Kerem Onar, Microsoft’ta çalışmayı anlatıyor

İş Planlama ve Operasyon Direktörü Kerem Onar, Microsoft’ta çalışmanın kendisi için ne anlama geldiğini yanıtlarken gençler için de tavsiyelerde bulunuyor.

Microsoft’ta çalışmanın en hissedilir farkı nedir?

“Her evde ve her işyerinde bir PC” vizyonuyla 1975 yılında kurulan ve bu vizyonu gerçekleştirmiş, kendini yenilemiş ve şimdi de “Kurmuş olduğu platform ve üretmiş olduğu yazılım çözümleriyle dünyadaki her birey ve organizasyonun ilgilendikleri alanda daha iyisini başarabilmeleri için çalışan” bir şirkette çalışıyorum. Bir şekilde 7’den 70’e herkesin hayatına değmiş bir şirket ve herkes ile işiniz ve şirketiniz hakkında konuşabiliyor olmak çok değişik bir duygu.

Sizi en çok motive eden unsurlar nelerdir?

Şirketin yeni misyonu ile yaptığım iş arasında kurduğum bağ, şirketteki insan kalitesi, şirketin çalışanlarına verdiği değer ve son olarak da her gün yeni bir şey öğrenebilme potansiyeli olarak sıralayabilirim.

Çalışma ortamında ve kurum kültüründe kendinize en yakın hissettiğiniz unsurlar neler?

Şirkette oluşturmuş olduğumuz güven ortamı sanıyorum kurum kültürümüzün en değerli parçası. Bu sayede hem sorumluluklarınız doğrultusunda iş-yaşam dengenizi kendiniz kurgulayabiliyor, hem de düşüncelerinizi özgürce ifade edip hayata geçirebilme fırsatı buluyorsunuz. Öte yandan kendiniz hakkınızda aldığınız dürüst geri bildirimler sayesinde kendinizi sürekli geliştirme imkânı bulabiliyorsunuz.

Bir teknoloji şirketinde çalışmanın sizi en çok tatmin eden yanları neler?

Microsoft gibi teknolojiye yön veren ve sürekli inovasyon yapan bir şirkette çalışmanın en tatmin edici yanı sanıyorum gerek pazarda, gerek ürün ve servislerimizde, gerekse iş süreçlerinde yaşanan değişim hızı ve bu hıza ayak uydurabilmek için göstermek zorunda olduğunuz emek ve öğrenme merakı.

Microsoft, çalışanlarına nasıl kariyer olanakları sağlar?

Microsoft’un en iyi özelliklerinden biri de çalışanlarını kariyer anlamında hiçbir şekilde bir kalıp içine sokmak istememesi ve özgür bırakması. Çalışanlar hedefledikleri ve yapmak istedikleri kariyer değişiklikleriyle ilgili hem insan kaynaklarından hem de ilgili rollerdeki iş arkadaşları ve yöneticilerden gitmek istedikleri rolün yetkinlikleriyle ilgili bilgileri toplar, bunları kendi yetkinlikleriyle karşılaştırıp gelişme alanlarını belirler, üzerine çalışıp kendini geliştirir, hazır olduğunda ve hak ettiğinde istediği role geçebilir. Finans departmanında başlayan bir kariyerin, pazarlamada devam edip satışa evrilmesi; Türkiye’de kariyerine başlayan bir kişinin, Singapur’da ya da Amerika’da kariyerine devam etmesi gibi oldukça geniş bir yelpazede seçenekler söz konusu.

Microsoft’ta çalışmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Kendilerini çok çok yoğun, zorlu, fakat bir o kadar da keyifli bir maceranın beklediğinin farkında olmaları gerekir. Gerek anadillerinde, gerek İngilizce kendilerini iyi ifade edebilmeleri, hedeflerini ve önceliklerini iyi tespit edip odaklanmaları ve yaydıkları enerjiyle hem kendilerini hem ekip arkadaşlarını yukarı çekebilmeleri bu macerada onları başarıya götürecek ana unsurlar olacaktır. Ayrıca her zaman çözüm odaklı düşünüp, öğrenmeye ve yeni fikirlere açık olduklarını göstermeleri en çok dikkat ettiğimiz noktalardan biri.

Sizinle çalışan gençlerden ve/ya stajyerlerden beklentileriniz nelerdir?

Yeni nesil gençler bilgiye ulaşma, tüketme ve öğrenme konusunda çok çok hızlı, son derece meraklı ve aynı zamanda da son derece sonuç odaklılar. Bizimle çalıştıkları süre boyunca bu temel özelliklerini korur ve geliştirirken aynı zamanda iyi bir takım oyuncusu olabilme, karşısındaki kişiyle empati kurabilme, geri bildirimlere ve değişime açık olma gibi değerleri de edinmelerini amaçlıyoruz. Ayrıca hayatın sadece iş dünyasından ibaret olmadığından yola çıkarak onların sosyal sorumluluk bilinci yüksek birer lider olarak geliştiklerini görmek bizi en çok gururlandıran şey.