Windows 8 için Uygulama Geliştirmenin Tam Zamanı

Sonbaharda kullanıcılar ile buluşacak olan Windows 8, metro arayüz tasarımı, dokunma deneyimini farklılaştıran yapısı ve getireceği pek çok yenilikle şimdiden milyonların ilgi odağı oldu. Windows 8 ön izleme sürümü bugüne kadar milyonlarca kez indirildi.

Sonbaharda tüm dünyaya kendini gösterecek olan Windows 8, önizleme sürümünün indirilmesi ile de yazılım ve uygulama geliştiricilerin dikkatini çekiyor. Geliştiriciler açısından en büyük yenilik ve fırsat ise Windows’ un yeni nesil sürümü Windows 8’in bir uygulama mağazası ile gelecek olması. Türkiye’de de Uygulama Mağazası tamamen Türkçe ve TL satınalma seçeneği ile pek çok gelir modelini destekleyerek gelecek. Geliştiriciler uygulamalarını ücretli veya reklam gelir modeli ile destekli olarak ücretsiz yayınlayabilmenin yanı sıra uygulamayı indirenler için kısıtlı deneme sürümünü de dahil ederek ücretli olarak yayınlayabiliyorlar.

Uygulama Mağazası’nda birey veya uygulama geliştirici firma olarak yer alınması beraberinde pek çok avantaj ve fırsat sağlıyor.

Windows 8 uygulaması geliştirmenin avantajları;

  • Milyonlara ulaşma: Windows 8 önümüzdeki sene Türkiye’ de 4 milyonun üzerinde, tüm dünyada ise yüzmilyonlarca Windows kullanıcısı ile uygulamanızı buluşturma şansını geliştiricilere sağlayacak.
  • İlk sırada yer alma: Windows 8 Mağaza’ da fikir ve uygulamalarıyla Türk geliştiricileri ilk ve en ön sırada yer alabilecek.
  • Microsoft’un desteklerinden faydalanılabilme: Windows 8 çıkmadan ücretsiz eğitim, ücretsiz Windows 8 Uygulama Mağazası üyeliği ve ücretsiz uygulama kalite testinden faydalanılabiliniyor.
  • Teknik destek: Microsoft Türkiye programına kaydolan ve geliştirmeye başlayanlara Microsoft’un duyuracağı tarih ve saatlerde geliştiriciler ister Microsoft ofisinde isterse de ofis/evde sorularına ücretsiz danışmanlık sağlayarak, teşvik ediyor.
  • Uygulamaların tanıtımı: Geliştiriciler Windows 8 lansmanı öncesi uygulama geliştirip, mağazada yayınladığı taktirde Windows 8 lansmanı esnasında ‘Lansman Uygulamaları’ arasında yer alabilecek.

mstr
Windows 8 Uygulama Mağazası şu anda tüm dünyada sadece ilgili programa üye olan geliştiricilere açık. Geliştirmeye hemen bağlamak için aşağıdaki adımları izlenmeli:

Windows 8 de uygulama geliştirmek için neler yapılmalı?

  • Online Eğitimlerimize Katılın: acikakademi.com/windows8 adresinde yer alan Türkçe eğitimlerimizi alın. Ayrıca Metro tasarım hakkında İngilizce olarak http://mstr.to/WindowsUET adresini ziyaret etmenizi öneririz.
  • Geliştirmeye hazırlanın: Windows 8 geliştirmek için bilgisayarınıza aşağıdaki ürünlerin kurulması gerekiyor.
  • Windows 8 Geliştirici Programına Kayıt Olun: Windows 8 Geliştirici Programına kayıt yapılması (win8.msregistration.com adresine giderek şahıs/firma için bir geliştirici profili ve ardından da uygulama için bir uygulama profili oluşturulmalı)
  • Eğitim ve teknik danışmanlık alın: Programa kayıt yapıldığında Microsoft Türkiye tarafından geliştirilen Windows 8 Geliştirici Kamplarına uygulama geliştiriciler ücretsiz olarak davet edilecek.
  • Uygulamanızı testten geçirin ve ücretsiz Windows 8 mağaza üyeliğini alın: Uygulamanızı geliştirmeye başladığınızda benimle email yoluyla temasa geçebilirsiniz. Verilecek randevuya uygulamasıyla gelenler, uygulama testleri tamamladığında Windows 8 Mağaza giriş koduna ücretsiz sahip olabiliyor ve uygulamasını mağazaya şimdiden yükleyebiliyor.

mstr