Yeni Video Serisi Windows’da Bu Hafta, Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi Özellikleri

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi bugün tüm dünyadaki müşterilere gönderilmeye başlanıyor. Yıldönümü Güncellemesi, Windows Ink*, Cortana**, oyun ve birçok uygulamada yeni deneyimler sağlayan özellik ve yeniliklerle dopdolu.

Yayınlanan yeni özellikler hakkında genel bir fikir edinmek için aşağıdaki videoyu izleyin. Video, pilot yayınına başladığımız, Microsoft uzmanlarının size güncel Windows haberleri, uygulamaları, ipuçlarını aktaracağı This Week on Windows [Windows’da Bu Hafta] adlı yeni haftalık dizinin bir parçası.

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesinin öne çıkan özellikleri

Windows Ink, Windows’un gücünü kaleminizin ucuna getiriyor

AnniversaryUpdate_post_1

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesiyle ilk kez sunulan Windows Ink ile kolay ve hızlı not alacak, bir ekran alıntısı üzerinde ya da sıfırdan çizim yapabileceksiniz. Akıllı yapışkan notlar, uçağa kaçta yetişmeniz gerektiği gibi genel görevleri anımsamanıza yardımcı olabilecek ya da Haritalar’ı kullanarak yol tarif edebilecek. Windows Ink hakkında daha fazla bilgiyi bu blog yazısında bulabilirsiniz.

Windows Defender ve Windows Hello ile uygulama ve web sitelerinde güvenlik gelişmeleri

Yıldönümü Güncellemesi, ücretsiz kötü amaçlı yazılımdan koruma hizmetimiz Windows Defender’e yeni gelişmeler getiriyor; PC’nizin güvenli ve güncel olduğundan emin olmanız için belli aralıklarla otomatik olarak taranması seçeneği bunlardan biri. Yeni Windows Hello* özellikleri, Windows Hello’yu kolay, güçlü, güvenli özellikleriyle birlikte Windows uygulamaları ve Microsoft Edge’de kullanmanızı kolaylaştırıyor. Windows 10 Yıldönümü Güncellemesiyle gelen güvenlik gelişmeleri hakkında daha fazla bilgi için bu blog yazısını ziyaret edin.

Microsoft Edge’de artırılmış güç verimliliği ve yeni uzantılar

Yıldönümü Güncellemesi, PC’nizin pil ömrünü en verimli şekilde kullanmanız için Microsoft Edge’de daha gelişmiş güç tasarrufu özellikleri getiriyor. Yıldönümü Güncellemesiyle bir de Windows Mağazasına Pinterest Pin It Button, Amazon Assistant, AdBlock, Adblock Plus ve LastPass gibi yeni Microsoft Edge Uzantıları geliyor. Bu uzantılar, tarayıcı deneyiminizi daha fazla kişiselleştirmenize yardımcı olacak.

Cortana daha üretken olmanıza yardımcı oluyor

AnniversaryUpdate_post_2

Yıldönümü Güncellemesinde Cortana kilit ekranınızın üzerinde yer alacak, böylelikle cihazınızı açmanıza gerek kalmadan soru sorabilecek, PC’nizden müzik çalabilecek veya anımsatıcılarınızı ayarlayabileceksiniz. Cortana, tüm cihazlarınızdaki önemli bilgileri kaydedip, daha sonra anımsayabilir; örneğin, havayolu üyelik numaranızı ya da havaalanında aracınızı nereye park ettiğinizi. Anımsatıcılarınızı görselleştirmek için fotoğraf da ekleyebilirsiniz; örneğin restoranda içtiğiniz bir şarabın şişesinin fotoğrafını. Yıldönümü Güncellemesiyle gelen Cortana özellikleri hakkında daha fazla bilgi için bu blog yazısını ziyaret edin.

Oyuncular şimdi daha bağlı, daha fazla oynayabilir

Yıldönümü Güncellemesiyle birlikte Cortana ABD’de ve Birleşik Krallık’ta Xbox One’da da sunuluyor; oyuncular Xbox’ta daha fazla sesli komut bulmayı bekleyebilirler. Doğal dil ve metin diktesinde daha fazla komut ve daha fazla doğruluk özelliklerine ek olarak Cortana kulaklık seti veya Kinect ile birlikte kullanılabilecek. Yeni oyunlar bulmak, arkadaşlarınızın ne yaptıklarını görmek, parti başlatmak, genel görevleri yerine getirmek, Kinect kullanıyorsanız Xbox One’ı başlatmak için Cortana’yı kullanabileceksiniz. Cortana’nın oyundaki kişisel asistanınız olması vizyonumuzun bir parçası olarak zaman içinde Cortana için daha fazla özellik geliştirmeyi sürdüreceğiz. Oyuncular, Yıldönümü Güncellemesini bugünden itibaren kullanıma sunulan yeni Xbox One S üzerinde de kullanabilirler. Xbox’ta Windows 10 Yıldönümü Güncellemesinin ne anlama geldiğini öğrenmek için Xbox Wire sayfasını ziyaret edin.

Windows Mağazasında iş ve eğlence için aradığınız her şeyi aynı yerde bulacaksınız

Yıldönümü Güncellemesiyle size Windows ve Xbox’ın en iyilerini bir araya getiriyoruz. Beğendiğiniz uygulama, oyun, film, müziklere ve yalnızca Windows 10 ya da Xbox için oyunlar gibi daha birçoklarına Windows Mağazasında erişebileceksiniz. Yeni mağaza, hem alışveriş deneyimini basitleştiriyor, hem de yeni bir görünümle daha nitelikli içerik, abonelik teklifleri, birleştirilmiş paketler ve ön sipariş seçenekleri sunacak. Xbox Play Anywhere ile kullanıcılar beğendikleri oyunların ön siparişini lansmandan önce verebilir, yayınlandıkları gün Windows 10’lu PC veya Xbox One cihazlarında oynayabilirler. Bu yenilikler oyunculara sevdikleri oyunları daha fazla yerde oynayabilme seçeneği sağlıyor.

Modern derslik için yenilikçi özellikler

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesiyle müşteriler birçok yeni eğitim özelliğinden yararlanabilecekler; eğitimcilerin kısa sürede çalışmaya başlayabilecekleri yepyeni araçlarla daha hızlı, daha basit kurulum, tarayıcı tabanlı, daha güvenli çevrimiçi değerlendirme sağlayan kilitli ortam oluşturan “Sınava Gir” uygulaması bunlar arasında. Kullanıcıların Yıldönümü Güncellemesinde bulacakları yeni eğitim özellikleri hakkında daha fazla bilgi için bu blog yazısını ziyaret edin.

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesinin yeni Skype Önizlemesini deneyin

AnniversaryUpdate_post_3

Windows 10’lu PC’ler için Skype Önizlemesi, Windows 10 için yeniden tasarlandı ve Yıldönümü Güncellemesinde otomatik kurulumla gelecek. Sık kullandığınız Skype özelliklerini kullanabileceksiniz: Görüntülü çağrılarla birebir ve grup konuşmaları, birebir ve grup sohbetleriyle merhabalaşma, düşük ücretlerle cep ve sabit telefonları arama, fotoğraf paylaşma, dosya paylaşma, ifade simgeleri ve Mojiler. Başlamak için Windows 10 Yıldönümü Güncellemesini PC’nize aldıktan sonra Başlangıç menüsünü açtığınızda uygulamalar listenizde “Skype Önizlemesi”ni göreceksiniz. Başlatmak için tıklatın ya da daha hızlı erişim için görev çubuğunuza sabitleyin. Yıldönümü Güncellemesiyle gelen Skype Önizlemesinin harika yeni özellikleri hakkında daha fazlasını öğrenmek için Skype Blog sayfasına gidin.

Son olarak da Windows 10 Yıldönümü Güncellemesinin bugüne kadarki en güvenilir güncellememiz olduğunu belirtmeliyiz. PC’nizin daha iyi çalışması, daha uzun ömürlü olması için geçen yıl yayınladığımız Kasım güncellemesinden bu yana belirgin iyileştirmeler geliştirdik. Örneğin, Windows Insider Programımız üzerinden önyükleme hızında ortalamada %20 iyileşme olduğunu görüyoruz. Pil ömrü işlevselliğinde yaptığımız 150’den fazla iyileştirmeyle piliniz çok daha uzun süre çalışacak.

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi bugünden itibaren cihazlara gönderilmeye başlıyor. Eğer güncellemenin size otomatik olarak gönderilmesine kadar beklemek yerine güncellemeyi hemen edinmek istiyorsanız, bu blog yazısına bakabilirsiniz.

*Donanım gereksinimleri bulunmaktadır.
**Cortana belli pazarlarda sunulmaktadır.