Facebook da “Office 365 ve Microsoft Bulut” dedi

FacebookStill

Teknoloji bloglarında görmüş olmanız muhtemel. Facebook da Office 365 ve Microsoft Bulut teknolojisini tercih eden isimler kervanına katıldı. Gelin şirketin bu tercihini, Facebook’un CIO’su Tim Campos’un Office bloğu için yazdığı yazıdan okuyun. Orijinal yazı için ise buraya tıklayın.

“Facebook olarak misyonumuz oldukça net: İnsanlara daha fazla paylaşma gücü ve dünyayı daha açık, daha bağlı hale getirecek yetkinliği sağlamak. On üç bini aşkın Facebook çalışanı her güne, dünyadaki bir milyarı aşkın Facebook kullanıcısı için bu misyonu gerçekleştirmek amacıyla başlıyor.

Misyonumuzu başarmamızı mümkün kılan şirket kültürümüz; bu misyon ve kültür bir arada çalışma biçimimizi şekillendiriyor. Facebook’un BT yapısı mümkün olan en üretken iş gücünü sağlamaya odaklanırken, Facebook’un kesintisiz yeniliklerinin temelini, herkesin en iyi fikirlerini masaya koymasını teşvik eden işbirliği ilkelerimiz oluşturuyor. Facebook’un BT grubu, üretkenliğimizi mümkün kılmak amacıyla çalışanlarımıza var olan en iyi araçları sunmakta. Bu araçlar, bir fikir sahibi olmakla o fikri hayata geçirmek arasındaki farkı yaratabiliyor.

Facebook-logo-413x145

Facebook dünyanın her yerinde kullanılıyor. Çok farklı bölgelerdeki bu kullanıcıları desteklemek için çalışanlarımız da farklı bölgelere dağılmış durumdalar. En verimli çalıştıkları cihaz ve platformu seçmeleri serbestliğini vererek çalışanlarımızın üretken olmalarını kolaylaştırıyoruz. Her tür işbirliğimizi çevrimiçinde, dosyalar, parçalanmış bilgi depoları olmadan yürütüyor; çalışanlarımıza işlerini her yerden, diledikleri yöntemle yürütmeleri yeteneğini sağlıyoruz.

Tüm bunlar BT’mizin esnek olması, web, mobil, platformlar arası olsun, tüm çalışanlarımızın BT’ye ihtiyaç duydukları her yerde erişilebilir olmasını gerektirmekte. Bu mobiliteyi sağlamak aynı zamanda siber saldırılara karşı savunmalı, özellikle çalınma ya da izinsiz giriş yapılması gibi durumlarda mobil cihazları koruyan güvenli bir ortamı gerektiriyor.

Ekibim, sıklıkla birbiriyle yarışırcasına karşımıza çıkan bu baskılar arasında bir denge kurmakla sorumlu. Üretkenlik en önemli ilkemiz, ancak güvenlik ve verimlilik son derece önemli. Çalışanlara yetkinlik kazandıran doğru teknolojileri kullanmamız, aynı zamanda işletmemizin güvenliğini sağlamamız gerekiyor.

Bu nedenle Office 365 uygulamasına geçtik. Office 365 kendini ispatlamış, kapsamlı bir platform olmanın yanı sıra öncelikli güvenlik standartlarımızı karşılıyor; akıllı, esnek ve sürekli gelişen özellikleriyle çalışma biçimimizi tamamlıyor. Küresel olarak kullanılabiliyor, desteklediğimiz her mobil platformdan erişilebiliyor ve güvenli. Her şeyden önemlisi, çalışanlara sağladığı, geleneksel Excel belgelerini aynı anda farklı cihazlardan paylaşma ve düzenleme gibi güçlü yeni yeteneklerle üretkenliğimizi sağlıyor.

Office 365, Word, Excel, PowerPoint’in ötesinde taklit edilmesi zor yetenekler de kazandırmakta. Microsoft Graph’ın gücü ile sunulan yeni Delve hizmeti, çalışanlarımızın birbirleriyle nasıl çalıştıklarına dair ek kavrayışlarla, işbirliğinde yeni bir zekâ düzeyi sağlıyor. Bireylere, en çok kimlerle işbirliği yaptıkları, nerede ne kadar zaman geçirdiklerini söylüyor. Bu kişisel analiz bilgileri ve “Odaklanmış Gelen Kutusu” gibi diğer özellikler, işte daha verimli bir ortamın oluşturulmasına yardımcı oluyor. Microsoft Graph’i şirket içinde kullandığımız Facebook araç ve hizmetlerinde nasıl değerlendirebileceğimiz de bize oldukça heyecan veriyor. Bu, çalışanlarımızın yığınlar arasından eleme yaparak kendileri açısından en ilgili bilgileri ortaya çıkarmalarına da yardımcı olacak.

Microsoft, Office 365’te yenilikler yaratmayı sürdürdükçe biz de Facebook’a değer katan yeni hizmetler eklemeyi ve yayınlamayı sürdüreceğiz. Bu nedenle yalnızca Office 365’in bugün sağladığı yetenekleri değil, Microsoft’un zaman içinde sunacağı yetenekleri de satın alıyor, ileride daha önemli gelişmelerin olacağını bekliyoruz”.