Windows 10 Posta ve Takvim uygulamalarında yenilikler

Windows 10 Posta ve Takvim uygulamalarına gelen yeni güncelleme ve iyileştirmeleri bu yazıda derledik.

E-postalarınızı yakından takip etmenin, zamanınızı iyi yönetmenin sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bugün, gelişmiş performans ve daha hızlı inovasyon sağlayan mimari iyileştirmelerle birlikte Windows 10 Posta ve Takvim uygulamalarına gelen yeni özellikleri duyurmanın heyecanını yaşıyoruz.

Bu yeni özellikler önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm Posta ve Takvim kullanıcılarının Outlook.com ve Office 365 hesaplarına gönderilmeye başlanacak. Bu özellikleri ileride diğer sağlayıcıların kullanıcılarına da getirebilmek için çalışıyoruz.

Gelen kutusunda önemli olanlara odaklanmanıza yardımcı olacak “Odaklı”

Gelen kutularımız, dikkatimizi çekmek için birbirleriyle yarışan e-postaların akınına uğruyor. Onun için size dikkatinizi öncelikli olanlara odaklayabileceğiniz yeni bir yöntem getiriyoruz. Posta uygulamasında bundan böyle gelen kutunuz iki sekmeden oluşacak: Odaklı ve Diğer. Eyleminizi gerektirebilecek e-postalar Odaklı sekmesinde, diğerleri kolayca erişilebilir ayrı bir yerde toplanacak. Odaklı sekmenize gelecek olanlar, sık etkileşimde bulunduğunuz kişileri ve e-posta içeriklerini anlayarak (ör. bültenler, makine tarafından üretilmiş e-postalar gibi) belirlenecek. Bu özelliği uygulamanın Ayarlar > Okuma bölümünden istediğiniz anda açabilir ya da kapatabilirsiniz. Odaklı Gelen Kutunuzu detaylı olarak ayarlamak isterseniz, bir e-postanın üzerine sağ tıklatıp “Odaklı’ya Taşı” veya “Diğer’e Taşı” seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Announcing updates to Windows_1

Yeni Odaklı Gelen Kutusu ile önemli e-postalarınıza daha hızlı ulaşın.

Birisinin dikkatini çekmek ve kendi dikkatinizi odaklamak için Bahsetmeler

Bahsetmeler e-postayla bağlanmayı daha hızlı, daha kolay hâle getiriyor. Tek yapmanız gereken, e-posta metni içinde ilgili yerde @ simgesini koymak. Bu, sık görüştüğünüz kişilerinizi getirecek ve dizininize erişim verecektir. Hitap etmek istediğiniz kişiyi seçtiğinizde, mesaj içinde o kişinin adı mavi renkle vurgulanacak, mesajınızda kendisinden bir eylemde bulunmasını istediğinizi anlamasına yardımcı olacaktır. Bu kişi e-posta konuşmasında yer almıyorsa, e-postanızın bir kopyasını alması için otomatik olarak Kime: satırına eklenecektir.

Announcing updates to Windows_2

@ bahsetmelerini kullanarak kişileri hızlıca ekleyin, dikkatlerini çekin.

Bahsetmeler, sizin de sizden istenenleri fark etmenize yardımcıdır. Mesajları açmadan hangi e-postaların ilginizi istediğini bir bakışta görebilmeniz için içinde sizden bahsedilen mesajlar listesinde @ simgesiyle gösterilir. Sizden bahsedilen mesajları ayrı olarak görebilmeniz için filtre de uygulayabilirsiniz. E-posta içinde adınızın geçtiği yerler mavi renkte vurgulandığı için, e-postayı açtığınızda sizden bahsedilen yerleri kolayca görebilirsiniz.

Zamanınızı daha iyi planlayabilmeniz için takvim etkinliklerinde renk kategorileri

Takvim uygulamasının son güncellemesiyle takvim etkinliklerinizi farklı renk kategorileriyle sınıflandırabilir, benzer etkinliklere hızlıca göz atarak görsel olarak ilişkilendirebilir ve gününüzü daha iyi planlayabilirsiniz. Bu, bizden en çok istenen takvim özelliklerinden biri oldu. Ekip olarak size istediğinizi sağlamaya odaklanabildiğimiz için mutluyuz.

Announcing updates to Windows_3
Etkinlikleri renk kategorileri altında sınıflandırarak hızlıca göz atın, benzer etkinlikleri ilişkilendirin.

Beğendiğiniz etkinlik ve programları takip edebileceğiniz ilginç takvimler  

Takvimler yalnızca özel ve iş etkinliklerinizi değil, ilgilendiğiniz şeyleri de takip etmek için kullanışlıdır. Kısa bir süre önce, istediğiniz bir ülkedeki tatil, festival veya diğer halka açık etkinlikleri izleyip planlamanız için Tatil Takvimleri yayınladık. Şimdi de televizyon programlarını, tuttuğunuz spor takımlarının takvimlerini izleyebilmeniz için Bing ile çalışan İlgi Takvimleri’ni sunuyoruz. Örneğin basketbol sezonunda desteklediğiniz herhangi bir takımı, hatta izlemek istediğiniz rakip takımın takvimini ekleyebilirsiniz. Zaman içinde bu özelliğe farklı bölgelerden ilginç etkinlikler de ekleyeceğiz.

Announcing updates to Windows_4

İlginizi çeken programları ilgi takvimine ekleyerek takip edin.

Yolculuk rezervasyonlarınızı ve paket gönderilerinizi yakından takip edin

Yolculuk planları veya paket gönderilerini takip etmek zahmetli olabilir. Bugüne kadar bu tür zamana duyarlı etkinlikleri izlemenin bir yöntemi olarak, yolculuk rezervasyonlarınıza ve paket gönderilerinize dair bilgileri otomatik olarak e-postalarınızdan takviminize ekliyordunuz. Şimdi, gelen kutusu ve takviminize eklediğimiz basitleştirilmiş özet kartlarını kullanarak tek bir tıkla yolculuk rezervasyonlarınıza ve paket gönderilerinize dair bilgileri kolayca alabilir; uçağınıza check-in yapar veya otelinizi değiştirebilir; araç kiralayabilir ya da gönderdiğiniz paketin son durumunu görebilirsiniz. Üstelik güvenilir anımsatıcılarla bu tür etkinliklerinizi yakından takip etmeniz de mümkün. Bu özellik varsayılan olarak açık gelecektir; web üzerinde hesabınızın ‘e-postadaki etkinlikler’ ayarlarından bu özelliği yapılandırabilirsiniz.

Announcing updates to Windows_5

Tatil rezervasyonları ve paket gönderilerini yakından takip edin.

Takvim davetleriyle daha fazlasını yapmanıza yardımcı yeni özellikler

Yukarıdaki kilit özelliklere ek olarak, hoş olabilecek küçük bazı iyileştirmeler üzerinde de çalıştık. Bundan böyle takvim randevusu oluştururken popüler adresleri daha hızlı ekleyebilmeniz için Bing’den gelen konum önerileri, çevrimiçi toplantılar için Skype ekleme seçeneği, Office 365 hesapları için zamanlama yardımcısı, eğlenceli bir emoji seçici ve kişileri kolayca gözden geçirip seçmenize yardımcı bir kişi seçiciden yararlanabilirsiniz. Takviminizdeki bir kişi hakkında daha fazla bilgi istediğinizde de tek bir tıklamayla Windows 10 Kişiler uygulamasına kolayca erişebilirsiniz. Bu güncellemeler, yakın dönemde Posta ve Takvim uygulamalarına gönderilen e-postaları gelen kutusundan ayırma ve takvim randevularını sürükleyip bırakma yeteneği, *.eml e-posta ve *.ics takvim formatları desteği, yaklaşan randevularınızı bir bakışta görebilmeniz için Windows 10 görev çubuğu takvimiyle entegrasyon gibi özellik ve iyileştirmeler üzerinde geliştirilmiştir.

Announcing updates to Windows_6

Takvim davetleri oluştururken (bulunduğunuz kentteki Starbucks kafeleri gibi) konum önerilerini görün.

Güncel Posta ve Takvim uygulamalarını deneyin ve lütfen uygulamanın Ayarlar > Geribildirim bölümünden bize ne düşündüğünüzü söyleyin.