Cebinizdeki Kurumsal Portal: iOS için SharePoint Mobil Uygulaması kullanıma sunuldu

Geçtiğimiz ay, SharePoint’in geleceğine dair yeni vizyonumuzu duyurduk. Bu hafta da iOS için yeni SharePoint mobil uygulamasını kullanıma sunuyoruz.Şimdi kurun, kurumsal portalinizi cebinizde taşıyın, her zaman yanınızda olsun. Kurumsal portal genelindeki önemli içeriklere, site, portal ve kişilere hareket halindeyken de bağlı kalın. SharePoint mobil yolculuğu yeni başlıyor. Bu daha ilk adım. Başladığımız bu çalışmayı geliştirmek bize heyecan veriyor. Sizin için biraz ayrıntıya inelim.

SharePoint mobil uygulamasına ayrıntılı bir bakış için SharePoint mühendislik ekibi ana grubu programı yöneticisi Andy Haon’un sunduğu Microsoft Mechanics videosunu izleyin:

SharePoint Mobil Uygulaması

Yeni SharePoint mobil uygulaması, ekiplerinizin sitelerine, şirket portal ve kaynaklarına hızlı erişim, hatta birlikte çalıştığınız kişilerin o anda neyin üzerinde çalıştıklarını görmenizi sağlayarak işinizi kolayca yürütmenize yardımcı olur. Yeni uygulama, sizi ilgili belgelere, çevrenizdeki ilgili kişilere bağlamak için makine öğrenmesini Office 365’teki etkinliklere uygulayan Microsoft Graph zekâsından yararlanır. SharePoint mobil uygulaması, Office 365, şirket içi SharePoint Server (2013 ve 2016) ve hibrit ortamdaki SharePoint Online ile birlikte çalışır. Uygulamayı iPhone’unuzda ilk başlattığınızda sizden SharePoint kullanıcı kimlik bilgilerinizle oturum açmanız istenecektir. SharePoint mobil uygulaması, hesaplarınız arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlar.

Siteler sekmesi sizi sık ziyaret ettiğiniz ve izlediğiniz sitelerin listesine götürür. Son etkinlikleri, son dosyaları, sitenin (belgeler, listeler, alt siteler, sayfalar gibi) varlıklarını görmek için sitenin adını tıklayın. Aynı zamanda siteyi paylaşabilirsiniz de. Bir ekibin sitesini tıkladığınızda, SharePoint mobil uygulamasının site ögelerini kısa sürede ve etkileyici bir biçimde işlediğini hemen görürsünüz.

SharePoint mobil uygulaması, diğer Office uygulamalarına da bağlanır. Örneğin, Son Dosyalar özetindeki bir Office belgesini tıkladığınızda, sizi doğrudan bu belgenin Office mobil uygulamasına yönlendirir. Benzer biçimde, ekip sitesinin içinden bir SharePoint belge kitaplığına eriştiğinizde, Office 365 genelinde kaydedilmiş dosyaları görüntüleme, paylaşma, keşfetme ve yönetmeniz için iOS için OneDrive mobil uygulamasına yönlendirilirsiniz. İki uygulamanın birlikte nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

grafik1

Bağlantılar sekmesi  sizi şirketinizdeki herkesin görüntülemesine açık olarak programlanmış site ve portallara yönlendirir. Bunlar, SharePoint admin(ler)iniz tarafından Office 365’teki SharePoint ana sayfasından derlenir. Yatırımlarınızı esnek, mobil tasarımlı portallara yaptıysanız, bunlar uygulamada öne çıkacaktır. Tüm yeni deneyimlerin (Microsoft Delve, Office 365 Video ve Office 365’te SharePoint ana sayfası gibi) varsayılan olarak mobil olduğundan emin olmak amacıyla Microsoft da öncelikle esnek tasarımlara yatırım yapar.

grafik2 

Kişiler sekmesi birlikte çalıştığınız kişilerin neyin üzerinde çalıştıklarını görebilmenizi sağlar. Ağınızdaki çalışma arkadaşlarınızı bulur, göz atarsınız. Kişi adına dokunduğunuzda, kişi kartını görür, Office 365 denetimli bilgilere dayanan verilerle ne üzerinde çalıştıklarını, kimlerle birlikte çalıştıklarını görürsünüz.

grafik3

Arama: SharePoint mobil uygulaması, her aşamada net sonuçlarla, site, dosya ve kişi temelinde filtrelerle arama yapma olanağı sağlar. SharePoint mobil uygulamasında bir arama yürüttüğünüzde, kurumsal arama ortamının tamamına bağlanır, böylelikle intranetiniz, erişim hakkınızın olduğu SharePoint ekip siteleri, şirket portalları ve OneDrive İş klasörleri genelindeki içerik ve kişileri, Microsoft Graph’in içerik önerileriyle birlikte bulursunuz.

grafik4

SharePoint mobil uygulaması ile çalışmaya başlama hakkında (İngilizce) daha fazla bilgi edinin, teknik destek bilgilerini görün.

Bundan sonra ne var?

iOS için SharePoint mobil uygulaması, SharePoint mobil yolculuğunun daha ilk adımı. Başladığımız çalışmayı geliştirmek bize heyecan veriyor. Uygulamaya yeni gelişmiş özellikler eklemeye devam edeceğiz; örneğin, bu yıl içinde şirketler arası haber ve duyurular gelecek. Ayrıca Android ve Windows uygulama sürümleri üzerinde de çalışmalarımız sürüyor; bunları bu yılın sonuna kadar yayımlamayı öngörüyoruz.

Geri bildirimlerinizi duymak, size her zaman cebinizdeki en iyi kurumsal portali sunmak için görüşlerinizden yararlanmak istiyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. SharePoint uygulamasını çevrimiçi ve şirket içi sürümleriyle kullanabilir miyim?

Evet. İster Office 365’te SharePoint Online, ister SharePoint Server 2013 veya 2016 ya da hibrit kurulumlu bir sürümünü kullanın, SharePoint uygulaması sizi ortamınıza bağlar.

2. SharePoint mobil uygulaması hangi kimlik doğrulama yöntemlerini destekleyecek?

Cihaz ve uygulamanın BT açısından güvenli olması, kullanıcılar içinse başladıkları andan itibaren kolay kullanılır olması için çeşitli kimlik doğrulama yöntemlerini destekliyoruz, ayrıca mobil cihaz yönetimi (MDM) ve mobil uygulama yönetimi (MAM) desteğimiz de olacak. Daha fazla bilgi için lütfen SharePoint mobil uygulaması oturum açma seçenekleri sayfasına bakın.