden uzaklaştığınızı algılar, ekstra güvenlik ve gizlilik önlemi almak için cihazınızı arkanızdan kilitler. Bu uzaktan kilitleme özelliği, akıllı telefonlar, spor bantları ya da PC’niz veya tabletinizle eşleştirilen herhangi bir cihazla çalışır.

Ek güvenlik ve gizlilik koruması

Windows 10 Creators Güncellemesi ile birlikte gelen yeni Windows Defender Güvenlik Merkezi panosu, cihazınızın güvenlik ve sağlığını, ayrıca çevrimiçi güvenliğini görmenizi sağlar.

MARSAdventist Health Systems ve Avustralya Halk Hizmetleri Bakanlığı gibi müşteriler en güvenli kurumsal platform olduğu için Windows 10’u tercih ediyor. Güvenlik uzmanları, sıradan kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımları yaygınlaştırmaya, bunları izleme ve savunmayı zorlaştırmaya yönelik artan bir çaba olduğunu belirtiyorlar. Bu durum herkesin güvenliğini riske soktuğu için hem işletmelerin hem de evdeki kullanıcıların gelişmiş korumaya ihtiyacı var. Windows 10 ile bir web sitesini ziyaret edin, bir e-posta gönderin veya bulutta dosya depolayın, Windows’da sizi bu tehditlere karşı koruyan en sağlam güvenlik korumasını yerleşik olarak geliştirdik.

Creators Güncellemesi ile güvenliğinizi izlemenize yardımcı yeni bir hizmet olan Windows Defender Güvenlik Merkezi’ni sunuyoruz. Virüsten koruma, ağ ve güvenlik duvarı korumasından, cihazınızın performans ve sağlığını değerlendirmeye, uygulama ve tarayıcınızın güvenlik denetimlerine, aile korumasına kadar tüm güvenlik seçeneklerinizi tek bir pano ekranından denetleyebilirsiniz. Dahası da var: Cihaz Durum Danışmanı, cihazınızdaki önemli belirtilere dair bilgi verir; yeni ayarlar, uygulama kurulumu üzerinde daha fazla kontrol sağlar. İş kullanıcılarımız için, Creators Güncellemesi, Windows 10’lu cihazlar için daha iyi ve kolay kurulum, yönetim ve destekle, BT’nin basitleştirilmesine ve güvenlik tehditlerinin engellenmesine yardımcı yeni araç ve yetenekleri getirmeye devam ediyor.

Gizliliğiniz hem bizim hem sizin açınızdan çok önemli. Bunun için Creators Güncellemesi, Windows 10 ve diğer Microsoft hizmetlerinde kendiniz için uygun ayarları seçmenize olanak tanıyan yeni bir ayar deneyimiyle gizlilik yönetiminizi çok daha kolaylaştırıyor. Yeni Microsoft gizlilik panosu, farklı Microsoft hizmetleri genelinde etkinlik verilerinizi görmenizi ve yönetmenizi mümkün kılıyor.

Creators Güncellemesi, 11 Nisan’dan itibaren Windows Update üzerinden gönderilmeye başlanacak. Olabilecek en iyi müşteri deneyimini sağlamak amacıyla gönderim işlemini kontrollü bir biçimde yürüteceğiz.

Windows 10 Creators Güncellemesinin nasıl alınacağı hakkında yakında daha fazla bilgi için bu Windows Blog sayfasını izlemeye devam edin. Creators Güncellemesini size sunmanın heyecanını bizimle paylaşan herkese teşekkürler.

*Kaynak: NSS Labs raporu.
**Kıyaslama hakkında daha fazla bilgiyi 
burada bulabilirsiniz.
***Windows verilerini 
burada bulabilirsiniz.
**** Uyumlu Windows’lu PC’lerde Windows 10 üzerinde Microsoft Edge ve Netflix uygulaması için 4K akışına izin veren özel dijital hak yönetimi.