Microsoft Office Pazarlama Zirvesi Ardından

microsoft_marketing_summit

Geçtiğimiz hafta Microsoft’un merkezi Seattle’da, Microsoft Pazarlama ekibindeki yöneticilerin katıldığı zirvedeydim. Dünyanın dört bir yanından gelen iki yüze yakın pazarlama yöneticisi ile birlikte Microsoft’un beyin takımı ile buluştuk. Hem şirketin stratejik yönü hakkında bilgi aldık, hem de farklı ekiplerle yüz yüze tanışma fırsatı yakaladık.

19 yıldır Microsoft’ta çalışan bir kişi olarak şirketin yıllar boyunca gelişimine tanıklık ettim ama son 2 yıldaki değişim gerçekten inanılmaz. Şirketin hiç bu kadar hızlı değiştiğini ve kısa sürede bu kadar fazla yenilikçi çözümler sunduğunu görmemiştim. Uzun yıllar boyunca son tüketicilere verdiğimiz Hotmail, Outlook, Skype, XBOX Live gibi bulut hizmetlerinden elde ettiğimiz deneyimi kurumsal müşterilerimiz ile buluşturduk. Office 365, Azure, CRM Online ile kobilerden en büyük kurumlara kadar şirketlerin tüm ihtiyaçlarını bulut hizmetleriyle karşıladık. Pazarlama Zirvesinde tek konuşulan konu Bulut Hizmetleri ve yeni gelecek inovasyonlardı diyebilirim.

Rakamlarla Office 365’in son performansını özetlemek isterim:

 • Fortune 500’deki kullanan şirketlerin sayısı %89
 • Kurumsal servislerden yıllık $9.3 milyar dolar ciro elde ediyoruz
 • 117 milyon kurumsal kullanıcı
 • Ayda, Office 365 üzerinden 1.67 milyar toplantı düzenleniyor
 • Son bir yılda eklenen özellik sayısı 330, yani nerdeyse hergün yeni bir özellik yayınlandı

 

Peki bizleri neler bekliyor:

 • Office 365’e yatırımlar son hızı ile devam ediyor. Güvenlik, analitik ve ses hizmetleri en çok yatırım yapılan alanlar.
 • Hepimizin kullandığı Office, her gün yenileniyor. PC, tablet, cep telefonundan aynı deneyimi sunarken bir tıkla etkileyici sunumlar hazırlamak, Excel’de raporlar oluşturmak ve Word’de internet üzerinden istediğiniz içeriği yazılarınıza eklemeniz mümkün.
 • Kobilerin ihtiyacı olan çözümleri Office 365 içinde hazır, kolay kullanılabilir hizmetler olarak sunmak için çalışıyoruz.
 • İhtiyaçlar sürekli değişiyor, biz de değişen ihtiyaçlara göre yeni hizmetler geliştirmeye devam ediyoruz. Örneğin yeni açıklanan Microsoft Teams ile takım çalışması bir başka boyuta taşınıyor.
 • Windows 10 kullanıcıları için gelecek yeni güncelleme ile herkes 3 boyutlu tasarımlar yapabilecek, üstelik bunları yapmak için artık profesyonel tasarım deneyimine sahip olmak zorunda değiliz.
 • Microsoft Surface Studio ile çalışma masanızı adeta bir studyoya çevirebilecek ve kendinizi yaratıcılığın merkezine koyabileceksiniz.

Tüm bu yenilikler çok yakın bir zamanda bizlerle buluşacak ve bunlar bizi bekleyen yeniliklerden sadece bir kaçı. Seattle’dan yorgun ama bir o kadar da heyecanlı bir şekilde dönüyorum. Daha fazlasını sizlerle paylaşmak ve yepyeni teknolojileri birlikte keşfetmek için sabırsızlanıyorum 🙂