Code FTW*. Imagine Cup Dünya Finalleri’nde Türkiye’yi sen temsil et!

imagine-cup

Imagine Cup, inovasyon, transformasyon ve gelecek demek. Microsoft, öğrencilere kendi gözlerinden gördükleri yarının dünyasını fikirleri ve teknolojiyi birleştirerek bugünden yaratma şansı veriyor.

Öğrencilerin tutku ve yaratıcılıklarını teknoloji ile hayata geçirmelerini sağlayan global Imagine Cup bu yıl 15 yaşında ve yepyeni heyecan verici zorluklar ve ödüllerle yeni yaşını kutluyor.

15 yıldır dünyanın dört bir yanından öğrencilerin Microsoft Imagine Cup yarışmasına gösterdikleri ilgi, yarattıkları projeler her zaman çok ilham verici oldu. O nedenle bu yıl, Microsoft 50 bin dolar olan birincilik ödülünü 100.000 USD’ye çıkarttı. Evet, Global Imagine Cup Yarışması’nın birincisi 100.000 USD’lik nakit ödül sahibi olacak

Bu harika ödülle birlikte Imagine Cup projelerinin 15’inci yılında endüstrinin değişimine bire bir ayak uyduran ve bize geleceği sunan projeler olmasına çok özen göstereceğiz. Bu nedenle, Imagine Cup formatında da bazı değişiklikler oldu.

Bulut teknolojilerinin her gün daha ön plana çıktığı yeni dünyamızda Imagine Cup’ın öğrencilerin bu teknolojilerde kendilerini geliştirmeleri için harika bir fırsat olacağına inanıyoruz. O nedenle, tüm Imagine Cup projelerinin mutlaka bir ya da birkaç Microsoft Azure servisini barındırmasını arzu ediyoruz. Bunun yanı sıra, geleceği bugünden inşa eden projelerde mutlaka Yapay Zeka öğelerinin de yer almasını istiyoruz. Yapay Zeka teknolojileri ile ilgili tüm bilgileri aşağıdaki linklerden alabilirsiniz.

Microsoft AI Vision: Conversations on AI

Cognitive Services APIs

Azure Machine Learning

Language Understanding Intelligence Suite – LUIS.AI

Chat-Bot Framework

Bu yıl, seçim kriterlerimiz de değişti. Imagine Cup 2017’de jürimiz projelerdeki teknoloji kullanımına, projeye katılan uygulama, servis ya da oyunların ticari pazarlarda ne kadar şansı olacağına da bakacak. Yani gerçekten geleceği şekillendirecek projeler bekliyoruz

Son olarak da, geçtiğimiz yıllarda Imagine Cup’ta kullandığımız kategorileri kaldırdık ve herkese istediği alanda fikir ve proje geliştirme şansı tanıyoruz. Bütün büyük fikirlerin Imagine Cup’ta şansı var.

Imagine Cup ulusal finalleri için başvurular başladı. Türkiye finallerini kazanan ekip, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Finalleri’ne gidecek ve orada ilk 7’ye giren takımlar Temmuz 2017’de Seattle’da Microsoft Kampüsü’nde gerçekleşecek olan Dünya Finalleri’ne katılacak. İşte zaman planı:

24 Mart 2017 – Son Başvuru Tarihi

25 Mart-4 Nisan 2017- Jüri Değerlendirme ve Ön Eleme

5 Nisan 2017- Finalistlerin Duyurulması

14 Nisan 2017 – Ulusal Final

Mayıs 2017 – Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Yarı Finali  

Temmuz 2017- Dünya Finali

Umarım sizler de benim kadar heyecanlanmışsınızdır. Bugüne kadar Türkiye’den Dünya Finalleri’nden katılmaya hak kazanan tüm diğer öğrenciler gibi sizlerin de şansı çok büyük. Türkiye’den çıkan öğrenci projelerindeki yaratıcılık, teknik beceri seviyesi beni her zaman çok heyecanlandırıyor. Bu yıl da, Yapay Zeka teması ile harika projeler çıkacağından eminim.

Şimdi hemen ekibinizi kurun ve Imagine Cup başvurunuzu yapın.

Hepinize iyi şanslar!

*Code.FTW: Kazanmak için kodla!