Onur Koç, Microsoft’ta çalışmayı anlatıyor

Evo Event,Antalya,Ekim 2015, My Mea,Microsoft

CTO Onur Koç, Microsoft’ta çalışma deneyiminden gençlere neler önerdiğine sorularımızı yanıtladı.

Microsoft’ta çalışmanın en hissedilir farkı nedir?

Ürettiğimiz teknoloji çözümleriyle milyarlarca insanın ve milyonlarca şirketin hayatını dokunuyoruz. Bu çok önemli bir sorumluluk ve fark.

Sizi en çok motive eden unsurlar nelerdir?

Teknolojinin gücünü kullanarak yaşadığımız dünyaya ve ülkemize pozitif etkide bulunmak beni en çok motive eden unsur. Microsoft Türkiye olarak çalıştığımız projelere baktığınızda bu unsurları örnekleriyle görebilirsiniz.

Eğitim alanında yazılım geliştiren bir nesil, engelleri teknolojiyle kaldırmış, kadınların işgücüne katılımını yine teknolojiyle artıran bir ülke için çalışıyoruz. İnovasyon alanında çözümlerini dünyaya satan Türk yazılım şirketleri ve start up’lar yaratıyoruz. Müşterilerimizin dijital transformasyonu için çalışıyor; teknolojiyi kullanarak iş yapma biçimlerini değiştiriyor ve daha rekabetçi duruma gelmelerini sağlıyoruz. E-Devlet, akıllı şehir, akıllı evler, dijital sağlık ve güvenlik çözümlerinin hayatımızın parçası olması için çalışıyoruz. Bütün bunları yapabilen bir şirkette çalışmak çok motive edici.

Çalışma ortamında ve kurum kültüründe kendinize en yakın hissettiğiniz unsurlar neler?

Büyük düşünebilme, risk alma ve bunu yaparken her zaman müşterimizi, fikir ve projelerimizin odağına koymak. Tabii buranın pozitif enerjisi de çok önemli.

Bir teknoloji şirketinde çalışmanın sizi en çok tatmin eden yanları nelerdir?

Teknolojinin gücünden faydalanarak ülkemizin sosyal ve ekonomik anlamda gerçek potansiyeline erişmesini, iş dünyası ve kişilerin yeni fırsatlara ulaşmasını ve hayallerini gerçekleştirmesini sağlamak beni en çok tatmin eden kısmı.

Sizinle çalışan gençlerden ve/ya stajyerlerden beklentileriniz nelerdir?

Soru soran, dünyaya “Hangi problemi nasıl çözerim?” diye bakabilen, neyi bilip neyi bilmediğinin fakında olan, teknolojiyi kullanan, öğrenmeye ve deneyime aç bir takım oyuncusu olmak çok önemli.

Microsoft, çalışanlarına nasıl kariyer olanakları sağlar?

Microsoft çalışanlarının kariyer yolculuğunda konfor alanı çıkaran, kendilerinin bile farkında olmadığı yeteneklerinin farkına varmalarını sağlayan bir şirket. Microsoft’ta 15 yılda, 3 ayrı ülkede, 5 farklı rolde çalışmanın beni çok daha farklı bir lider ve dünya insanı yaptığını düşünüyorum.