Azure ile Olimpiyat ölçeğinde canlı akış etkinlikleri

Rio2016SummerGames-break-streaming-records

Azure Media Services Ana Program Müdürü Steven Goulet, NBC Olympics kanalının Rio Olimpiyatları’nı ABD’de yayınlanmasına destek verirken.

Rio 2016 Yaz Oyunları’nda akış rekorları kırılırken Azure’un Olimpiyat ölçeğinde canlı akış etkinliklerine hazır olduğu da ortaya konulmuş oldu.

Rio Olimpiyatları’nda mücadele veren sporcular gibi, güçlü Microsoft Azure ekibimizin mühendisleri de 2014 Soçi Kış Olimpiyatları tamamlanmasının ardından, NBC Olympics’in olimpiyatlarda bulut tabanlı gerçek zamanlı kodlama, barındırma ve yayın akış platformu olarak Azure’u seçmesiyle birlikte 2016 Oyunlarına hazırlanmak için sıkı bir çalışma içine girdi.

NBC Olympics’in bu yıl da bir kez daha bizi seçmesi, neredeyse on yıla varan verimli iş ortaklığımızı daha da geliştirebilmemiz bizi gururlandırdı. Bu, bize hem NBC Olympics’in, Oyunları, ilk kez bağlı televizyonlar da dâhil olmak üzere, her tip cihazda milyonlara ulaştırma yeteneğinde önemli bir rol oynama fırsatını, hem de Azure’u yeryüzünün en büyük spor etkinliğinde bugüne kadar başardığımız ölçek ve erişimin çok ötesinde bir çapta test etme fırsatını sağladı.

Rio 2016’nın sona ermesinin ardından NBC Olympics, 2016 Olimpiyat Oyunlarında “etkinlik yayınlarında yeni bir standart” oluşturulduğunu bildirdi. NBC Spor Grubu dijital CTO’su Erick Black, “Rio 2016, 3 milyar dakikayı aşkın yayınla spor kategorisinde akış rekorları kırdı. İzleyicilerin üçte birinden fazlası, oyunları bağlı televizyon cihazlarına gelen akışla izledi. Microsoft Azure ile iş ortaklığımız sayesinde, bulut üzerinden akışla erişimimizi bugüne kadar olduğundan daha fazla insana, daha fazla cihaza genişletebildik,” diye konuştu.

NBC Olympics, gerçekleştirilen akışın izleyicilere erişimde ve bu alandaki rekorda oluşturduğu yeni standardı vurguladığı bir basın bülteni hazırladı; buradan bazı noktaları paylaşıyoruz:

  • NBCOlympics.com ve NBC Sports uygulamasında (canlı, tam tekrar ve özet gösterimlerle) toplam 3,3 milyar dakikaya varan rekor düzeyde akış gerçekleşti.
  • İzleyenler, Olimpiyat akışlarını 2,71 milyar dakika süreyle canlı izledi. Bu, canlı etkinlik akışında yeni bir rekor! Bu 2,71 milyar dakikalık canlı akış, bugüne kadar Olimpiyatlarda gerçekleştirilen tüm canlı akışların toplamının (1,48 milyar dakika) neredeyse iki katıdır.
  • NBC Olympics dijital akışı, 100 milyon özgün kullanıcıyı bir araya getirdi; bu, 2012 Londra Olimpiyatları’na kıyasla yüzde 29 fazladır.
  • NBCOlympics.com ve NBC Sports uygulamasında etkinlikleri canlı akışla izleyenlerin yüzde 50’den fazlası 35 yaşın altında kişilerdi.

Bu ölçeği ve erişimi mümkün kılan Azure’dur. Hedefimiz; yüksek tanımlı, kesintisiz bir canlı akış deneyimiyle tüm cihazlara daha fazla gerçek zamanlı kanal ve içerik gönderebilmekti. Tam da bunu, üstelik Olimpiyat tarihinin yazıldığı 19 gün boyunca sıfır kesinti süresiyle gerçekleştirdiğimizi duyurmaktan mutluyuz.

İşte Azure’un Rio Olimpiyatları’nda kırdığı rekorlardan bazıları:

  • Akışın gönderildiği tüm kanallarda, izleyicilerin her cihazda “televizyon benzeri” deneyim beklentisini karşılayan 1080p profil (Soçi Oyunlarında 720p idi).
  • 4500 saati aşkın içerik akışı.
  • Aynı anda oynanan 50’den fazla Olimpiyat etkinliği ki bu, Soçi Kış Olimpiyatları’na kıyasla yüzde 40’lık bir artıştır.
  • Kesintisiz olarak Olimpiyatlara ayrılmış 100’ü aşkın canlı kanal; Soçi için kullanılan kanalların hemen hemen iki katıdır.

Rio Olimpiyatları’nda mücadele veren tüm sporcuları kutlarız; çalışmalarınızı dünyayla paylaşmanızı sağlayan NBC ile birlikte hizmet verebildiğimiz için mutluyuz!