SharePoint’in Geleceği “SharePoint Server 2016” ile bugün başlıyor!

Dün San Francisco’da gerçekleşen “SharePoint’un Geleceği” etkinliğimizde, SharePoint’in yeni vizyonu “Önce bulut, önce mobil”i açıkladık. Bununla beraber çalışanlara, ekiplere, kuruluşlara, içeriklerini her yerden ve her cihazdan akıllı yöntemlerle keşfetme, paylaşma ve işbirliği yapma yetkinliğini kazandıran yenilikleri anlattık. Ayrıca, kurum içi müşterilerin Office 365’te sağladığımız yeniliklerden yararlanmalarını sağlayan yeni hibrit özelliklere sahip olan SharePoint Server 2016’nın genel kullanıma sunulduğunu duyurduk.

Şimdi tüm bunların detaylarına iniyoruz.

On yılı aşkın bir süredir, Akbank, ATÜ, Etiya gibi müşterilerimiz, ekiplerinin işbirliği içinde çalışmasını ve iş süreçlerinin otomasyonunu sağlamak, iş uygulamaları geliştirmek, şirket genelinde kullanılan intranetlerini kurmak için SharePoint’tan yararlanıyorlar. SharePoint, Office 365’in temel bir parçası olarak, çalışanların belgelerini oluşturmak ve birlikte çalışmak, ekipleriyle toplantı yapmak, birlikte çalışmak, düşünmek, analiz etmek ve karar vermek için günlük işlerinde kullandıkları diğer uygulamalarla akıcı bir biçimde tümleşen içerik yönetimi ve işbirliği yeteneklerini sağlamakta. SharePoint, Office 365’in Office 365 Gruplar, Office Graph, güvenlik, gizlilik, uyumluluk yönetimi denetimleri gibi yetenekleriyle de paketler arası entegrasyon sağlıyor.

Şu anda 200 binden fazla kuruluş SharePoint kullanıyor; 50 bini aşkın iş ortağı ve 1 milyonun üzerinde geliştiriciden oluşan olağanüstü bir topluluk da SharePoint çevresinde 10 milyar dolarlık bir çözüm ekosistemi oluşturuyor. SharePoint Türkiye Pazar payı %71’e ulaştı ve lider konumda yerini devam ettiriyor.

Ama en güzel haberi henüz vermedik. Microsoft, her bireye, her kuruluşa daha fazlasını başarma yetkinliğini kazandıracak bir misyonu üstlendi. Üretkenliği yeniden şekillendirme tutkumuzda SharePoint’un üstlendiği önemli rolü CEO’muz Satya Nadella’dan dinleyin:

“SharePoint, OneDrive ve Office 365 hizmetimizin tamamını, üretkenliği daha işbirliğine dayalı, akıllı, mobil, daha güvenilir hale getirmek için geliştirmeye devam ediyoruz.”

—Satya Nadella

Bulutta SharePoint Online ve kurum içinde SharePoint Server için vizyonumuzu, ayrıca bugüne kadar kaydettiğimiz ilerlemeler ile dört yenilikçi alanı kapsayan yol haritamızı paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz:

 • Herhangi bir cihazdan basit, güçlü veri paylaşımı ve işbirliği.
 • Modern ekip siteleri, yayımlama ve iş uygulamalarıyla mobil ve akıllı intranet hem masaüstünüzde hem cebinizde.
 • SharePoint’un genişletilirliğini modern web geliştirmeyi de içerecek şekilde geliştiren açık ve bağlı bir platform.
 • Office 365 genelinde güvenlik, gizlilik, uyumluluk yatırımları.

Herhangi bir cihazdan basit, güçlü veri paylaşımı ve işbirliği

Bugün, Office 365 ile bütün dosyalarınızda belgeleri her yerden, her cihazdan oluşturmanızı, paylaşmanızı, üzerinde işbirliği yapmanızı şimdi çok daha kolaylaştıracak birleştirilmiş erişim ve akıllı bulma vizyonumuzu açıklıyoruz. İster 4+ yıldızlı mobil uygulamalarımızı kullanın, ister kolay anlaşılır tarayıcı deneyimini, sizin dosyaları aramanız yerine dosyalarınızın sizi bulmasını çok seveceksiniz. Dosyalarınızın gittiğiniz yere sizinle gelmesini isterseniz de size, mobil cihazınızdan PC, Mac ve çevrimdışı dosyalarınızı seçerek eşitleyebileceğiniz çok sağlam bir özellik sağlıyoruz.

Future-of-SharePoint-1

Office uygulamalarında çalışırken, zengin dosya paylaşma ve işbirliği özelliklerine anlık erişim kazanırsınız. Belgeleri, uygulamadan çıkmadan, gerçek zamanlı olarak birlikte yazabilir, belgelerin sürümlerini karşılaştırabilir, meta verileri güncelleştirip, iş arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bir belgeyi paylaşmak istediğinizde, bunu bir e-posta iletisi gönderdiğiniz kadar kolayca yaparsınız; alıcılara izinler otomatik olarak verilir, herkes paylaşılan belge üzerinde çalışabilir, böylelikle farklı farklı sürümler oluşmaz, “tek bir doğru” olması sağlanır. Kurumsal sınıf içerik yönetimi, belge veya kayıt yönetimi yeteneklerine gerek duyduğunuzda, hepsini parmaklarınızın ucuna getiriyoruz. Size ait veya paylaşılmış bir dosya olsun, ekibinizin yoğun bir işbirliğiyle hazırladığı ortak bir çalışma ya da tüm şirkete ait bir varlık olsun, basit olanı güçlendiriyor, güçlü olanı basitleştiriyoruz.

Aşağıdaki yeteneklerin bu çeyrekte yayınlanmaya başlayacağını duyurmak bize heyecan veriyor:

 • OneDrive mobil uygulamasından SharePoint Online belge kitaplıklarına ve Office 365 Grup dosyalarına erişim.
 • Hem OneDrive hem SharePoint’tan akıllı belge bulma.
 • OneDrive web deneyiminin içinden OneDrive’dan SharePoint’a kopyalama.
 • OneDrive Evrensel Windows Platformu (UWP) uygulaması.

2016 takvim yılı sonuna kadar da:

 • OneDrive’da, belge kullanımı, erişim ve etkisi hakkında kavrayış sağlayan belge analizi.
 • SharePoint Online belge kitaplıklarının yeni OneDrive eşitleme istemcisiyle senkronizasyonu.
 • Yeni OneDrive eşitleme istemcisiyle paylaşılan klasörlerin senkronizasyonu.
 • Kurum içi gruplarda bulunan SharePoint belge kitaplıklarına mobil erişim.
 • Web deneyimlerinde dosyaları OneDrive ve SharePoint arasında taşıma ve kopyalama.

Dosya paylaşımı ve işbirliğine dair vizyon ve yol haritamız hakkında daha fazla bilgiyi “Announcing simple and powerful file sharing and collaboration for Office 365” başlıklı yazıda bulacaksınız.

Mobil ve akıllı intranet

İntranet, birçok kuruluşun merkezi konumunda. Ekiplere, birlikte çalışmak için ihtiyaç duydukları kaynakları sağlayan içerik merkezli işbirliği alanlarını oluşturuyor. Kullanıcıların, haber ve bilgileri ekip içinde ve kuruluş genelinde kullanmalarına, katkıda bulunmalarına olanak tanıyor. Bilginin yönetilmesini, kullanıcıların gezinme ve arama yoluyla içeriklere bağlanmalarını sağlıyor. İş süreçlerini destekleyen ve otomatikleştiren uygulamaları barındırıyor.

SharePoint, şimdi, sitelerdeki etkinliklerinize, birlikte çalıştığınız kişilere, üzerinde çalıştığınız içeriklere, yönlendirdiğiniz iş süreçlerine göre intranetinizi hareket halindeyken daha kolay erişilebilir, daha akıllı ve daha kişisel hale getiriyor.

SharePoint mobil uygulama — İntranetiniz cebinizde

Bundan böyle intranetinizi cebinizde taşıyabilmeniz için SharePoint mobil uygulamasının, şirket haberi ve duyurularına, kişilere, sitelere, içerik ve uygulamalara bulunduğunuz her yerden tam uyumlu erişim sağlayan özelliklerle Windows, iOS ve Android için geliştirildiğini duyurmaktan mutluyuz. Uygulamada aynı zamanda kurum içi SharePoint siteleriniz de olacak.

Future-of-SharePoint-2

SharePoint mobil uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinmek, çalışırken görmek için bu videoyu izleyin:

SharePoint ana sayfası

SharePoint’un bu ay yayınlanacak olan Office 365’teki yeni ana sayfası, çevrimiçi ve kurum içi, tüm sitelerinize birleştirilmiş erişim sağlıyor; intranetinizde sorunsuz bir biçimde gezinmenize, ayrıca sitelerinizdeki etkinlikleri tek bir bakışla görmenize olanak tanıyor.

SharePoint-home-page-with-activity-zoomed-out-for-more-cards3

Modern ekip siteleri

Ekip siteleri her zaman SharePoint ile yapılan işbirliğinin merkezinde yer aldı. Ekibinizi, sizin için önemli olan içerik, bilgi ve uygulamalara bağlıyor. Ayrıca ekip içinde ve kurum genelinde paylaşma ve iletişimi sağlıyor.

SharePoint ekip siteleri ile Office 365 Gruplarının gücünü bir araya getiriyor, her gruba bir ekip sitesi, ekip sitelerine de tüm Office 365 hizmetlerinde grupların basit üyelik yönetimini kazandırıyoruz. Bir grup oluşturuyor veya bir proje başlatıyorsanız, SharePoint ana sayfasında ekip sitesi yaratıp, tümleşik bilgi sınıflandırma ve uyumluluk sayesinde saniyeler içinde buna karşılık gelen bir Office 365 Grubu atayabilirsiniz.

Office Graph’in akıllı yetenekleriyle kişiselleştirilmiş çekici ana sayfada modern bir ekip sitesi deneyimi yaşayacaksınız. Yenilenen kitaplık ve listeler, kolay anlaşılır kullanıcı deneyimiyle anlık üretkenlik kazandırıyor, ayrıntılı iş sürelerini destekleyebilen zengin meta veriler, içerik yönetimi ve işlevselliği sağlıyor. Ayrıca, esnek, mobil ve ekibinizle, kuruluşunuzla kolayca paylaşacağınız çekici, zengin özellikli sayfalar yaratmanıza olanak tanıyan yeni bir yazma ve yayımlama deneyimi sunuyoruz.

SharePoint-team-site-and-mobile-app4

Bu yeni deneyimleri SharePoint mobil uygulaması ve OneDrive uygulamasıyla herhangi bir cihazda veya tarayıcıda beğenerek yaşayacaksınız.

Microsoft Flow ve PowerApps entegrasyonu

SharePoint listeleri, ekiplere yapılandırılmış veriler çevresinde erişim, paylaşım ve işbirliği yeteneği kazandırır. Müşteriler, iş süreçlerini desteklemek amacıyla düzenli olarak diğer sistemlerden SharePoint listelerine veri getirirler. Geçen hafta, iş akışını işletmelerin çalışırken kullandıkları, sayıları giderek artan tüm uygulama ve SaaS hizmetleri genelinde otomatikleştiren yeni Microsoft Flow’u duyurduk. Microsoft Flow, SharePoint ile çeşitli Microsoft üçüncü taraf hizmetleri arasında veri değişimi yapmanıza, bu verileri depolayıp, SharePoint içinden değiştirmenize olanak tanıyan bağlantılara sahip. SharePoint ile Microsoft Flow arasında, akışlarınızı doğrudan SharePoint listesinde oluşturup başlatacağınız kapsamlı bir entegrasyonu da duyurmaktan mutluyuz.

Ayrıca, yenilik geliştiricilerin her yerden ve her cihazdan ekip üyeleriyle bağlanabilecekleri, dakikalar içinde iş uygulamaları oluşturup, paylaşabilecekleri yeni kurumsal hizmetimiz PowerApps’in önizlemesini de duyurduk. SharePoint liste ve kitaplıklarını veri kaynağı olarak kullanan platformlar arası PowerApps oluşturabilmeniz için PowerApps’i de doğrudan ekip sitesine entegre ediyoruz. PowerApps ile SharePoint’un derin ve yerel entegrasyonu aynı zamanda liste ve kitaplıklarla zengin içerikli, yepyeni bir deneyimi yönlendirecek.

Microsoft-Flow-inside-SharePoint5

Microsoft Flow ve PowerApps hakkında daha fazla bilgiyi “Power to the people—introducing Microsoft Flow and announcing the public preview of PowerApps” başlıklı yazıda bulacaksınız. Microsoft Flow ve PowerApps’in SharePoint ile entegrasyonu hakkında daha fazla bilgi için “Flow and SharePoint” ve “PowerApps and SharePoint” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.

Mobil ve akıllı intranet için yol haritası

Bu çeyrekte görmeyi bekleyebileceğiniz yenilikler:

 • Modern belge kitaplığı deneyimi (şu anda İlk Sürüm kiracılarına yönelik yayınlanıyor).
 • iOS için SharePoint mobil uygulama.
 • Office 365 içinde SharePoint ana sayfası.
 • Modern listeler deneyimi.
 • Site İçindekiler sayfasında site etkinlikleri ve kavrayışlar.

2016 takvim yılı içinde:

 • Windows ve Android için SharePoint mobil uygulaması.
 • SharePoint siteleri ile Office 365 Grupların entegrasyonu.
 • Basit, hızlı site oluşturma.
 • Modern sayfalar deneyimi.
 • Ekip ve kuruluş haberleri, duyuruları.
 • PowerApps ve Microsoft Flow’un SharePoint ile entegrasyonu.

Modern ekip siteleri ve sağladıkları mobil, akıllı intranet hakkında paylaşacağımız birçok bilgi var. Bunları öğrenmek için “SharePoint—the mobile and intelligent intranet” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

SharePoint Framework — Açık ve bağlı platform

Zengin çözümler ekosistemi, SharePoint’un en önemli değerlerinden biri; geliştiricilerin önce mobil, önce bulut bir dünyada değişen gereksinimlerini karşılayacak fırsatlar olduğunun farkındayız.

Tam desteklenen istemci tarafı geliştirme, Microsoft Graph ile kolay entegrasyon ve açık kaynak araçlar yeteneğini kazandıran bir sayfa ve bölüm modeli olan SharePoint Framework’u duyurmaktan mutluyuz.

SharePoint’un genişletilirliğinde büyük bir açılım olan SharePoint Framework, açık kaynaklı JavaScript teknolojilerinden yararlanan yeni bir istemci tarafında oluşturma çerçevesi sağlıyor. İstemci tarafı geliştirme çerçevesi sayesinde, geliştiriciler, modern JavaScript ve web şablonu oluşturma çerçevelerini SharePoint ile hem bulutta hem de kurum içinde kullanabilecekler.

Bugün duyurduğumuz deneyimlerin birçoğunu, örneğin bir ekip sitesinin ana sayfasını oluşturmak için SharePoint Framework kullandık. Şimdi müşterilerimiz de, yerel SharePoint deneyimlerini geliştirmek için kullandığımız aynı kalıp, uygulama ve süreçleri izleyerek SharePoint’ta benzer biçimde güçlü, zengin uygulama ve deneyimler geliştirebilir, hizmetleri Office 365 geneline entegre edebilirler. SharePoint Framework ile oluşturulan sayfa ve deneyimler varsayılan olarak mobil olacak, SharePoint mobil uygulamasıyla entegre edilecektir.

SharePoint Framework, bugün geliştiricilerin önem verdikleri araçları, çerçeveleri ve açık kaynak girişimlerini benimsiyor, SharePoint üzerinde geliştirilebilen çözümlerin kapsamını buluta ve kurum içine genişletiyor.

SharePoint Framework bu yaz Office 365 İlk Sürüm müşterilerine yönelik olarak yayınlanacak. Bu çerçeveyle geliştirilen web bölümlerini modern sayfa ve deneyimlere, mevcut sayfalara eklemek mümkün.

2016’nın üçüncü çeyreğinde yayınlanacaklar:

 • Microsoft Graph üzerinde Dosyalar APIsi.
 • SharePoint Webhooks (önizleme).
 • Mevcut sayfalar için istemci tarafı web bölümleri (önizleme).

2016 sonuna kadar da:

 • Microsoft Graph üzerinde Siteler APIsi.
 • SharePoint Webhooks (GA).
 • SharePoint Framework üstünde özelleştirilmiş siteler.

SharePoint Framework hakkında daha fazla bilgiyi “The SharePoint Framework—an open and connected platform” başlıklı yazıda bulacaksınız.

Güvenlik, gizlilik ve uyumluluk

Office 365’in işleyişinde güvenlik, gizlilik ve uyumluluğa önem veriyoruz. SharePoint’ta, güvenlik, gizlilik, uyumluluğu, basit ve güçlü bir grup yönetici denetimleri, ilkeleri, raporlarıyla bir araya getiriyoruz.

Kullanılırlık olmadan güvenliğin de olmayacağını biliyoruz. Bu yüzden size, güvenlik düzeyini içeriğin duyarlılık düzeyiyle oranlayarak, güvenlik ile kullanıcı üretkenliği arasında doğru dengeyi kuran BT denetimlerini sağlıyoruz.

Bugün ayrıca, kim olduğunuz, kullandığınız uygulama veya cihaz ve ağdaki konumunuza dair bilgileri kullanarak erişiminizi akıllı yeteneklerle tanımlayan SharePoint dinamik koşullu erişim ilkelerini duyuruyoruz.

Size, hem Office 365’te hem SharePoint Server 2016’da veri kaybına karşı koruma (DLP) ilkeleriyle içeriklerinizi bulmanızı ve korumanızı sağlayacak araçları sunuyoruz. Gizli içerikleriniz için 80’i aşkın önceden oluşturulmuş tanım sağlıyoruz, ayrıca kendi özelleştirilmiş ilkelerinizi de ekleyebilirsiniz. Bu ilkeleri bir kez belirledikten sonra kiracılarınıza ve kurum içi gruplarınıza uygulayabilirsiniz. Bu yıl içinde, bir SharePoint sitesini geçerli ilkelerin sitedeki tüm içeriği kapsayacağı şekilde sınıflandırabileceksiniz.

Denetim veya uyumluluk amacıyla güvenlik ve gizliliğe dair bilgi edinmeniz gerektiğinde size ayrıntılı rapor ve denetim özellikleri sağlıyoruz. Bu yılın başlarında, makine öğrenmesi, öngörücü kodlama ve metin analizini tümleştirerek büyük miktarlardaki verilerin sıralanmasının getirdiği maliyet ve güçlükleri azaltan Gelişmiş eBulma sürecini yayınladık. Bu yılın sonuna kadar da kurum içi ve buluttaki kullanım ve uyumluluk verilerini kuruluşunuz genelinde birleştirilmiş olarak görmeniz için Office 365 Raporlama Merkezi’ne toplayan SharePoint Insights sürecini yayınlayacağız.

Ve tabii ki verilerinizi ve gizliliğinizi korumaya yönelik savaşımımızı yine sürdüreceğiz. SharePoint’ta depolanan verilerinizi şifrelemek için kendi anahtarlarınızı getirme ve yönetmeniz olanağını yılsonuna kadar sağlayacağımızı duyurmaktan mutluyum.

Özetle şu anda desteklediklerimiz:

 • Customer Lockbox
 • Veri kaybına karşı koruma (DLP), mobil cihaz yönetimi (MDM), mobil uygulama yönetimi (MAM).
 • Dış paylaşımda etki alanları için güvenilir liste ve kara liste (blacklist).

Bu çeyrekte yayınlayacaklarımız:

 • Dinamik koşullu erişim ilkeleri.

2016 sonuna kadar da:

 • Kendi şifreleme anahtarını getirme
 • SharePoint site sınıflandırma.
 • Hibrit SharePoint Insights (önizleme).

Bu duyurularımız hakkında daha fazlasını öğrenmek için bu videoyu izleyin:

Office 365 Güven Merkezi’nde Office 365’in güvenlik, gizlilik ve uyumluluk yapısı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sizi inovasyonla bağlıyoruz

Microsoft olarak benimsediğimiz (yeryüzündeki her kişi ve her kuruluşa daha fazlasını yapma yetkinliğini kazandırma) misyonumuz, yalnızca ürettiğimiz ürünler üzerine değil, müşterilerin bu ürün ve hizmetlerden en iyi şekilde nasıl yararlanacaklarını sağlayabileceğimiz üzerine de kuruludur. Office 365, her zaman en güncel yeniliklerimizle gittiğimiz yolda bizimle olacak, yatırımınızdan en yüksek değeri almanız için sizinle ortaklığımız sürecek.

Bu amaçla, Office 365 deneyiminizi başarıya dönüştürmenize, Office 365 ile daha hızlı iş değeri oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi deneyim, araç, kaynak ve uzmanlardan oluşan Office 365’te Microsoft FastTrack’i geliştirdik. Neyin yapılabileceğini keşfederken, başarılı ürün veya hizmet sunumları planlarken, yeni kullanıcı ve yetenekleri etkinleştirirken olsun, FastTrack yolculuğunuzun her adımında elinizin altında olacak.

FastTrack’in en önemli faydalarından biri geçiş hizmetleri. En az 150 uygun SKU lisansı olan müşterilere, dosyalarının Office 365’e geçirilmesinde ücretsiz mühendislik yönlendirme hizmeti sağlıyoruz. FastTrack şu anda kurum içi dosya paylaşımından dosya geçişlerini destekliyor. Google Drive’dan dosya geçişlerini de destekliyoruz. Office 365’in sunduğu tüm değerlerden yararlanabilmeniz için, bugün de size, FastTrack’in maliyetsiz bir avantajı olarak dosyalarınızı Box’tan Office 365’e geçirmenize yardımcı olan yeni bir geçiş hizmetini tanıtıyoruz.

FastTrack’in geçiş hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Migrate your file shares into OneDrive for Business with help from FastTrack” adlı videoyu izleyin. Son duyurularımızı görmek için “Accelerating Innovation with Hybrid: SharePoint Server 2016 and Office 365” adlı videoyu izleyin.

SharePoint Server 2016, Project Server 2016 ve Office Online Server bugün kurum içi ve hibrit müşterilerimizin genel kullanımına açılıyor. SharePoint Online’ı düzenli olarak güncelleştireceğiz; SharePoint Server 2016 Yazılım Güvencesi müşterileri, 2017 takvim yılında yayınlayacağımız Özellik Paketleriyle bulutta doğan birçok yeniliğimizi kurum içi SharePoint gruplarında etkinleştirme olanağını bulacak. Daha fazlasını öğrenmek için “SharePoint Server 2016—your foundation for the future” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Çok sayıda müşteri, geliştirici, iş ortağı ve meraklılardan oluşan olağanüstü bir topluluğun bugün sunduğumuz vizyon ve yeniliklere yaptıkları katkılar bizi onurlandırdı. Ekibimizin her üyesi adına size, basit, akıllı, sınırsız bir geleceğe, SharePoint’un geleceğine hoş geldiniz demek istiyorum. Gelecek bugün başlıyor!