SharePoint Online ekip sitelerinde yeni yetenekler, Office 365 Gruplarıyla entegrasyon

Mayıs 2016’da SharePoint’un geleceğine dair yeni bir vizyonu tanıttık; bugünse Office 365’te, Office 365 Grupları ile daha kapsamlı entegrasyon gibi SharePoint Online ekip siteleri için bazı yeni iyileştirmelerin gönderilmeye başlanacağını duyurmanın heyecanını yaşıyoruz.

Bu iyileştirmeler, bu haftadan itibaren Office 365 İlk Sürüm müşterilerine gönderilmeye başlanacak.

New-capabilities-in-SharePoint-Online-team-sites-including-integration-with-Office-365-Groups-2b

SharePoint Online modern ekip sitesinin giriş sayfası, site etkinlikleriyle önemli belgeleri bir bakışta görmenizi; Office 365 Gruplarına, Grup üyelerine ve bağlı Office 365 uygulamalarına hızlı erişmenizi sağlar.

Ekip sitesi yayımlama sayfaları ve yeni web bölümleri

Modern ekip sitesi sayfaları hızlıdır, yazması kolaydır, zengin multimedya içeriklerini destekler. Sayfalar, tarayıcıda veya SharePoint uygulamasının içinden olsun, her cihazda mükemmel görünür. Sayfaları kullanmak, iletişim kurmanın, örneğin, durum ve gezi raporları, nasıl yapılır ve gitmeden önce bilin kılavuzları, sıkça sorulan sorular gibi yayınlarla fikirlerinizi paylaşmanın güzel bir yoludur.

New-capabilities-in-SharePoint-Online-team-sites-including-integration-with-Office-365-Groups-1

Ekip sitesi yayımlama sayfalarınızı, bir SharePoint Online ekip sitesinin içindeyken Yeni seçeneğine tıklayıp tarayıcınızda kolayca oluşturabilirsiniz.

SharePoint sayfaları, gereksinimlerinize göre özelleştirebileceğiniz web bölümleriyle oluşturulur. Belge, video, resim, site etkinlikleri, Yammer bildirimleri gibi birçok içerik ekleyebilirsiniz. Yalnızca + işaretini tıklayın; ardından, sayfanıza içerik eklemek için araç kutusunda bir web bölümü seçin. Yeni “vurgulu içerikli” web bölümünde kriterleri belirlediğinizde ilgili içerik sayfanın o bölgesine otomatik ve dinamik olarak yerleştirilir. Geliştiriciler, SharePoint Framework kullanarak, doğrudan araç kutusunda gösterilecek özelleştirilmiş web bölümleri de oluşturabilirler.

New-capabilities-in-SharePoint-Online-team-sites-including-integration-with-Office-365-Groups-3

Araç kutusunu kullanarak SharePoint sayfanıza web bölümleri ekleyebilirsiniz.

 

Aşağıdaki kolay adımları uygulayarak Office 365’te SharePoint Online ekip sitelerini kullanmaya başlayabilirsiniz:

Başlarken

  1. Herhangi bir ekip sitesinin giriş sayfasının sağ üst tarafındaki çark simgesine tıklayıp, Ayarlar menüsünü açın, burada Sayfa ekle‘ye tıklayın. Veya modern ekip sitesi giriş sayfasında önce Yeni, ardından Sayfa seçeneğine tıklayın. Yeni sayfa açılır.
  2. Sayfayı adlandır‘a tıklayıp, sayfa için bir başlık girin.
  3. Araç kutusunu kullanarak içerik eklemek için + işaretini tıklatın. Çalışmanız otomatik olarak kaydedilir.
  4. İşinizi tamamladığınızda Kaydet ve kapat‘a tıklayın.
  5. Kaydedilmiş bir sayfayı düzenlemek için Düzenle‘ye tıklayın.
  6. Sayfayı istediğiniz biçimde tamamladığınızda Yayımla‘ye tıklayın.

Sayfayı e-posta yoluyla paylaşmak için doğrudan sayfanın üst tarafındaki Paylaş‘a tıklayın.

Office 365 Grupları ve ekip siteleri entegrasyonu

Bir grup oluşturduğunuzda, Office 365 bu grup için ortak gelen kutusu, takvim, OneNote defteri, görev yönetimi için Planlayıcı, şimdi de yeni bir işlev olarak tam özellikli SharePoint ekip sitesi ayırır. Her grup, belge kitaplıkları, listeler ve iş uygulamaları ve yeni sayfalar oluşturma yeteneği olan bir modern giriş sayfasına sahip olur.

Gruplar ile SharePoint ekip sitelerinin entegrasyonu, oluşturulan her yeni ekip sitesiyle birlikte ayrıca yeni bir grup üyeliğinin de oluşturulması demektir. Sitenin üyelerini, sitenin kurumunuz içinde genel ya da özel olarak listelendiğini, nasıl sınıflandırıldığını kolayca görebilirsiniz. Ayrıca, mevcut tüm Office 365 grupları kendi ekip siteleriyle güncellenecektir. Kiracınıza gönderim tamamlandıktan sonra yeni oluşturulan tüm gruplara varsayılan olarak bir ekip sitesi verilecektir.

Grup üyelerinin ekip sitesi içinden erişimlerinin olacağı bazı yeni yetenekleri de yayımlamaya başlıyoruz.

Yeniliklerin ayrıntısına girelim:

Giriş sayfası

Ekip sitesinin giriş sayfasını ekibin amacına en uygun içeriğe odaklanacak, aynı zamanda da ekibe ait liste, kitaplık, sayfa, alt site ve uygulamalara kolay dolaşım sağlayacak biçimde tasarladık. Giriş sayfası, grubun Outlook konuşmalarına hızlı erişim de sağlıyor. Ekip sitesinin adına tıkladığınızda (aşağıdaki ekran alıntısında “Loyalty Program”), grup kartını, grubun takvimi, dosyaları ve diğer içeriklerine gezinti bağlantılarıyla birlikte göreceksiniz.

New-capabilities-in-SharePoint-Online-team-sites-including-integration-with-Office-365-Groups-4

Yeni SharePoint Online ekip sitesi giriş sayfasında, Office 365 grubunun önemli içerik ve site etkinlikleri gösterilir.

Hızlı bağlantılar

Ekibinizin önemli içeriklerini bulmasını kolaylaştırın. Doğrudan Ekle‘ye tıklayın, dosyayı seçin veya URL’yi girin, ilgili içerik giriş sayfasının üst tarafında görünecektir. Ekip sitenizde ya da ağ üzerinde herhangi bir yerdeki dosya, sayfa ya da uygulama Hızlı bağlantılar’da gösterilebilir.

Etkinlik

Ekip siteniz genelinde yapılanlar, kimin ne yaptığı gibi bilgilerle güncel olayları izleyin. Etkinlik bölümü, dosya, liste, sayfa ve diğer içeriklerde yapılan son eylemleri öne çıkarır.

Office 365 Grupları ekip sitesi, son aylarda SharePoint’a getirdiğimiz bütün güncellemeleri içerir; örneğin:

Modern listeler; Microsoft Flow ve PowerApps desteği

Yapılandırılmış veriler üzerinde işbirliği yapın, diğer veri kaynaklarına bağlanın, iş süreçlerini otomatikleştirin, SharePoint listeleri temelinde mobil iş uygulamaları oluşturun.

Modern belge kitaplıkları

Dosyalarınızı oluşturun, ekip arkadaşlarınızla birlikte yazın, paylaşın, düzenleyin; tarayıcı tabanlı zengin deneyimle veya SharePoint ve OneDrive uygulamalarıyla bu dosyalara erişin. Not: Microsoft PowerApps ve Flow yakında modern belge kitaplığı deneyimine geliyor.

Güncellenmiş Site İçerikleri sayfası

Ekip sitenizdeki içerikleri oluşturun, yönetin, erişim ve etkisini değerlendirin.

Modern ekip siteleri ve kullanıcılar ile adminler için Office 365 Grupları hakkında daha fazlasını öğrenin.

Yeni site koleksiyonu sınırı

SharePoint Online’ın sunduğu kapsamlı yetenekleri benimseyen takımların sayısı arttıkça, ekip siteleri, Office 365 Video ve portal siteleri, içerik depolama gereksinimleri de büyüyor. Bunu karşılamak için SharePoint Online site koleksiyonu depolama sınırını önümüzdeki haftalarda 1 TB’tan 25 TB‘a çıkaracağız. Artırılmış sınır, resmî SharePoint Online sınır ve sınırlamaları makalesine hemen yansıyacaktır.

Yönetilebilirlik ve genişletilebilirlik

Modern ekip sitelerinin yönetimi, kullanım ilkeleri, adlandırma kuralları, sınıflandırmaları açısından büyük ölçüde Office 365 Grupları’nın yönetimiyle ilişkilidir. Ekip sitelerinin dayandığı site yönetim görevlerinden bazıları SharePoint Online yönetim merkezinin içinden denetlenir; örneğin, depolama kotası veya istendiğinde deneyim sağlayan özelleştirilmiş bir siteye uyum yeteneği.

Giriş sayfasını özelleştirebilmeniz için, ileriye dönük modern deneyimlerimizde sayfa yapılandırma (web bölümlerini seçme, metin ekleme) ve genişletilebilirlik (özelleştirilmiş kod yazma) yetenekleri üzerinde çalışmaya devam ediyoruz; klasik deneyimlerden yararlanan müşterilere yakın bir dönemde sağlayacağımız genişletilebilirlik sürekliliği de bunlar arasında. Giriş sayfasının modern geliştirme teknikleriyle özelleştirilebilmesi desteğini de eklemeyi planlıyoruz. Mevcut özelleştirilmiş giriş sayfaları klasik biçimlerini koruyacaktır.

Geri bildirimlerinizi, fikirlerinizi bekliyoruz

Sizi, Office 365 Ağı‘ndaki konuşmalarımıza katılarak bize yeni yetenekler hakkındaki düşüncelerinizi anlatmaya çağırıyoruz. Ayrıca istek ve geri bildirimlerinizi Office 365 UserVoice, Twitter’de @SharePoint ve @Office365 veya aşağıdaki yorumlar bölümünden gönderebilirsiniz. Ken Blanchard’ın dediği gibi, “Hiçbirimiz, hepimizin birlikte olduğundan daha akıllı değiliz.” Onun için birlikte çalışıyor, birlikte ilerliyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu yeni yetenekler mevcut ekip sitelerine de gelecek mi?

Evet. Mevcut ekip sitelerinin belge kitaplıkları ve listeleri güncellendi; bugün yaptığımız duyuruyla modern sayfalara da sahip olacaklar. Mevcut ekip sitelerini kullanan müşterilerin, yakın bir gelecekte modern giriş sayfası kullanımını yapılandırmalarını veya var olan klasik giriş sayfasını kullanmalarını sağlamak için çalışıyoruz.

Office 365 kiracımda bu güncellemeleri ne zaman görebilirim?

Modern SharePoint Online ekip siteleri önce var olan Office 365 Grupları’na gelecek. Eylül 2016 başlarında İlk Sürüm müşterilerine gönderilmeye başlanacak. Buna, yeni giriş sayfası, yayımlama sayfaları, hızlı bağlantılar, etkinlikler —modern listeler ve kitaplıklar ile birlikte— dâhil olacak.

Yeni 25 TB site koleksiyonu sınırı önümüzdeki hafta gönderilmeye başlanacak ve tüm gönderimlerin bir ay içinde tamamlanması bekleniyor.