Mobil monitörizasyon ile kalp hastalarına kesintisiz destek

With-mobile-monitoring-for-cardiac-patients

Babası kalp krizinden öldüğünde Ziad Sankari henüz 17 yaşındaydı.

Doktorlar, eğer babasının kalbini izlemenin bir yolu olsaydı bu kaybın önlenebilir olduğunu söylerken, bu üzücü olay Sankari’yi kalbin elektriksel aktivitesini incelemeye yöneltti. Lübnanlı genç girişimci, doktor ve hastalara yönelik kalp monitörizasyon ürün ve hizmetlerinde uzmanlaşan öncü bir medikal teknoloji şirketi olan CardioDiagnostics’i kurdu.

Kalp aktivitesinin kaydedilebilmesi için bir ya da iki gün boyunca hastanın vücuduna bağlanan ve doktorun sonuçları ancak bir sonraki görüşmede analiz ettiği geleneksel taşınabilir kayıt cihazlarından farklı olarak, CardioDiagnostics teknolojisi kardiyologların hastalarını uzaktan ve daha uzun sürelerle izleyebilmelerini sağlıyor. Belki en önemlisi de, doktorun ABD ve Lübnan’daki monitörizasyon merkezleri üzerinden bu verilere gerçek zamanlı erişiminin olması.

Kaliforniyalı Dr. Rodney Samaan, “Tıp alanında hastaların hastanede yatarmış gibi ayaktan tedavi edilebilmelerini sağlamak için büyük bir çaba var,” diyor. “Mobil telemetri sayesinde hastada öldürücü olabilecek ritim bozukluklarını izleyebiliyoruz. Bunu da hasta kendi ev, iş ortamında veya farklı sosyal ortamlarındayken yapabiliyoruz.”

Sankari ve ekibi kalbin elektriksel aktivitesini analiz edip belli sorunları algılayabilen bir algoritma geliştirdi. Algoritmaların bulutta ve giyilebilir cihazlarda çalışmasını istiyorlar; ama eldeki teknoloji seçenekleri, Sankari’nin anlatımıyla “büyük düşkırıklığıydı”

“Pazarın gerçekten ihtiyacı olan ürün ve teknolojiyi yapamadık,” diye anımsıyor Sankari. Grubun Microsoft Azure teknolojileriyle tanışmasıyla birlikte “ölçeklenir, kullanılır, dayanıklı ürünler yaratma yeteneğimiz tam anlamıyla dönüştü,” diye sürdürüyor konuşmasını.

Sankari, platformun yerleşik bir özelliği olan Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasasına uyumluluğun, tıbbi kullanıma uygun teknolojinin gerektirdiği “ultra güvenliği” ve hasta verileriyle çalışırken dikkate alınması gereken özel noktaları sağladığını belirtiyor.

Ağırlığı ve büyüklüğü aşağı yukarı bir cep telefonu kadar olan cihaz, hastaların kemerlerine ya da bileklerine takabilecekleri kesesiyle birlikte geliyor. Cihaz takılıyken hasta normal yaşamını sürdürebiliyor; hatta spor yapabiliyor, yolculuğa çıkabiliyor ve cihazı üzerinden çıkarmadan şarj edebiliyor.

With-mobile-monitoring-for-cardiac-patients1

Kabloları vücudunun belirli yerlerine yapıştırılan elektrotlarla hastaya bağlanan cihaz kalbi farklı açılardan izliyor. Algoritma, kalpteki aritmiyi, başka bir deyişle ciddi bir durumun uyarı sinyali olabilecek ritim bozukluklarını otomatik olarak algılayabiliyor. Hasta ani bir olumsuz belirti hissederse, tetikleyiciyi kendisi manuel olarak çalıştırıp, monitörizasyon merkezine mesaj gönderebiliyor.

Kardiyoloji uzmanı Samaan, “Ben Los Angeles, California’dayım. Hastam Los Angeles’de olabilir, Hawaii’de, hatta Tayland’da olabilir; yine de bu hastamı bulut üzerinden izleyebiliyorum,” diyor. “Bu, hastaya verdiği güvenle hayat değiştiren bir olay.”

Sankari’nin hayatların kurtarılmasına yardımcı olan çalışması, tüm dünyada yaklaşık 26 milyar dolar değerindeki kalp monitörizasyon ve kalp ritmi yönetim cihazları pazarında yeni ve gelişmekte olan mobil kardiyak telemetri alanında dikkatleri üzerine topladı.

“Babam ekibimle birlikte bu teknolojide yaptıklarımı görseydi gurur duyardı,” diyor Sankari, “Genç yaşta hayatını kaybetmesinin bir amaca hizmet ettiğini anlardı diye düşünüyorum.”