Microsoft, Mobil Uygulama Geliştirme Platformları alanında da lider

Gartner-mobile_app_development

Microsoft olarak önce mobil, önce bulut vizyonumuzla, Mobil Uygulama Geliştirme Platformları (MADP – Mobile Application Development Platform) Gartner 2016 Magic Quadrant Raporu’nda da lider olarak konumlandırıldığımızı duyurmanın gururunu paylaşıyoruz.

Microsoft’un Xamarin’i satın almasından sonra mobil geliştirme ve bulut hizmetlerinde birbirini tamamlayan güçlü yanlarını geliştiren yol haritamızı aktardık. Visual Studio ile Xamarin ve Azure’un kullanımının oldukça fazla arttığını duyurmaktan çok mutluyum. Geliştirici ekosisteminde daha şimdiden büyük bir artış gördük, ayrıca geliştiriciler topluluğunun dışından da güzel bildirimler alıyoruz. Büyük kurumsal firmalar Xamarin ile geliştirme ve Ar-Ge’lerine başlamış durumdalar.

Dün, Gartner Mobil Uygulama Geliştirme Platformları 2016 Magic Quadrant raporunda Microsoft’u Lider olarak tanımladığını duyurdu. Bu tanımlama, Microsoft’un Mobil Uygulama Geliştirme Platformu vizyonunun çarpıcı ölçüde genişlediğinin bir yansıması, Xamarin entegrasyonu, Azure App Service’teki gelişmeler, gelişmiş mobile DevOps yeteneklerinin kazandırdığı değerin kanıtıdır.

Gartner-mobile_app_development1.jpg

Son bir yıl içinde “Tüm geliştiriciler, tüm uygulamalar, tüm platformlar” vizyonumuza yönelik inanılmaz ilerlemeler kaydettik. Geliştiriciler, tüm öğeleri sunan bir çözümü, bildikleri, durumlarına en uygun dil, araç ve hizmetleri kullanabilme esnekliğiyle dengeleyeceklerdir. Endüstrinin mobiliteye yönelik özgün yaklaşımımızı giderek daha yaygın biçimde benimsediğini görmek bizi mutlu ediyor: Microsoft, her uygulama, her geliştirici, her platform için gerçek anlamda eksiksiz tek bir çözüm sunuyor; bunu yaparken herkesin alışık olduğu kendi yöntemiyle çalışma esnekliğini de sağlıyoruz.

Geliştiricilerin uygulamaları geliştirme ve sürdürme biçimlerini temelden dönüştürmek için sürekli çalışıyoruz. Bu süreç çok uzun bir yolculuk olsa da, Gartner’ın bugüne kadar yaptıklarımıza verdiği bu onay bizi onurlandırdı. Gartner’ın bu onayında rol oynadığını düşündüğüm nedenlerden birkaçını aktarmak istiyorum

Tek bir pakette gelen en iyi geliştirme araçları

Her şeyin başı tabi ki geliştirme ortamı (IDE); Visual Studio da pazardaki en eksiksiz mobil geliştirme araçları olarak kabul ediliyor.

Xamarin yine cross platform için tutarlı native uygulamalar geliştirmenin (hiçbir ayrım yapmadan) en hızlı, en verimli yolu olmayı sürdürüyor ve şu anda Visual Studio kullanan her geliştiriciye ek bir maliyet olmadan ücretsiz olarak sunuluyor. Azure ise uygulamalarınızın back-end’i için dünyanın en gelişmiş, en esnek, en geliştirici dostu bulut platformu olarak mobil uygulamaları hayata geçirmeye yardımcı olan kolay erişilebilen hizmetler sunuyor. App Sevice, kimlik doğrulama ve push notification gibi sıfırdan oluşturması zaman alıcı entegrasyonları basit birer iş haline getiriyor, hızlı ölçeklendirebilme, Cognitive API’larımız gibi uygulamanıza hızlıca yapay zeka servisi entegre edebileceğiniz Azure üzerindeki servizler veya kurum içi verilere güvenli erişim sağlayan Hibrit Bağlantılar eklemenize olanak tanıyor.

Her biri ayrı ayrı sınıfının en iyisi olan bu servisler, Visual Studio aracılığı ile bir araya getirerek mükemmel mobil deneyimler geliştirebilmenizi sağlıyor.

Gelişmiş mobil DevOps

Mobil uygulamaları yüksek kalite, yüksek performans, güvenlilik ölçekliğiyle sağlamak zordur. Cihazların sürekli değişen işletim sistemlerine, kullanıcıların yüksek beklentilerine uyum sağlayabilmek hızlı yayın döngülerini gerektirir, ayrıca geliştiriciler, sağladıkları mobil uygulamaların güvenli ve uyumlu olduğunu bilmek isterler. Bu, uygulamaların binlerce form faktörü, işletim sistemi ve üretici bileşiminde iyi görünmesi, davranması ve çalışması, sahaya çıktıktan sonra da kolay yönetilip izlenebilmesi gerektiği anlamına gelir.  Microsoft + Xamarin’in bileşik ürün listesi, eksiksiz, uçtan uca mobil DevOps çözümleriyle mobil uygulamaların planlama, geliştirme, test etme, koruma ve izlemesinin olanağını sağlar.

Önce yazılım geliştiriciler

Xamarin iOS, Android ve Mac SDK’larının açık-kaynak yapılması özellikle. NET Foundation çatısı altında geliştiricilere onlara verdiğimiz desteğin sürekliliğini, açık olma isteğimizi ve geliştiricilerin bizim geliştirdiklerimize katkı sağlamaları için verdiğiniz en büyük adımlardan birisi. Yazılım geliştiriciler Microsoft için her zaman öncelikli oldu ve bundan sonra da olacaktır.

“Her Geliştirici. Her Uygulama. Her Platform” hedefimiz ile C# ya da Cordova, iOS ya da Android, Mac ya da Windows olsun, Microsoft mükemmel mobil deneyimlerini kısa sürede geliştirilebileceği en iyi platformları sağlamak en büyük amacımız.

Visual Studio’yu indirmek için tıklayın

Gartner raporunu indirmek için tıklayın