Gizliliğinize verdiğimiz önemi Windows 10 ile sürdürüyoruz

Microsoft olarak müşterilerimizin gizliliğini korumaya büyük önem veriyor, özen gösteriyoruz. Bu, bilgilerinizin nasıl toplandığı ve kullanıldığının denetiminin sizin elinizde olmasını sağlayan net seçimler ve kolay kullanılan araçları da kapsamakta. Daha Kişisel Bilişim vizyonumuzun temel unsuru güvendir; onun için Windows 10’un bugüne kadarki en güvenli Windows sürümü ve sevdiğiniz, güvendiğiniz bir ürün olması için çalışıyoruz.

Birçoğunuz verileriniz üzerinde daha fazla denetiminizin olmasını, verilerin nasıl toplandığı ve bunun daha kişiselleştirilmiş bir deneyime olan katkısı hakkında daha fazla bilgi edinmek istediniz. Sizden gelen geri bildirimlere dayanarak, gizliliğinizi denetlemenize yardımcı olacak iki yeni deneyim sunuyoruz.

İlki konum, arama, göz atma ve Cortana Not Defteri verileri gibi etkinlik verilerinizi birden fazla Microsoft hizmetinde görmenizi ve denetlemenizi sağlayan yeni bir web tabanlı gizlilik panosunun duyurusu ki bunun lansmanını bu hafta gerçekleştirmenin heyecanı içindeyiz.

İkinci olarak ise Windows 10’da “Diagnostic data” diye de bilinen “Tanılama veri” düzeylerini basitleştiren, Temel düzeyde toplanan verileri daha azaltan yeni bir gizlilik ayar deneyimi sunuyoruz. Windows 10’daki bu değişiklikler, önce geri bildirimleriniz için yakında Windows Insider sürümünde sunuluyor, Windows 10 Creators Update yayınlandığında da tüm kullanıcılara gönderilecek.

Kuruluşların gizliliği karşılama gereksinimlerinin bireylerinkilerden farklı olduğunu biliyoruz. BT profesyonellerinin kuruluşlarında telemetri ve gizliliği yönetmelerine yardımcı olmak için yaptığımız çalışmalar hakkında burada bilgi edinebilirsiniz.

Microsoft gizlilik panosu etkinlik verilerini gözden geçirme ve yönetmenin yeni yollarını sağlıyor

Microsoft hizmetleri tarafından toplanan etkinlik verilerini görmenizi ve yönetmenizi sağlayacak daha iyi yöntemler istediğinizi duyduk. Bugün, gizlilikte şeffaflık ilkemizi destekleyen yeni bir adım atıyor ve web üzerinde etkinlik verilerinizi kolayca izleyip yönetebileceğiniz yeni Microsoft gizlilik panosunu sunuyoruz.

Microsoft hesabınızla oturum açtıktan sonra account.microsoft.com/privacy sekmesine gidip, göz atma geçmişi, arama geçmişi, konum etkinliği ve Cortana Not Defteri gibi verileri tek bir yerde gözden geçirebilir ve temizleyebilirsiniz. Bu, size Microsoft ürün ve hizmetleri genelindeki verilere görüş ve denetim sağlayan araçları genişletmemizin ilk adımıdır; zaman içinde daha fazla işlevsellik ve kategori eklemeyi sürdüreceğiz.

Windows 10 Creators Update-Our continuing commitment to your privacy1

Creators Update’e gizlilik değişiklikleri geliyor

Geri bildirimlerinize kulak verdik ve Windows 10’un lansmanından kısa bir süre sonra gizliliğinizi nasıl koruduğumuzu paylaştık. Windows 10’da gizlilik konusunda bilinçli seçimler yapabilmenizi olabildiğince kolaylaştırmak için bu sözümüzü sürdürüyoruz. Bu amaçla, Creators Update’de yaptığımız bazı değişikliklerle doğrudan gizlilik ayarlarını basitleştiriyor, gizlilik ayarlarını size sunuş şeklimizi geliştiriyoruz.

Önce, size uygun olan ayarları seçebileceğiniz yeni bir kurulum deneyimi sunacağız. Önceki Hızlı Ayarlar’ın yerine gelecek olan bu deneyim, kullandığınız Windows sürümüne bağlı olarak biraz farklı görünümde olacak. Windows 7 veya Windows 8’den Windows 10’a geçiyorsanız ya da sıfırdan Windows 10 kuruyorsanız, yeni kurulum deneyimi size basit ama önemli ayarları net olarak gösterecek; kuruluma devam etmek için önce ayarlarınızı belirlemeniz gerekecek. Zaten Windows 10 kullanıyorsanız, gizlilik ayarlarınızı seçmenizi isteyen bildirimler alacaksınız. Bu süreci yakında yayınlanacak olan Windows Insider sürümünde sunacağız.

İkinci olarak da Tanılama verileri toplama sürecimizi üç düzeyden, Temel ve Tam olmak üzere iki düzeye indirerek basitleştirdik. Önceden Gelişmiş düzeyi seçtiyseniz, Creators Update sürümünde Temel ya da Tam düzeyini seçebileceksiniz.

Üçüncü olarak, temel düzeyde topladığımız verileri daha da azalttık. Bu düzey, Windows’un çalışması için gerekli olan verileri kapsamaktadır. Microsoft’un cihazınızın yeteneklerini, nelerin kurulu olduğunu görmesine izin verdiğinizde, bu verileri, Windows ve uygulamalarının güvenlik ve güncelliğinin sürdürülmesi, düzgün çalışmasını sağlamak ve düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için kullanıyoruz. Bu seçenekte Microsoft’a temel hata raporları da gönderilmektedir.

Aşağıda, gelecek bir sürümde Windows Insider katılımcılarına sunacağımız yeni gizlilik ayarları kurulum deneyimini görebilirsiniz. Bu yeni kurulum deneyiminde müşterilerimize daha fazla erişim sağlayan ses yeteneğini kullandık. Ses verisi, bu kurulum süreci kapsamında cihazınızda kalır.

Windows 10 Creators Update-Our continuing commitment to your privacy2

Windows Insider katılımcılarına sunulan kullanıcı arabirimi tasarımları, genel kullanılabilirlik öncesinde değişebilir.

Yeni kurulum deneyiminde tercihlerinizi yaparken, sizinle her seçiminizin Windows deneyiminizi nasıl etkileyeceğine dair ek bilgileri aşağıda gösterildiği gibi paylaşacağız.

Windows 10 Creators Update-Our continuing commitment to your privacy3

Windows Insider katılımcılarına sunulan kullanıcı arabirimi tasarımları, genel kullanılabilirlik öncesinde değişebilir.

Her zaman olduğu gibi, müşterilerimiz, bunlar da dâhil olmak üzere tüm gizlilik ayarlarını gözden geçirebilir, Ayarlar bölümünden herhangi bir anda değişiklik yapabilirler.

İleriye dönük çalışmalar

Gizlilik söz konusu olduğunda, seçenekleri hem kolay anlaşılır hem de verilerinizi net görüp denetleyebileceğiniz özelliklerle geliştirmeye özen gösteriyoruz. Sevdiğiniz ve güvendiğiniz kişiselleştirilmiş deneyimleri sunarken doğru dengeyi bulmanın en önemli görevlerimizden biri olduğuna inanıyoruz.

Bugün, sizden gelen geri bildirimleri karşılayan, Windows ve diğer Microsoft ürünleriyle deneyiminizi geliştirip zenginleştirmeye yardımcı olan yeni bir adım atıyoruz. Verileriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı, verilerinizi denetlemenizi istediğimiz için bu ayar ve denetimler üzerinde yoğun biçimde çalışıyoruz. Veri toplama seçimleriniz ne olursa olsun, e-posta, sohbet, dosya veya resim içeriklerinizi size reklam göndermek için kullanmayacağız.

Cihazların, internetin, çevremizdeki akıllı nesnelerin iletişim, oyun ve iş yapma biçimlerimizi değiştirdiği bu ortamda çıktığımız teknoloji yolculuğunda birlikte ilerliyoruz. Müşterilerimizle iletişim, geri bildirimlerini dinlemek ve yeni fikirleri denemek Microsoft olarak yolculuğumuzun önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Gönderdiğiniz geri bildirimler için teşekkür ederiz; lütfen düşüncelerinizi bizimle paylaşmaya devam edin.