Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftası: Herkese 21. yüzyılın becerilerini kazandırmak için bir fırsat

computer-science-education-week

Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftası‘na girerken her yıl gerçekleşen bu etkinlikte; eğitimciler, veliler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve bilişim sektörü, tüm gençleri bilgisayar bilimini öğrenmeye, parlak bir geleceğin kapılarını açmaya esinlendirmek için harekete geçiyor.

Bilgisayar bilimleri eğitimi neden önemli? Şu anda ABD’de bilgisayar bilimleri alanında alınan lisans dereceleri, tüm lisans derecelerinin yüzde 3’ünden azını oluşturmakta. Buna karşılık, bilgisayar programlama işleri ülke genelinde iki katı büyürken en yüksek ücretli işler arasında yer alıyor. Teknolojiyle çalışan dünyamızda 2020 yılına kadar yalnızca ABD’de bilişim alanında 1,4 milyonluk bir istihdam öngörülüyor. Bugün, bilişim alanında ülke genelinde açık pozisyonların sayısı 604.000’i aşmakta; ancak ABD’deki okulların yalnızca yüzde 40’ında bilgisayar bilimleriyle ilgili bir ders okutulmaktadır.

Bilgisayar bilimleri eğitiminin önemi

Yükselen dijital ekonomi ve teknolojik değişimdeki süreklilik, gençleri talep gören meslekleri seçmeye hazırlamamızı zorunlu kılıyor. Bilişim alanındaki mesleklerin ötesinde, bilgisayar bilimleri eğitimi, bugün müzikten modaya, imalattan sağlığa, taşımacılığa kadar her alanda gereken bilişimsel düşünme ve problem çözme becerilerini de sağlar.

Bu durumda neden daha fazla genç kendisine böylesine çekici bir mesleğe hazırlayacak becerileri öğrenme fırsatından yararlanmaya çalışmıyor? Yanıtı kişiye göre değişse de ön büyük engellerden biri oldukça basittir: Bilgisayar bilimleri eğitimine ve 21. yüzyılın mesleklerinin gerektirdiği temel becerilerin eğitimine erişimde eşitliğin olmaması.

Microsoft’un bu alandaki çalışmaları

Bizim Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftası’nda ve yıl boyunca yürüttüğümüz çalışmalar, bilgisayar bilimlerini daha erişilebilir, daha kapsayıcı bir hâle getirmeye odaklanmaktadır. Microsoft olarak kâr amacı gütmeyen Code.org ve diğer önde gelen teknoloji şirketleriyle birlikte yürüttüğü çalışmalarla, tüm dünyada milyonlarca genci bu hafta ve sonrasında bir saat ayırarak bilgisayar bilimini öğrenme yolculuğuna çıkmaya teşvik ediyoruz. Microsoft ve Mojang‘ın bu amaçla Hour of Code için hazırladığı Minecraft Hour of Code Designer, öğrencilere ve eğitimcilere yönelik bir öğretim aracı.

Bu araç; oyuncuların, koyun, zombi ve diğer yaratıkların davranışlarını denetlemek amacıyla kod bloklarını bir araya getirerek kendi özelleştirilmiş oyun deneyimlerini geliştirmelerine olanak tanıyor. Toplamda 12 görev kümesi, ardından da kullanıcıların öğrendikleri kodlama kavramlarını kullanarak kendi oyunlarını yaratabilecekleri serbest oyun zamanını içerir. Microsoft, hafta boyunca tüm dünyada Microsoft Mağazaları’nda yüzlerce ücretsiz ve uygulamalı kodlama atölyeleri gerçekleştirecek. YouthSpark Hub‘ımızda ise yüz yüze kodlama kampları, ayrıca kodlama öğreticileri bulabilecekleri daha fazla kaynak sunulacak.

Microsoft ayrıca, bu hafta, Kaliforniya Bilimler Akademisi ve KQED ile birlikte, öğrencilerin kodları kendi dünyalarındaki ilgili konulara uygulayacakları Hacking STEM etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Erişimli bir düzende, işlevsel bir sensörlü deprem kayıt cihazı geliştirip kodlayarak depremler hakkında daha fazla bilgi öğrenecekler; bu süreçte depremin zararlarının önlenmesine yardımcı olabilecek prototipleri tasarlayacak, donanım ve test aşamalarını yürütecekler.

Microsoft uzun yıllar boyunca bilgisayar bilimleri eğitimine erişim fırsatı bulamayan gençleri, özellikle kızları, azınlıkları, bağlantısı sınırlı olan taşra bölgelerindeki gençleri de içeren gruplara ulaşılmasına yardımcı olan bu tür iş ortaklıkları ve programlar geliştirmiştir. Tüm dünyada kâr amacı gütmeyen kuruluşlarla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. ABD genelinde Boys & Girls Clubs of America ve Avrupa genelinde Coder Dojo bilgisayar bilimleri eğitiminin kulüplerde sağlanması amacıyla kurduğumuz iş ortaklıkları arasında. Bu kuruluşların çabaları, yeterli düzeyde temsil edilmeyen gruplara erişimde ve beceri uçurumlarının kapatılmasında kritik öneme sahip.

Microsoft Philanthropies kapsamında ayrıca TEALS (Okullarda Teknoloji Eğitimi ve Okuryazarlığı) adlı bir program yürütüyoruz. Bu programda, tam zamanlı orta öğretim öğretmenleri Microsoft ve diğer teknoloji şirketlerinde çalışan bilgisayar mühendisleri ile eşleştirilerek, başlangıç ve ileri seviye bilgisayar bilimleri öğretim programlarına yerleştirilmektedir. Şirket, TEALS’ın yanı sıra, öğrencilere dijital geleceğe hazırlanmalarında yardımcı olmak için geniş bir aralıktaki eğitimcilerle de çalışmaktadır. Bu hafta bu çalışma, dijital müfredat programı, temel teknoloji becerileri sertifika programı ve öğretmenler için eğitim araçlarının tek bir yerde sağlandığı Microsoft Imagine Academy‘de kaynakları genişletme başlığını taşıyor.

Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Haftası gibi etkinliklerin önemi bilgisayar bilimlerine erişimi herkes için genişletmesinde yatıyor. Hep birlikte çalışarak, önemli bilişim becerilerini öğrenmek ya da yüksek öğrenimini bilgisayar bilimlerinde yapmak isteyen gençlerin bu seçeneklere sahip olmalarını sağlayabiliriz. Üstelik yalnızca bir saatte bu gençleri giderek dijitalleşen dünyamızda tutkularının peşinden gitmeleri için gerekli beceri ve bilgileri kazanacakları yolculuklarına başlatabiliriz.