Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi 2 Ağustos’ta geliyor

windows10

Bugün Windows 10’un sıradaki en büyük yeniliği olan Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi için tarihin 2 Ağustos olduğunu duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Sizlere pek çok yenilik sağlamak istiyoruz. Bu isteklerimiz arasında Windows Ink ve Cortana’yı temel özellikler olarak yukarılara taşımak; daha hızlı, daha erişilebilir ve güç etkinliği artırılmış bir tarayıcı deneyimi olarak Microsoft Edge; bireyler ve işletmeler için gelişmiş güvenlik özellikleri; yeni oyuncu deneyimleri gibi yeniliklerle karşınızdayız.

Windows 10 kullanan tüm kullanıcılar bu yeni özelliklere hiçbir ücret ödemeden sahip olacak.

Windows 10 yükseltmesi yapmış her kullanıcıya özellikle teşekkür etmek istiyoruz. Şimdiden 350 milyon cihazda çalışan Windows 10 ile yakaladığımız müşteri memnuniyeti geçmiş Windows sürümlerini geçerken kullanıma sunulduğundan bu yana  135 milyar saati aşan kullanım süresiyle inanılmaz bir müşteri etkileşimi de yakaladık. Windows 10 ile her birinizin üretkenliğini artırmasından ve eğlenmesinden çok memnunuz. Bize ilettiğiniz geri bildirimler Yıldönümü Güncellenmesi’nin en kritik temellerini oluşturdu.

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi’nin yeni özelliklerini herkesin kolaylıkla kullanabilmesini istiyoruz.

Windows 10 Yıldönümü: Bireyler ve kurumlar için yeniliklerle

Windows 10 Yıldönümü’yle birlikte gelen güncellemeler insanların daha üretken olmasına, çevrimiçi güvenliğine ve tabii ki eğlenmelerine yardımcı olacak.

Şimdiye kadarki en güvenli Windows için yeni güvenlik özellikleri

Şimdiye kadarki en güvenli Windows olarak Windows 10 önemli güvenlik korumaları sunuyor. Günde 250 milyon siber tehditin olduğu günümüz dünyasında güvenlik hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bu tehditler veri veya kimlik kaybına neden olduğu gibi bundan kaynaklı kimlik hırsızlığına yol açabilir. Windows 10’la beraber gelen yerleşik koruma, Yıldönümü Güncellemesi’yle beraber gelen tüm yeni özellikleriyle birlikte size daha güvende tutuyor.

Tüm bireysel müşterilerimiz için Yıldönümü Güncellemesi iki yeni özellik getiriyor: Uygulamalar ve Websiteleri için Windows Hello ve Windows Defender:

 • İnternet kullanıcılarının yüzde 90’ı bir sitede kullanıp kaybettikleri şifrelerini bulmak yerine siteye girişi bıraktı çünkü güvenlik kullanımı henüz yeterince kolay değil. Yeni Windows Hello özellikleriyle aynı kolay ama güçlü Windows Hello güvenliğini Windows uygulamaları ve biyometrik kullanımını Microsoft Edge ile kullanabiliyorsunuz. Yıldönümü Güncellemesi aynı zamanda eşlik eden cihazların da Windows Hello yoluyla PC’nize ulaşmasına izin veriyor; böylelikle çabuk ve güvenli ulaşım seçenekleriniz artıyor.
 • Kötü amaçlı yazılımlara karşı ücretsiz hizmetimiz Windows Defender’daki yeniliklerse artık otomatik olarak düzenli PC taramaları yaparak size güvenlik durumunuz hakkında bildiri veya özetler yolluyor.

Yıldönümü Güncellemesi’yle birlikte kurumsal müşterilerimiz için onları günümüz tehditlerinden koruyacak iki büyük yeniliği de sunmanın heyecanı içindeyiz.

 • Günümüz siber saldırıları gittikçe daha saldırgan ve sınır tanımaz bir hal alıyor. Bu saldırılar kurumlara ortalama 12 milyon dolara mal oluyor. Windows Defender Advanced Threat Protection, ağlara düzenlenen gelişmiş saldırıları geniş bir tehdit stratejisi ve algılama gücüyle cevap vererek karşı koyuyor. Bu hizmet dünyanın en kapsamlı algılayıcıları, gelişmiş tehdit koruması, hem şirket içi güvenlik ortağı çalışanlardan oluşan Microsoft’un güvenlik takımıyla yürüyor. WDATP şimdi 700 binden fazla uç noktayı kapsıyor ve 300’den fazla kurumsal şirketin pilotu tarafından, 70 ülkede kullanılıyor.

W10_1

 • İş yerlerini, en çok veri kayıbına sebep olan veri sızılarından koruyabilmek için Yıldönümü Güncellemesi’nin getirdiği bir yenilik de önceden kurumsal veri koruma olarak bilinen Windows Information Protection. WIP iş yerlerinin kişisel ve kurumsal verileri ayırmasını sağlayarak kurumsal verilerin nerede olurlarsa olsunlar korunmalarını sağlıyor.

Windows Ink ile Windows gücü kaleminizin ucuna taşınıyor

Bugün her 10 kişiden 7’si günde bir saatten fazlasını kalem kullanarak geçiriyor. Ancak yine de defterimizdeki notları kaybediyor, beyaz tahtaların fotoğraflarını çekiyor ve bir klavyemiz olmadan müzik notlarını veya hesaplamaları yapamıyoruz. Yazmak aynı zamanda yaratıcı ve öğretici öğrenmenin önemli bir parçası. Araştırmalar öğrencilerin yazarak daha iyi öğrendiklerini gösteriyor. Araştırmalara göre bir fen sorusunu çözmeden önce grafik çizmek, daha yüksek not alma oranını yüzde 36 oranında artırıyor.

İlk defa Yıldönümü Güncellemesi’nde kullanıma geçirilen Window Ink, her gün yaptığınız yazı yazma eylemini dijital dünyaya taşıyor. Şimdi bir Windows 10 cihazı kullanarak, grafik tasarımcılar daha yaratıcı olabilir, müzisyenler dijital müzik taşıyabilir, avukatlar dosyalarını kalemin gücüyle değiştirebilir ve öğrenciler matematik hesaplamalarını ve diğer tüm öğrenmelerini Windows Ink ile yazarak başarabilir.

 • Hızlı ve kolayca not alın, ekran resmi taslağını çıkarın veya fikrinizi çizin.
 • Yapışkan Not’u zekasından faydalanarak sık yaptığınız görevleri hatırlayın; mesela uçuş saatlerinizi hatırlatmak veya Haritalar uygulamasıyla yol tarifi almak gibi.
 • Önemli uygulamalar da artık Ink’e özel yeniliklere sahip. Örneğin el yazısını Office’te kullanmak, Ink dipnotlarını Microsoft Edge ile bulmak veya Haritalar’da kişisel rotalar çizmek gibi.

W10_2

Cortana, şimdi size daha üretken kılıyor

Bilgisayar kullanımını kişiselleştirme hedefimiz yönünde size dijital asistanınız Cortana’yı sunmuştuk. Windows bu alanda bir ilk oluşturarak Cortana’yı önce Windows Phone’da, daha sonra Windows 10 ile PC’de sundu. Cortana, çok yakında Xbox One’da da sunacak. Bugün Windows Store’da neredeyse 1000 Cortana uygulamamız var. Cortana’yla iletişiminizi kolaylaştırmak ve daha kolay bilgi almanızı sağlamak için çalışmaya devam ediyoruz.

 • Cortana artık ekran koruyucunuz üzerinde duruyor. Böylelikle ona sorular sorabilir, PC’nizden müzik çalabilir veya cihazınızı açmaya gerek duymadan alarm kurabilirsiniz.
 • Cortana bilgileri kaydedip hatırlayabiliyor. Örneğin havayolu müşteri numaranız veya havalanında nereye park ettiğiniz gibi bilgileri hatırlayabilir veya bilgileri daha kolay hatırlamanız için fotoğrafları hafızasına kaydedebilirsiniz.
 • Cortana tüm cihazlarınıza bildiri yollayabiliyor. Örneğin nerde olduğunuzu diğer cihazlarla paylaşabildiği gibi Whatsapp mesajını telefonunuzdan da paylaşabiliyor.

Microsoft Edge artan güç tasarrufu, uzantılar ve erişim olanaklarıyla daha zengin

Bugün internette sörf yapmak eskisine göre çok farklı. Yüzlerce hatta milyonlarca güvenlik tehdidi olan bir dünyada yaşıyoruz ve tarayıcılar artık ticaret, medya kullanımı veya paylaşım için en çok kullanan uygulamalardan biri. Microsoft Edge sizi güvenlik tehditlerine karşı korumak, pil gücünüzü en verimli şekilde kullanmak ve kolay erişim sağlamak için tasarlanmış olan modern bir tarayıcı.

 • Yıldönümü Güncellemesi ile güç tasarrufu becerilerini artıran Microsoft Edge, daha az CPU döngüsüyle daha az hafıza harcıyor ve Flash reklamları gibi dış etkenler ve diğer arka plan hareketliliklerini azaltıyor.
 • Pinterest’in “Pinle” veya “Amazon Assistant” tuşlarına benzer Microsoft Edge uzantıları da çok yakında Windows Mağazası’ndan bulunabilecek.
 • Microsoft Edge’in yeni erişilebilirlik mimarisi artık HTML5, CDD3 ve ARIA gibi modern internet standartlarını destekliyor. Bu güncellemeyle gelen yardımcı teknolojiyle sayfa yapısı ve içerik daha da net gösteriliyor. Web sayfalarının görsel sunumunda yüksek karşıtlık modu görsel bağlamda ilavelerle iyileştirirken metindeki renk zıtlığını korunuyor. Bu arada klavye navigasyonu ve ekran okuyucu ile her tür kullanıcı için tarayıcı deneyimi yükseltiliyor.

Oyuncular artık daha çok oyuna ulaşacak

Windows 10’un güçlü altyapısıyla buluşan oyun dünyası geçtiğimiz sene oldukça renkli ve dinamik geçti. Oyuncular Windows 10’un sunduğu oyunlarla yaklaşık 9 milyar saatin üzerinde zaman geçirdi, kıyasıya yarıştı ve eğlendi. Günümüzde oyuncular birden fazla cihaz ve içerikle karşı karşıya kalıyor; ancak artan çeşitlilik  oyun deneyimini PC’nin ötesine taşıyamıyor. Bu durum artık Xbox One ve Windows 10’daki Xbox uygulamasıyla değişecek. Xbox Live ile arkadaşlarınızla bağlı kalacak ve birçok cihazdan aynı oyunlarınızın zevkini sürdürebileceksiniz.

 • Xbox Her Yerde Oyna deneyimiyle oyuncular oyunu bir kere satın alarak Windows 10 PC veya Xbox One’larında aynı anda ilerleyen gelişmelerle, kaydolan oyun ve başarılarla oynayabilecek. Microsoft Studios’un yayınladığı her yeni başlık Xbox Her Yerde Oyna’yı desteklerken Windows 10 ve Xbox One için Windows Store’da erişilebilir olacak.
 • Xbox Her Yerden Oyna oyunları artık hem Windows 10 hem de Xbox One’da birleşen Windows Store’da bulunabilecek. Böylelikle dilediğiniz içerikleri hızlıca bulup oyun ve uygulama paketleri içerisinde satın alabilir, önceden sipariş edebilir, erken yükleme yapabilir veya Xbox Live Gold gibi uygulamalara yazılabilirsiniz.
 • Cortana da artık Xbox One’da oyunculara sevebilecekleri yeni oyunlar bulmak, arkadaşlarının ne yaptığını göstermek, grup açmak ve ortak projeler başarmak konusunda yardımcı. Kinect kullananlar Xbox One’da “Hey Cortana, Xbox On” diyerek Xbox One’larını kullanıma açabilecekler.
 • Yıldönümü sürümüyle beraber kullanıcıların en çok talep ettiği dil seçimi alanında da destek geliyor. Böylece bölgesel dillerden bağımsız olarak oyuncular Xbox One’ın desteklediği diller arasından dilediklerini bölge ve arkaplan müziğinden bağımsız olarak seçebilecek.