Yapay zekâyı demokratikleştirme tutkumuzu ileriye taşıyoruz

Teknoloji tarihinin inanılmaz bir anındayız.

Bulut bilişimin gücü, daha gelişmiş algoritmalar ve büyük miktarlarda verinin kullanılabilirliği sayesinde yapay zekâ alanında yaşanan patlama; bilgisayar bilimcilerinin, bundan birkaç yıl önce birçoğumuzun ancak hayalini kurduğu teknolojileri geliştirmesini sağladı.

Bugün bilgisayarlar derin öğrenme kullanarak bir konuşmadaki sözcükleri, kişinin ne yaptığını tanıyıp, gerçek zamanlı çeviri sağlayabiliyor. Eğlence düzeni içinde öğrenme gibi alanlar sayesinde gerçek yapay zekâ kullanan sistemler geliştirme çabamızda belirgin ilerlemeler kaydediyoruz.

Microsoft olarak herkesin, bu yeniliklerden hem iş hem özel yaşamlarında yararlanmaya hakkı olduğunu düşünüyoruz.

Kısacası, yapay zekâyı demokratikleştirmeye ve herkes için erişilebilir kılmaya önem veriyoruz.

Tutkunun ötesine geçen bir adım: OpenAI

Bu; Elon Musk, Sam Altman, Greg Brockman ve Ilya Sutskever’in kurduğu kâr amacı gütmeyen bir yapay zekâ araştırma kuruluşu olan OpenAI ile paylaştığımız bir tutku.

msft_openal

Bugün, yapay zekâ alanının gelişmesine belirgin bir biçimde katkıda bulunduğu gibi, dünyanın en zorlu sorunlarından bazılarını yapay zekâ kullanarak ele almaya odaklanan OpenAI ile kurduğumuz yeni iş ortaklığını duyurmanın heyecanını yaşıyoruz.

Gurur veren iş ortaklığımızın gurur verici ayrıntıları

OpenAI’ın araştırmalarını yürütmek ve yalnız bulutta mümkün olan yeni araç ve teknolojilerini geliştirmek üzere birincil bulut platformu olarak Microsoft Azure’u seçmesi bizim için ayrı bir gurur kaynağı. OpenAI’ın Microsoft’u seçmesinin nedeni, derin öğrenme araştırmalarımız ve yapay zekâya verdiğimiz önem olduğu kadar Azure’un açık kaynak teknolojilerine sağladığı destek ve Azure Batch, Azure Machine Learning, Microsoft Cognitive Toolkit (önceden CNTK) gibi yüksek performanslı işlem, büyük veri ve zekâ yeteneklerinden oluşan benzersiz birleşimi.

OpenAI, Aralık’tan itibaren genel kullanıma sunulacak olan Azure N-Serisi Sanal Makineleri ilk benimseyenlerden biri. Bu sanal makineler; derin öğrenme, simülasyonlar, sinir ağlarını işleme ve eğitme gibi en yoğun bilgi işlem iş yükleri için geliştirildi. Ayrıca, Azure’da NVIDIA GRID kullanarak iş istasyonu ve akış senaryolarını mümkün kılan üst uç görselleştirme yeteneklerini de sağlıyor.

OpenAI’ın yanı sıra Esri ve Jellyfish Pictures gibi şirketler de Azure N-Serisi’ni şimdiden kullanmaktalar. Esri, N-Serisi GPU yeteneklerini eşleme yazılımı ile görsel efekt stüdyosunu çalıştırmak, Jellyfish Pictures ise foto-gerçekçi görsel efektleri ve animasyonları büyük ölçekte işlemek için kullanıyor.

Müşterilerimizin bilgi işleme gereksinimleri artmaya devam ettikçe biz de bu gereksinimleri karşılamak amacıyla NVIDIA gibi iş ortaklarımızla yakın işbirliği içindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dün, Microsoft Cognitive Toolkit’in, NVIDIA Tesla GPU ile Azure N-Serisi Sanal Makineler üzerinde çalışmak için iyileştirildiğini, yakın geleceğin donanımdaki yeni nesli olan Azure üzerinde Pascal tabanlı GPU’ları sunmak için birlikte çalıştığımızı duyurduk.

Ayrıca size endüstride türünün bir ilki olan Azure Bot Service‘i de sunuyoruz. Bu yeni hizmetle geliştiriciler, Microsoft Bot Framework kullanarak bot geliştirme süreçlerini hızlandırabilir, Azure üzerinde sunucusuz bir ortamda kolayca kurabilir ve yönetebilirler. Azure Functions üzerinde çalıştırıldığında bu botlar isteğe bağlı ölçeklenebilir, yalnız botlarınızın kullandığı kaynaklar için ödeme yaparsınız. Bugün genel kullanıma sunulan Azure Functions, neredeyse her uygulama ya da hizmetin geliştirme çevikliği ve operasyonel verimliliğini daha düşük maliyetle artırmak için kullanılabilir.

Bugünkü haberlerimiz yapay zekâdaki gelişmelerin yürütülmesi için son dönemde tasarlanan diğer Azure yeniliklerinin üzerinde kuruldu. Bot geliştirmek için Microsoft Bot Framework kullanan geliştiricilerin sayısı daha şimdiden 50.000’i aştı. Lowe’s, Uber, DutchCrafters, AllRecipes.com gibi şirketler de işletmelerini dönüştürmek için Cortana Intelligence ve Azure kullanıyor.

Yalnızca son beş yıl içinde yapay zekâ alanında büyük adımlar attık; yaşamlarını bu alana adamış olanların mümkün olabileceğini bile akıllarına getirmedikleri aşamaları başardık. Şimdi, iş ortaklarımız ve müşterilerimizin bu yenilikleri kullanarak kendi hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilme fırsatına sahibiz.