Öğretmenlerin çok seveceği 11 yeni OneNote özelliği

Sizler öğrencilerinizi eğitmek, yenilikler yaratmakla meşgulken, OneNote ekibimiz de öğretmenlerin hayatını daha da kolaylaştıran yeni özellikler geliştirmek için çalıştı. İşte, son birkaç ayda yayınlanan, seveceğinizi düşündüğümüz yeni özelliklerden bazıları!

Bu arada unutmayın! OneNote’u dilediğiniz zaman ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

1. El çizimi şekilleri, mürekkeple çizilmiş mükemmel görünümlü şekillere dönüştürün*

Matematik öğretmenlerine müjde! Geçtiğimiz Kasım ayında iPad, iPad Pro ve Windows 10 uygulamaları için tanıttığımız yeni Mürekkepli Şekil Tanıma aracıyla artık OneNote, kare, daire, dörtgen ya da beşgen olsun, elle çizilen şekilleri, ayrıca akış çizelgeleri ile Venn şemalarını tanıyor ve size bunları otomatik olarak daha düzgün görünümlü, daha kesin şekillere dönüştürme olanağını sağlıyor. Özelliği açmak için Çiz sekmesindeki yeni Şekillere Dönüştür düğmesine dokunun. İşte oldu!

11 New OneNote Features Teachers Will Love_1.docx

 

11 New OneNote Features Teachers Will Love_2

2. OneNote Defterinizi bir Sway tuvaline dönüştürün**

Güçlü bir içeriğe sahip harika bir OneNote’unuz var ve bunu belki ders planı olarak, belki de mesleki gelişim eğitiminde sunmak istiyorsunuz. Ocak 2016’da duyurulan yeni Sway OneNote Entegrasyonuna Gönder özelliğiyle OneNote Defterinizi birkaç dakika içinde doğrudan bir Sway sunusuna aktarırsınız. OneNote için Sway Eklentisini (önizleme) [Sway Add-In for OneNote] yüklediğinizde düğmeyi OneNote menü çubuğunda göreceksiniz.

11 New OneNote Features Teachers Will Love_3

3. Otomatik gösterimli Sway’inizi birkaç saniyede ekleyin

Bugüne kadar OneNote defterinizi Sway’e ekleyip, etkileyici bir biçimde görüntüleyebilmeyi düşündüyseniz, artık bu gerçek oldu. Sway’in URL’sini OneNote’a yapıştırmak kadar kolay; Sway birkaç saniye içinde adeta bir mucize gibi defterinizde tam olarak görünür.

11 New OneNote Features Teachers Will Love_4

4. OneNote’u öğrenim yönetim sistemine bağlayın, ödevleri tek bir yerde hazırlayın ve notlayın**

14 Nisan’da duyurulan yeni özellikleriyle OneNote şimdi Canvas ve Moodle gibi 25’in üzerinde öğrenim yönetim sistemi (LMS) iş ortağıyla tümleşik çalışıyor. OneNote’ta hazırladığınız ödevleri, not çizelgelerini doğrudan tercih ettiğiniz LMS uygulamasına gönderebilirsiniz. Nasıl yapacağınızı keşfedin!

11 New OneNote Features Teachers Will Love_5

5. OneNote Öğrenim Araçlarıyla erişilebilir öğrenimde dönüşüm yaratan farkları görün**

Microsoft’un geçen yaz şirket çapında gerçekleştirdiği Hackathon’un şampiyonu OneNote Öğrenim Araçları, teknolojinin, özel gereksinimleri olan çocukların daha kolay kavramasında nasıl somut bir fark yaratabildiğinin mükemmel bir örneği. Bu bağlantıdan indirebileceğiniz ücretsiz eklenti, her biri kanıtlanmış, araştırmaya dayanan gelişmiş dikte, akıcı okuma, anlama modu gibi özellikler sunuyor (Bkz. tablo). Dyslexic Advantage tarafından daha şimdiden 2016’nın “En İyi Disleksi uygulaması” seçildi, birçok öğretmen, öğrencilerine sağladığı faydalardan övgüyle söz ediyor.

Özellik Kanıtlanmış Faydası
Gelişmiş dikte Metin yazma becerisini geliştirir
Odaklanma modu Dikkat sürekliliği kazandırır, okuma hızını iyileştirir
Akıcı okuma Anlamayı geliştirir, dikkat sürekliliği kazandırır
Karakter aralığı ayarlama, kısa satırlar “Görsel dışlama” yoluyla okuma hızını iyileştirir
Sözcük türleri Yönergeleri destekler, yazma kalitesini iyileştirir
Heceleme Sözcük tanıma becerisini iyileştirir
Anlama modu Anlamayı ortalamada %10 iyileştirir

11 New OneNote Features Teachers Will Love_6

6. Sınıf Defteri Eklentisini kullanarak iki tıkla bir sayfayı bütün öğrencilerinize gönderin**

Mart 2016’da tüm dünyada 61 pazarda 43 dilde kullanıma sunulan Sınıf Defteri Eklentisi ile İçerik Kitaplığınızdaki bir sayfayı iki tıklamayla bütün Öğrencilerinizin Defterlerine gönderebilirsiniz! Bundan böyle bir içeriği almak için öğrencilerin İçerik Kitaplığına girmeleri gerekmeyecek. Ücretsiz indirin!

11 New OneNote Features Teachers Will Love_7

7. İçerikleri öğrencilerinize birey ve gruplar halinde dağıtın**

Bazen bir içeriği belirli bir grup öğrencinize dağıtmak isteyebilirsiniz. Bireyselleştirilmiş öğrenimin yararlarını bildiğimiz için, yeni Sınıf Defteri Eklentisi sayfaları belirli öğrencilere dağıtmanızı, hatta gruplama sürecini kolaylaştırmak için öğrenci gruplarınızı tanımlamanızı sağlıyor.

11 New OneNote Features Teachers Will Love_8

8. Öğrenci Çalışması Gözden Geçirme bölmesini kullanarak hızla inceleyin, geri bildirim gönderin**

Öğretmenler, Öğrenci Defterlerinin sayfaları arasında gidip gelmek yerine zamanlarını nitelikli geri bildirimlere ayırmayı tercih ederler. Ev ödevi, sınıf ödevi ya da testler olsun, Sınıf Defteri Eklentisindeki Öğrenci Çalışması Gözden Geçirme bölmesiyle sürecin verimliliğini artırdık. Bir öğrenciye tıkladığınızda, Defter bölmesinde ileri geri gezinmeye gerek olmadan o öğrencinin sayfası açılır.

11 New OneNote Features Teachers Will Love_9

9. Sınıf Defteriniz OneNote menü çubuğunun bir tık uzağında**

Daha fazla zaman kazandırmak için yaygın kullanılan dört Sınıf Defteri eylemini doğrudan OneNote uygulamanıza ekledik; böylece tarayıcıyı açmanıza gerek kalmaz, kullanmak istediğiniz eyleme bir kez tıkladığınızda uygulama doğrudan o işlevle açılır.

11 New OneNote Features Teachers Will Love_10

10. Öğretmenlere yönelik kapsamlı eğitim ve kaynakları OneNote’un içinden alın

Daima yeni eğitim, içerik ve güncellemeleri almak isteyenler, şimdi tüm bunlara Sınıf Defteri Eklentisinden erişebilir. Verilen bağlantılarda kapsamlı eğitim, Eklenti için kılavuz, resmi OneNote Eğitim Bloğundan, ayrıca ücretsiz ders planları, profesyonel gelişim kaynaklarından ve sizinle aynı görüşleri paylaşan yenilikçi eğitimcilerden oluşan 1,5 milyon üyeli küresel Microsoft Eğitmen  Ağı gücünden yararlanabilirsiniz.

11 New OneNote Features Teachers Will Love_11

11. OneNote’ta elle yazdığınız notları Office Lens ile bulun

Notları her zaman dijital ortamda yazmanın mümkün olmadığını biliyoruz. Ücretsiz Office Lens uygulamasıyla, Office Lens kullanarak elle yazılmış bir kâğıdın ya da beyaz tahtanın fotoğrafını çeker, OneNote’ta yazdıklarınızın içinde arama yapabilirsiniz! Office Lens, optik karakter tanıma (OCR) kullanarak basılı metni tanımlar, bu sayede OneNote veya OneDrive’da resimleri anahtar sözcükle aratabilirsiniz.

11 New OneNote Features Teachers Will Love_12

*Yalnız Windows 10 için OneNote’ta geçerlidir.
**Yalnız OneNote 2013/2016 için geçerlidir.