Windows Vista desteği sona eriyor

Windows Vista kullananlar için Microsoft’un sağladığı yeni güvenlik güncellemeleri, güvenlik dışı düzeltmeler, ücretsiz veya ücretli yardım desteği ve çevrimiçi teknik içerik güncellemeleri desteği 11 Nisan 2017’de sona eriyor. Microsoft olarak yazılım ve donanım iş ortaklarımızla birlikte, yeni deneyimler sağlayabilmemiz için kaynaklarımızı daha yeni teknolojilere yöneltme kararı aldık.

Windows Vista kullanmaya devam edersem ne olur?

Destek sona erdikten sonra Windows Vista kullanmaya devam etmeniz halinde bilgisayarınız çalışmaya devam eder; ancak güvenlik risklerine ve virüslere karşı daha savunmasız hale gelir. Internet Explorer 9 artık desteklenmemektedir; bu nedenle Windows Vista bilgisayarınız internete bağlandığında Internet Explorer 9’u kullandığınız takdirde bilgisayarınızı daha fazla tehdite açık hale getirmiş olabilirsiniz. Ayrıca yazılım ve donanım üretimine ağırlık veren Windows, daha yeni sürümlerine uyum sağlamaya odaklandığı için Windows Vista ile uyumlu uygulama ve cihaz bulma konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Microsoft ayrıca Windows Vista’da karşıdan yüklemeler için Microsoft Security Essentials (Microsoft Güvenlik Temelleri) hizmetini durdurdu. Eğer bilgisayarınızda Microsoft Security Essentials yüklüyse sınırlı bir süre daha, kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı imza güncellemelerini almaya devam edeceksiniz. Ancak Microsoft Security Essentials’ın (veya diğer antivirüs yazılımlarının) son güvenlik güncellemelerine sahip olmayan bilgisayarlarda etkinliğinin kısıtlı olduğunu unutmayın. Windows Vista ile çalışan bilgisayarlar bu sebeple virüs ve kötü amaçlı yazılımlara karşı risk altında olacak.

Windows Vista kullandığımı nereden anlarım?

Windows Vista kullanıp kullanmadığınızı öğrenmek için şu adımları takip edin:

1. Başlangıç tuşuna tıklayın ve arama kutusuna winver yazın.

ikon

2. Windows Hakkında diyalog kutusunu açmak için winver’e çift tıklayın. Burada bilgisayarınızın kullandığı Windows sürümünü görebilirsiniz.

Korumamın devam etmesi için Windows 10’a geçmem gerekir mi?

Evet. Korunmaya devam etmenizin en iyi yolu Windows’un en son sürümü olan Windows 10’a geçmektir. Windows 10’a geçmek için iki yol kullanabilirsiniz.

Kullandığınız bilgisayarı güncelleyin

Tam sürüm bir Windows 10 satın alabilirsiniz ancak önce bilgisayarınızın çalıştırıp çalıştıramayacağından emin olmalısınız. Eski bilgisayarların çok azı Windows 10 çalıştırabiliyor. Windows 10 özellikler sayfasından, bilgisayarınızın sistem gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Yeni bir bilgisayar alın

Kullandığınız bilgisayar Windows 10’u çalıştırmıyorsa yeni bir bilgisayar almayı düşünmenizin vakti gelmiş olabilir. Yeni nesil Windows 10’lu cihazlar daha güçlü, daha hafif ve her zamankinden daha şık. 10 yıl önceki bilgisayarlara göre çok daha ucuz fiyatlar ve geniş seçenekleriyle yeni bilgisayarları inceleyin.

Neden Windows 10’a geçmeliyim?

Güvenlik risklerine karşı korunmaya devam etmenizin en iyi yolu Windows’un en son sürümü olan Windows 10’a geçmektir.