7 maddede bulut çözüm sağlayıcınızı seçmek

Microsoft, 2015.

Bulut Çözüm Sağlayıcısı seçerken aranması gereken 7 özelliği bu yazıda topladık. Dijital dönüşüm çağında “Hangi bulut?” sorusuna yanıt arayan KOBİ’ler bu yazıyı kaçırmayın!

Bulut çözümlerini kullanmak küçük ve orta ölçekli işletmenizin daha hızlı hareket etmesine, maliyetleri düşürmesine ve yeni donanım satın almadan veya yönetim yükünüzü aşırı derecede artırmadan en son teknolojiyi benimsemesine yardımcı olabilir. Ancak söz konusu olan işletmeniz olduğundan, herhangi bir eski çözüm sağlayıcısını kabullenemezsiniz. Tüketici sınıfı veya yetersiz şekilde tasarlanmış çözümler, ihtiyacınız olan güvenliği, gücü ve güvenilirliği sağlamaz.

İster yolun başında olun ister bir sonraki adımı atmaya hazırlanın, bulut çözümü sağlayıcınızı aşağıdaki kritik maddeleri göz önüne alarak seçin.

1. Bu şirket genel olarak güçlü ve güvenilir mi?

Neredeyse tüm şirketler bir bulut çözümü çalıştırabilir ve bunu dünya genelinde hizmete sunabilir; ancak bu durum, bu çözümlerin işletmenizle işbirliğini gerçekleştirebilecekleri anlamına gelmez. Sizin istediğiniz çözüm sağlayıcının güçlü bir izleme kaydına ve uzun süre çalışmak için finansal sağlığa sahip olması gerekir.

Uygun idare ve risk yönetimi uygulamalarına sahipler mi? Yasal düzenlemeleri ve uyumluluk standartlarını karşıladıklarını kanıtlayan denetimler gerçekleştiriyorlar mı? Finansal olarak desteklenen hizmet düzeyine dair sözleşmeler sunuyorlar mı? Bu soruların yanıtları, bulduğunuz küçük işletme bulut çözümleri sağlayıcısının, işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar deneyimli olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

2. İşletmenizi anlıyorlar mı?

Şirketin başarı hikâyesine ve müşteri listesine göz atın. Faaliyet gösterdiğiniz sektördeki işletmeleri destekleme konusunda ciddi bir deneyime ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak teknolojiye sahip olmaları gerekir.

3. Size ihtiyacınız olan bilgileri sunuyorlar mı?

İdeal olarak, bulut çözümleri çoğunlukla uzaktan çalıştırılır; ancak yine de günlük kararlarınızı yönlendirmek için bilgiye ihtiyaç duyarsınız. Sunulan çözümün saygın olması, çözümün ne kadar iyi çalıştığını gösteren performans raporları, hizmetlerin, değişikliklerin, kesintilerin ve verdikleri hizmetin diğer tüm kısımlarının izlenmesi ve takip edilmesi için çeşitli yollar sağlar. İhtiyaçlarınızı hedef alan raporların yeterince ayrıntılı olmasına dikkat edin. Böylece kararlarınızı teknik bilgilerle boğulmadan alabilirsiniz.

4. Faturalandırma açık ve tam mı?

Bulut hizmetleri tıpkı ödemesi yapılan yardımcı programlar gibidir; yalnızca kullandığınızı satın alırsınız. Beklenmeyen faturalarla karşılaşmamak için kullanımı düzgün şekilde takip edebilmeniz gerekir. Ayrıca, şirket bir farklılık olması durumunda faturayla ilgili konularda kolayca erişilebilir destek de sağlamalıdır.

5. Teknolojileri ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu?

E-posta, üretkenlik, veri analizi veya hepsi! Bulut çözümlerini ne için kullandığınızdan bağımsız olarak, saygın bir çözüm sağlayıcısının sahip olması gereken birkaç teknik özellik vardır. Küçük işletme bulut çözümlerinin ihtiyaç duymanız durumunda kolayca dağıtılması, yönetilmesi ve yükseltilmesi gerekir. Uygulama programı arabirimleri (API’lar) gibi tüm arka uç bağlantılar sektör standartlarını kullanır ve bu sayede mevcut çözümlerinizle uyumlu hale gelir.

6. Karma çözümleri destekleyebiliyorlar mı?

Karma çözüm şirket içi teknoloji (fiziksel sunucular gibi) ile bulut teknolojisini sorunsuz bir karmayla birleştirir. Örneğin, pek çok şirket uyumluluk nedeniyle bazı verileri kendi altyapılarında saklamayı tercih eder ve söz konusu verileri analiz etmek için bulutun avantajlarından yararlanır. Daha birçok karma senaryo bulunur ve başlangıçta herhangi birini kullanmayı planlamıyorsanız gelecekteki esnekliğinizi en üst düzeye çıkarmak için bunları destekleyebilen bir çözüm sağlayıcısını tercih edebilirsiniz.

7. Güvenlik konusunu ciddi şekilde ele alıyorlar mı?

Bulut çözümlerini benimserken ilk etapta en önemli nokta genellikle güvenliktir; ancak birçok önde gelen bulut çözümleri sağlayıcısı, bir standart küçük veya orta ölçekli işletmenin kendi başına sağlayabileceğinden daha yüksek bir güvenlik düzeyi sunabilir. Yine de tercihinizi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı spesifik özellikler vardır. İlk olarak sistemlerine erişimi kontrol etmek için kapsamlı güvenlik politikalarına ve prosedürlerine sahip olmaları gerekir ve söz konusu politikaların ve prosedürlerin içeriğini size açıklamalıdırlar. Güçlü kimlik yönetimi, uygulamalarda ve verilerde yapılabilecek yetkisiz değişiklikleri önleyebilir. Veri yedekleme bir zorunluluk olduğu gibi, hizmeti bırakmayı seçtiğinizde satıcının bilgilerinizle ne yapacağını bilmek de bir zorunluluktur. Ayrıca, olağanüstü bir durumda bilgilerinizi koruyabileceklerinden emin olmalısınız.

Şirket kredi kartınızı çıkarmadan ve bir bulut çözümleri sağlayıcısıyla sözleşme yapmadan önce, güvenilir olduğundan emin olmak üzere sağlayıcıyı ayrıntılı olarak incelemek için biraz zaman ayırın. İncelemeleri okuyun, sizinkine benzer duruma sahip müşterilerle konuşun ve içgüdülerinize güvenin. Doğru çözüm sağlayıcısı, sizin iş ortağınız gibi olur ve şirketinize uzun vadeli bir stratejik avantaj sağlayabilir; bu nedenle tercihinizi akıllıca yapmak önemlidir.