DX Spotlight: Logsign ile tek platformda çok hizmet

Bu haftaki DX Spotlight’ın konuğu Microsoft Azure Market’e iş ortaklarımız tarafından eklenen binlerce çözüme Türkiye’den katılan ilk çözüm olan Logsign. Logsign ile sohbetimize başlamadan önce Azure Market’in ne olduğundan bahsedelim.

Kısaca Azure Market nedir?

Azure Market, yeni ve bağımsız yazılım satıcılarının (ISV’ler) çözümlerini dünyanın dört bir yanındaki Azure müşterilerine sunduğu çevrimiçi bir uygulama ve hizmet marketi.

Azure Marketi, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza daha iyi hizmet sunmamızı sağlayan Microsoft Azure iş ortağı ekosistemlerini tek ve birleşik bir platformda birleştirmekte. Bu, var olan deneyimleri iyileştirdiği gibi farklı uygulama ve hizmetlerin birkaç tıklamayla daha kolay aranmasını, satın alınmasını ve dağıtılmasını sağlıyor.

Azure Marketi şu anda sanal makine görüntüleri, sanal makine uzantıları, API’ler, uygulamalar, Machine Learning hizmetleri ve veri hizmetleri sunuyor.

Azure Marketi iş ortağı adayı firmalar, çözümlerinin azure.microsoft.com/tr-tr/marketplace/programs adresinde bulunan programlardan hangisine uyduğunu belirledikten sonra azure.microsoft.com/tr-tr/marketplace/faq adresindeki Azure Marketi ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapların bulunduğu sayfamızdaki “Yayımcılar” bölümü altındaki soru/cevapları takip edebilirler.

Firma ve Çözüm ile Tanışma

Firmanızdan bahsedebilir misiniz? Hangi sektöre çözümler üretiyorsunuz?

logsign_1

Logsign; güvenlik zekâsını, log yönetimini ve regülasyonlara uyumluluğu hızlı ve kolay kullanımlı tek bir platformda birleştirir. Enerji, Perakende, Sağlık ve Eğitim başta olmak üzere tüm sektörlerde Logsign çözümlerimiz kullanılmakta. Sektörlere özel ve genel kapsamlı olmak üzere otomatik yasal uyumluluk raporlarını ve log imzalama, dosyalama, arşivleme gibi tüm 5651, PCI DSS, ISO 27001 ve diğer gereklilikleri eksiksiz olarak yerine getirmektedir. Halihazırda Türkiye’de aktif olarak 400’den fazla yerel ve global büyük ölçekli kurum ve şirkete, 1000’den fazla KOBİ’ye hizmet vermekteyiz.

Çözümünüzden bahsedebilir misiniz?

Logsign, merkezi log yönetimi, gerçek zamanlı gelişmiş güvenlik analiz zekâsı ve raporlama özellikleriyle öne çıkar. 200’den fazla hazır entegrasyon ve ücretsiz plug-in hizmetiyle tüm firewall, router, IDS/IPS, Windows, Linux/Unix gibi tüm sistem ve ağ cihazlarından log toplar ve işler. Logsign olarak “Gelişmiş Güvenlik’” için önce farkındalık oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Sistemlerde olan biten tüm olayları görselleştirerek farkındalığı en üst seviyede tutmayı, milyonlarca veriyi anlamlandırarak bir yandan IT ekiplerinin aksiyon almasını diğer yandan da Logsign’ın otomatik aksiyonlarla olaylara gerçek zamanlı müdahale etmesini ve böylece güvenliği artırmayı sağlıyoruz.

logsign_2

Hangi teknolojileri kullandınız?

Logsign büyük veri analizi üzerine kurulmuş ve dünya çapında NoSQL mimarisine en erken adapte olan yazılımlardan bir tanesidir. NoSQL ve yedekli mimarisi ile rakiplerinden daha hızlı çalışan ve yüksek kapasitede akıllı yedekleme ve saklama imkânı sağlayan Logsign, hem merkezi hem de dağıtık yapıları destekler. Gelişmiş normalizasyon, olay sınıflandırma ve korelasyon yeteneğiyle anlamlı ve aksiyona yönelik sonuçlar üretir. Hem dikey hem yatay ölçeklendirilebilir.

Ne zamandır çözüm geliştirdiğiniz alanla ilgili çözümler üretiyorsunuz?

Yaklaşık olarak 5 yıldır sürekli gelişen çözümümüzle güncele ve gelişen teknolojilere ayak uydurmaya ve müşterilerimize en üst seviyede destek vermeye devam ediyoruz.

Çözümünüzü Azure Marketplace’e yayınlamayı neden tercih ettiniz? 

Öncelikle bir ilki gerçekleştirdiğimiz için mutlu ve gururluyuz. Tüm dünyada, özellikle Türkiye’de bulut kullanımı giderek yaygınlaşıyor ve biz de Logsign olarak müşterilerimize tüm platformlarda hizmet verebilen bir çözüm olmayı hedefledik. Global pazarda yer almanın gerekliliklerinden birinin de bu olduğunun bilincindeyiz. Türkiye’deki lider çözüm olarak yola Microsoft ile çıkmanın oldukça doğru bir karar olduğuna inanıyoruz. Gelişen teknolojilere açık ve hızlı adapte olmayı seven bir firma olarak Microsoft Azure’da olmak önceliklerimizden biriydi ve bunu da yine Microsoft’un bize güvenen ve hızlıca destek veren ekibiyle gerçekleştirdik. Azure konfigürasyonların çeşitliliği, kolay ve esnek kullanımı, zamanla büyüyen yapılarda kullanım kolaylığı sağlıyor. Geçici veya kalıcı donanım maliyetlerini ortadan kaldırıyor ve esnek bir platform sunuyor. Logsign’ın kolay kurulur, kullanıcı dostu arayüz ve ölçeklenebilir mimarisiyle tam bir güç birliği oluşturduğumuzu ve böylece müşterilerimizin de hem zaman hem maliyet avantajı elde etmiş olduğunu söylemek yanlış olmaz.

logsign_3

Çözümünüzü Azure Marketplace’te yayınlamak nasıl bir süreçti? 

Hâlihazırda istediğimiz bir çalışmaydı. Microsoft Azure ekibiyle iletişime geçtik ve hızlıca bir araya gelerek teknik konular üzerinde bilgi ve fikir alışverişi sağladık. Pratik ve uygun test ortamlarını sağlamalarıyla birlikte kolayca ilerleme kaydettik. Logsign SIEM çözümümüzün global standartlardaki yetenekleri ve esnek mimarisi bir araya gelince Azure platformunda kolaylıkla ve hızlıca yerimizi aldık. Microsoft ekibine yardımları için teşekkür ederiz. Bu çalışma Logsign için de bir bulut platformunda var olmak adına bir ilk oldu. Hem Logsign’ın çözüm olarak tüm süreçlere hazır ve kolay entegre olma yeteneği hem de Microsoft ekibinin destekleri sayesinde süreç güzel ve keyifli bir şekilde tamamlandı.

Çözümünüzü Azure Marketplace’te denemek isteyenler ne yapacaklar?

Azure’da BYOL (Bring Your Own License) modeliyle yer alıyoruz. Azure üzerinde Logsign’ı bularak birkaç adımda deneme versiyonumuzu kolaylıkla kurmak ve kullanmak mümkün. Logsign ve lisanslarımızla ilgili daha detaylı bilgi ve kapsamlı destek için demo süresince Logsign ile doğrudan iletişim kurabilirler. Bize www.logsign.com veya azuremarketplace@logsign.com üzerinden ulaşabilirler.