Windows Server 2016 çıktı!

windows_server_2016

Geçen hafta Atlanta’da gerçekleştirilen Ignite toplantımızda, sunucu işletim sistemimiz Windows Server 2016‘nın yeni sürümünün lansmanını da gerçekleştirmenin coşkusunu yaşadık. Yeni Windows Server’ı bütün dünyayla paylaşmaya hazır olduğumuz şu aşamada, bu heyecan verici sürümü şekillendirmemize yardım eden bütün müşterilerimize teşekkür ediyoruz.

Yeniliklerle dolu Windows Server 2016 için müşterilerden olağanüstü bir yanıt aldık. Beş ay önce yayınladığımız son Teknik Önizlemesi şu anda büyük küresel şirketlerden özel bulut barındırıcılara kadar dünyanın dört bir yanında farklı ölçeklerdeki kuruluşlar tarafından kullanılıyor; yarım milyonu aşkın cihazda çalışıyor.

Olmazsa olmazımız: Müşteri geribildirimleri

Müşterilerimizin geri bildirimleri, ürünlerimizde geliştirdiğimiz özellikleri yönlendiren önemli bir etmen. Müşteriler bize, daha hızlı, daha güçlü iş çözümleri sağlayan süreç ve uygulamalarının gelişmesiyle birlikte çok büyük değişim yaşadıklarını; ama bu değişimle birlikte mevcut iş yüklerini daha güvenli, daha verimli bir biçimde çalıştırmaları gerektiğini anlatıyorlar.

BT ekipleriyle geliştiricilerin yenilikler yaratmak için birlikte çalışmaları, bulut bilişim ve birçok yeni teknolojiyi kullanmaları, aynı zamanda da kritik uygulamaların bir dünyadan diğerine geçişini yönetebilmeleri gerekiyor. BT’nin stratejik yatırım kararları alması, karma bulut dünyasında onları destekleyecek satıcı ve çözümleri belirlemesi de gerekiyor.

Windows Server 2016’nın tasarımını esinlendiren, müşterilerin bu geri bildirimleri oldu. Müşterilerin bugünkü konumlarını karşıladığı, buluta geçişi kolaylaştıran teknolojiyi sağladığı için biz buna “bulut hazır işletim sistemi” diyoruz. Geleneksel uygulama ve veri merkezi altyapılarını çalıştırmak için mükemmel bir işletim sistemi olduğu gibi, müşterilere iş yüklerini daha güvenli, verimli, çevik bir bulut modeline geçirmelerinde yardımcı olan benzersiz yenilikler de sağlıyor. Tüm iş yüklerinizi konumlandırabileceğiniz, kurum içinde ya da bulutta çalıştırma esnekliğini kazandıran mükemmel bir ortam.

Windows Server 2016: Üç alanda güçlü yeniliklerle geliyor

Gelişmiş Çok Katmanlı Güvenlik

Neredeyse her sabah gazetelerde yeni bir güvenlik ihlali haberi görüyoruz. Saldırılar giderek gelişiyor; kuruluşların da bunlara, gizliliğin bozulabileceği olası her düzeyde yeni savunma katmanları sağlayan daha gelişmiş bir ortamla karşılık vermeleri gerekiyor. Windows Server; iş kritik uygulama ve veri tabanlarını çalıştıran bir uygulama olarak kuruluşların güvenlik cephanesinde stratejik bir rol oynayabilir. Windows Server 2016; BT’ye, saldırıların önlenmesine, yeni ayrıcalıklı erişim denetim özellikleriyle kuşkulu etkinlikleri algılanmasına, sanal makinelerin korunması ve platformun ortaya çıkan tehditlere karşı güçlendirilmesine yardımcı olma gücünü kazandırır.

Yeni güvenlik özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yazılım Tabanlı Veri Merkezi

Birçok kişi Azure genel bulutumuzun aslında Windows Server’ın müşterilerinden biri olduğunu bilmez. Bu, dünyanın en verimli veri merkezlerini sağlamak için çok büyük bir ölçekte Windows Server ve Hyper-V kullandıkları demektir. Her kuruluş bu kadar büyük bir ölçeğe gerek duymaz; ama her kuruluş bulut verimliliğinin yeni modellerinin faydasını kesinlikle görebilir. Her müşterimizin yararlanabilmesi için bunu yeni sürüme koymak için çok çalıştık. Bu sayede, Windows Server 2016, gücünü Azure’dan alan yazılım tabanlı işlem, depolama ve ağ özellikleri kullanarak her veri merkezine daha esnek, ekonomik bir işletim sistemi sağlamakta.

Yeni yazılım tanımlı veri merkezinin özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bulut Hazır Uygulama Platformu

Uygulamalar, her işletmenin kalbidir; müşterilere hizmet verme, onların sadakatlerini sağlamak için etkin bir biçimde rekabet etme yeteneklerinin merkezindedir. Dijital dönüşüm her kuruluşta giderek ivme kazandıkça, neredeyse her bir uygulama için geçiş ya da dönüştürme gereği de ortaya çıkmakta. Windows Server 2016, Windows Server Container, hafif Nano Server kurulum seçenekleri gibi yeni yetenekleri kullanarak, kurum içinde ya da Microsoft Azure’da olsun, mevcut ve buluta yerel uygulamaları kurma ve çalıştırmanın yepyeni yollarını sağlamakta. Ayrıca, geliştiricilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla Commercially Supported Docker Engine’in Windows Server 2016 müşterilerine ek bir bedel olmadan sağlanması için yaptığımız yeni anlaşmayı bugün Docker ile birlikte duyurduk.

Yeni uygulama platformunun özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Gördüğünüz gibi, Windows Server 2016 gerçekten heyecan verici. Bu, Microsoft karma bulut platformunun önemli bir parçası. Windows Server 2016’daki yeni özelliklerin kurulum ve yönetimine yardımcı yeni gelişmeleri içeren System Center 2016 lansmanına bakmayı da ihmal etmeyin.